• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-894-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

اجرای تئاتر شرلوک هلمز برای نخستین بار در اصفهان

برخلاف هرج و مرج بیرون از هنرستان هنرهای زیبا، درون سالن همه ساکت و محو صحنه‌اند، همه نشست‍ه‌اند تا از هوش و زیرکی انکارناپذیر مردی لذت ببرند که سال‌هاست می‌‍‍‍شناسنش؛ مردی با پالتوی چهارخانه، کلاه خاص و پیپ....

به گزارش خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر ایسنا-منطقه اصفهان، گروه موسیقی کنار صحنه نشسته و با موسیقی آشنای هانس زیمر گوش‌ها را نوازش می‌دهند. گروه موسیقی که نقطه قوت این تئاتر است، علایق وافر شرلوک را با ویالون به رخ می‌کشد.

بهزاد سیفی، کارگردان و بازیگر نمایش شرلوک هلمز با بیان اینکه همیشه علاقه داشته این نمایش را در اصفهان اجرا کند، گفت: نمایشنامه منسجمی از شرلوک هلمز به زبان فارسی وجود نداشت. به همین دلیل این نمایشنامه را از خارج کشور به دست آوردیم و آن را ترجمه کردیم و پس از سه ماه تمرین نخستین اجرا را در سالن تئاتر هنرستان هنرهای زیبا برگزار کردیم.

وی در خصوص داستان این تئاتر اظهار کرد: این نمایشنامه بر اساس سه داستان کوتاه و معروف شرلوک هلمز نوشته شده است؛ این داستان‌ها شامل رسوایی در بوهم، آخرین مسئله و تلفیق یک داستان دیگر است. داستان رسوایی در بوهم ماجرای پادشاهی است که انتهای داستانش منتهی می‌شود به "آیرین ادلر" تنها زنی که شرلوک به آن علاقه داشت و تقابل شرلوک با "موری آرتی" که دشمن خونی یکدیگر هستند. در این نمایشنامه اقتباس "استیون دایتز" را در تلفیق چند داستان شرلوک شاهد هستیم. این نمایشنامه پایبند به داستان‌های کلاسیک شرلوک است.

کارگردان نمایش شرلوک هلمز در خصوص وضعیت حمایت از هنرمندان تصریح کرد: شرایط سخت است و روز به روز نیز نسبت به تجربه‌های قبلی سخت‌تر و غیرقابل تحمل ‌تر می‌شود، به طوری که گاهی هنرمندان قید کارکردن را می‌زنند و هیچ نهاد یا ارگانی حمایتی مادی و معنوی از فعالان این هنر نمی‌کند. مشکلاتی که برای مکان تمرین، سالن‌های اجرا و .... داریم هنرمندان را به شدت در مضیقه قرار می‌دهد.

بازیگر نقش شرلوک هلمز افزود: تلاشی برای حمایت از هنرمندان انجام نشده به طوری که حتی اگر یک گروه تئاتر بهترین فروش را داشته باشد، 15 شب اجرا کند و تمام این مدت ظرفیت سالن نیز پر شود، هزینه به دست آمده کفاف سه ماه تمرین  بازیگران را نخواهد داد.

سیفی خاطر نشان کرد: هزینه‌ای که بابت اجرا به بازیگران تئاتر می‌رسد بسیار ناچیز است، بنابراین باید حمایت بیشتری از نظر مالی از هنرمندان شود و فعالیت‌های آنها اطلاع رسانی شود. مردم به تئاتر و سینما علاقه دارند، اما اطلاع ندارند که چه تئاترهایی اجرا می‌شود. بهتر است هزینه‌ای هر چند کم توسط شهرداری و نهادهای وابسته برای اطلاع رسانی برنامه‌های هنری انجام شود.

وی اضافه کرد: بزرگ‌ترین آرزویم برای خانواده تئاتر، همراهی، همدلی و اتحاد این خانواده است. متاسفانه، تئاتری‌ها با یکدیگر اتحاد ندارند، باید در کارها هوای یکدیگر را داشته باشیم. باید بدانیم پیروزی ما پیروزی همکار دیگرمان است تا بتوانیم پله‌های بعدی را طی کنیم .

این کارگردان تئاتر تصریح کرد: بارها مطالباتمان را مطرح کردیم، اما هیچ چیز تغییر نکرده است، زمانی که مسئولان تغییر می‌کنند قول ساخت سالن، امکانات و تجهیزات را می دهند اما بعد از آن هیچ اتفاقی نمی‌افتد، سکوت بهترین کاری است که می‌توانم بکنیم.

سیفی با بیان اینکه امیدوارم روزی برسد که سالن‌های تئاتر در ژانرها و سبک‌های مختلف هر شب پر شود و تماشاگران رضایت داشته باشند، افزود: استقبال بسیار خوب و غیرقابل باوری از تئاتر شرلوک هلمز شده است. از روز نخست، بیش از نصف سالن نماش پر شد و در روزهای بعد نیز شاهد استقبال خوبی بودیم.

به گزارش ایسنا؛ تئاتر شرلوک هلمز هر روز تا 16 دی ماه در هنرستان هنرهای زیبا ساعت 17:30 اجرا می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: