• سه شنبه ۱۲ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-4090-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

طرح پایش هوای اصفهان بازنگری می‌شود

رییس اتاق بازرگانی اصفهان از آمادگی بخش خصوصی برای همکاری با دولت در کاهش آلاینده‌های محیط زیست خبر داد و گفت: اتاق بازرگانی و سایر تشکل‌ها دست همکاری به سوی سازمان حفاظت از محیط زیست استان برای کاهش آلودگی هوا و سایر آلاینده‌ها زیست محیطی دراز می‌کند.

به گزارش ايسنا- منطقه اصفهان و به نقل از روابط عمومي اتاق بازرگاني اصفهان، سید عبدالوهاب سهل آبادی تصریح کرد: تعامل بخش خصوصی و دولتی در حوزه سلامت جامعه می‌تواند به حل مسایل و چالش‌های پیش روی کمک کند و دولت باید دیدگاه‌ها و نظرات بخش خصوصی را بشنود.

وی خواستار اصلاح نگاه سازمان‌های نظارتی دولت به آلایندگی واحدهای صنعتی شد و گفت: دولت به جای استفاده از ابزار جریمه آلایندگی باید به کاهش آلایندگی این واحدها کمک کند و نگاه اصلاحی را جایگزین نگاه جریمه ایی کند.

رییس اتاق بازرگانی اصفهان خاطر نشان کرد: سالانه مبالغی از واحدهای صنعتی برای آلایندگی محیط زیست دریافت می‌شود و هیچ خدماتی از سوی سازمان‌های دولتی برای کمک به این واحدها برای کاهش آلایندگی نمی‌شود.

سهل آبادی، همکاری دولت و بخش خصوصی به ویژه تشکل‌های اقتصای را عامل موثر در کاهش آلایندگی واحدهای تولیدی برشمرد و گفت: صنعت گران انتظار ارایه راه حل کاهش آلایندگی از سوی دولت دارند نه اینکه هر ساله جرایمی به دولت و شهرداری‌ها پرداخت کنند.

وی با انتقاد از محاسبه شبکه فاضلاب صنعتی در شهرک‌های صنعتی به قیمت روز از سوی شرکت شهرک‌های صنعتی گفت: مطالبه اشتراک شبکه ایی که هفت سال پیش راه اندازی شده است از واحدهای صنعتی قابل تامل است.

رییس اتاق بازرگانی به نقش فعال و موثر اتاق بازرگانی در موضوعات شهری و اقتصاد استان اشاره کرد و گفت: اتاق می‌تواند در کنار سازمان‌های دولتی به آموزش و توانمندسازی واحدهای تولیدی در بخش‌های مقابله با آلایندگی بپردازد.

سهل آبادی خواستار احیای زاینده رود برای استان اصفهان شد و گفت: در شرایطی که استان اصفهان به منابع آبی برای احیای زاینده رود نیاز دارد انتقال آب از این استان به استان دیگر جای سوال دارد.

رسیدن به توسعه پایدار بدون حفظ محیط زیست امکان پذیر نیست

هم چنین رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان رشد اجتماعی، رشد پایدار اقتصادی و حفاظت موثر از محیط زیست را سه مولفه اساسی در توسعه پایدار دانست و اظهار کرد: اگر بخواهیم در مسیر توسعه یافتگی قدم بگذاریم باید همواره این سه اصل را مد نظر داشته باشیم.

 حمیدرضا قلمکاری آب سالم، هوای پاک و خاک نیالوده را سه شاخص مهم در حفظ محیط زیست توصیف و اضافه کرد: مطابق با آمار سازمان بهداشت جهانی تنها در سال 91 بیش از  26 هزار نفر در ایران به خاطر آلودگی هوا جان باخته‌اند که این نشان از بی توجهی به شاخص مهم هوای پاک است.

وی شرکت فولاد مبارکه سپاهان را از شرکت‌های فعال در زمینه محیط زیست اعلام و افزود: با این وجود قرار است که تا پایان سال 1404 ظرفیت تولیدی این شرکت به 25 میلیون تن ارتقا یابد که این هدف باید با در نظر گرفتن ظرفیت‌های اصفهان مورد بازبینی و بازنگری قرار گیرد.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با بیان اینکه آلودگی هوا می‌تواند بر سلامت انسان‌ها، حیوانات و حتی غلات تاثیر بگذارد، گفت: پیرامون معضل آلودگی هوا در کمیته محیط زیست، ذیل کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان پیشنهاداتی در قالب طرح تدوین شده است که به دستگاه‌های ذی ربط ارایه خواهد شد.

 قلمکاری آلودگی‌های منابع آبی را نیز از دیگر مخاطرات محیط زیستی دانست و ادامه داد: در کشورهای جهان سوم 80 درصد بیماری‌ها به خاطر استفاده از آب آلوده است که 33 درصد مرگ و میرهای این کشورها را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه کمتر از سه درصد آب‌های جهان آب‌های شیرین است و از هر سه نفر، یک نفر آب آشامیدنی سالم در دسترس ندارد، گفت: این موارد نقش مهمی را در توسعه پایدار و حفظ محیط زیست ایفا می‌کنند که لازم است بیش از پیش آن‌ها را مورد توجه قرار دهیم.

طرح پایش هوای اصفهان بازنگری می‌شود

در ادامه مدیر کل مدیریت بحران استان اصفهان گفت: در سال 92 طرحی تحت عنوان پایش کیفی هوای اصفهان توسط اساتید دانشگاه و کارشناسان تدوین شد که در آن، ابتدا منابع آلوده کننده هوا مشخص و سپس وظیفه هر دستگاه در راستای کاهش آلودگی هوا تعیین شده بود.
 
منصور شیشه فروش با بیان اینکه این طرح با همکاری همه دستگاه‌ها و طی چهارسال اجرایی شد، اظهار کرد: پس از این مدت پایش های سازمان محیط زیست نشان داد که روزهای سالم  2.7 دهم برابر رشد داشته‌اند.

وی با تاکید بر این نکته که باید با شرایط جدید اقلیمی خود را منطبق سازیم، گفت: تغییرات اقلیمی نظیر خشکسالی و طوفان‌های شدید و مسائلی همچون آلودگی هوا، آلودگی منابع آب و گرد و غبار ناشی از دست درازی بی محابای بشر در عرصه‌های طبیعی است.

 مدیر کل مدیریت بحران استان افزود: جایگزینی گاز به جای استفاده از سوخت مازوت در پالایشگاه‌های اصفهان، نصب فیلتر بر روی دودکش‌های صنایع آلاینده، خروج  صنایع  تا شعاع 50 کیلومتری شهر، شناسایی واحدهای تولید آجر و گچ و قیر و برنامه ریزی برای خروج آن‌ها از منطقه شهری، جایگزین کردن خودروهای فرسود، توزیع سوخت یورو چهار، تسریع در ساخت مترو و نصب دوربین‌های هوشمند از جمله اقدامات انجام شده در راستای کاهش آلودگی هوا در چهار سال گذشته بوده است.

شیشه فروش از بازنگری در طرح پایش هوا به دستور استاندار اصفهان خبر داد و افزود: بر اساس دستور استاندار، قرار شده تا برای تکمیل این طرح  اقدامات اضطراری، فوری و بلند مدت پیش بینی و از نقطه نظرات اساتید دانشگاه و کارشناسان محیط زیستی استفاده شود.

وی با بیان اینکه هیچ طرحی موفق نخواهد شد مگر اینکه همه در آن مشارکت داشته باشند، اظهار کرد: امروز کشورهای مختلف با بهره گیری از کنوانسیون‌های بین المللی سعی دارند تا همکاری و مشارکت در راستای کاهش آلودگی‌های محیط زیستی را به صورت بین المللی دنبال کنند.

سازگاری به جای مقابله یک ضرورت است

مدیرکل سازمان هواشناسی استان اصفهان گفت: مردم غوغاسالاری هستیم و با کوچکترین اتفاق نزدیک‌ترین نقطه را مورد انتقاد قرار می‌دهیم به عنوان مثال در مساله آب مستقیما کشاورزی را متهم می‌کنیم و در بحث آلودگی انگشتمان به سوی صنایع است.

مجید بیجندی استفاده از کلمه سازگاری به جای مقابله را یک ضرورت دانست و گفت: در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که باید با تغیرات اقلیمی مطابقت پیدا کنیم، زیر عرض جغرافیایی که ما در آن ساکن هستیم از لحاظ آب و خشکسالی شرایط خوبی ندارد.

وی با بیان اینکه استان اصفهان در روزهای اخیر عنوان آلوده‌ترین شهر کشور را به خود اختصاص داده است، افزود: تجربه شهرهایی مانند مکزیکوسیتی و لندن که از شهرهای آلوده جهان بوده‌اند و اکنون جزء پاکترین شهرها به شمار می‌آیند نشان می‌دهد که استان اصفهان نیز می‌تواند از این بحران خارج شود.

مدیرکل سازمان هواشناسی استان اصفهان ورود کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان را در زمینه کاهش آلودگی هوا بسیار ارزشمند توصیف و ادامه داد: این نهاد می‌تواند به  عنوان پارلمان بخش خصوصی در ایجاد هم افزایی و مشارکت مردم بسیار موثر باشد.

بیجندی با اشاره به سفرهای موفق کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در راستای کشت فراسرزمینی گفت: در حوزه آلودگی هوا نیز بازدیدهای میدانی و دیپلماسی با شهرهایی نظیر لندن و مکزیکو سیتی می‌تواند کارگشا باشد.

وی در خصوص وضعیت جوی در ماه‌های اخیر اظهار کرد: در سال جاری، جبر طبیعت هم به اتفاقات طبیعت اضافه شد به گونه‌ای که شاهد ششمین پاییز خشک کشور در 50 سال گذشته بودیم تا جایی که می‌توان گفت که تا اکنون تابستان ادامه داشته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: