• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-4290-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

محمدی:

دوگانگی رفتار مسئولان با شبكه‌هاي اجتماعي باعث بی‌اعتمادی می‌شود

رییس انجمن آسیب شناسی کشور گفت: قطع اینترنت و فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی در چنين شرايطي موثر نخواهد بود و مانند تجربه فيلترينگ و برخورد با ماهواره و فیسبوک موفق نخواهد بود.

کوروش محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، اظهار کرد: اعتراضات اخیر نتیجه بخشی از مطالبات جوانان است که پاسخ داده نشده است، در واقع عدم پاسخگویی مسئولان موجب بخشی از این ناآرامي‌ها شده است، هرچند بخش دیگری هم مربوط به هیجانات تعریف نشده و معطل مانده برخی از جوانان است.

وی با بیان اینکه فقر، بیکاری، آسیب‌های اجتماعی و فشار اقتصادی حرکات این روزها را ایجاد کرده‌اند، افزود: به اعتقاد من این حرکات اخیر به نوعی اعتراضات شدید و مطالبه گری نسبت به مدیران میانی و خرد جامعه است که موجب بروز تنش‌های روانی در جامعه شده‌اند.

رییس انجمن آسیب شناسی کشور با بیان اینکه چنين رویدادهايي با عملکردهای ضعیف و مخرب و در عین حال عدم پاسخگویی مدیران میانی رخ می‌دهد، ادامه داد: هرچند مطالبه گری یک حق برای جامعه محسوب می‌شود، اما خشونت طلبي جز مطالبات مردمی نیست، بلکه انحرافاتی است که در سطوح مطالبه گری در بین جوانان بدون هدف و بر اساس رفتارهای هیجانی ایجاد شده است، چراکه برخی در مسیر مطالبه گری راه را گم کرده‌اند.

محمدی با بیان اینکه بستن راه‌های ارتباطی یک خطر بزرگ است، تصریح کرد: قطع اینترنت و فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی هم چون تلگرام در چنين شرايطي موثر نخواهد بود، چراکه بلافاصله فیلتر شکن‌ها از راه می‌رسند و دوباره داستان ماهواره و فیسبوک اتفاق مي افتد كه تجربه فيلتر و برخورد با آن‌ها موفق نبوده است، در حالي كه دولت می‌تواند با جوانان از این مسیر آشتی کند و مطالبات به حق را بپذیرد.

وی اظهار کرد: متاسفانه بخشی که دچار خشونت و پرخاشگری می‌شوند به خاطر طولانی شدن مطالبات و بی راه رفتن مطالباتشان مورد سوء استفاده عوامل معاند قرار می‌گیرند و این چنین مسایلی که می‌بینید رخ می‌دهد. وقتی صحبت از مطالبه گری و شنیده شدن صدا می‌کنیم با فيلتر تلگرام و خطوط ارتباطی با صحبت‌های گذشته خود منافات ایجاد می‌کنیم و این می‌تواند بی اعتمادی را بین مسئولان و نه جريان سياسي خاصي و جامعه افزايش دهد.

رییس انجمن آسیب شناسی کشور گفت: جامعه در شرايط كنوني نياز به فضاهاي گفت و گو دارد و یکی از راه‌های آن استفاده از راه‌های ارتباطی مانند شبکه‌های اجتماعي است. تلگرام امروز یکی از راه‌های ارتباطی و ابزارهای مدنی است که محل ارتزاق بخشی از جامعه بوده است و ارتباط بسیاری از نهادها و بنگاه‌ها نیز از این طریق انجام می‌شود، اما مختل شده است.

محمدی با بیان اینکه باید بپذیریم تلگرام و فضای مجازی بخش نهادینه شده در جامعه ما است، افزود: اگر در انتخابات شور و نشاط داشته‌ایم و یا در حادثه‌ای مثل کرمانشاه یا غرب کشور مردم همه همبسته شده‌اند به خاطر شبکه‌های مجازی مثل تلگرام بوده است، ولی بی انصافی است که امروز این شبکه را ببندیم و این دوگانگی رفتار حاکمیت باعث بی اعتمادی می‌شود و افرادی را هم که به شکل مسالمت آمیز اعتراض می‌کنند را با چالش بی اعتمادی مواجه می‌کند.

وی با تاکید بر این موضوع که مسئولان امروز باید با مردم صحبت کنند، ادامه داد: مطالبات مردم ایران تنها این مطالبات نیست بخش وسیعی از مردم مطالباتشان را در کف خیابان نیاورده‌اند و به فضای ارتباطی معتقد هستند. اگر می‌خواهیم جریان‌های مطالبه گر منحرف نشوند باید راه را باز کنیم و مطالبات را بشنویم و گفت و گو کنیم. بستن تلگرام یعنی بخشی از جامعه که انگیزه‌ای برای ورود به خیابان‌ها ندارند را تحریک به حضور می‌کنیم، این در حالی است که تلگرام همچون سوپاپ اطمینانی است که می‌شود در آنجا گفت و شنود کرد و مسئولان پاسخ بدهند.

رییس انجمن آسیب شناسی کشور خاطرنشان کرد: بخشی از جامعه که خشونت را برگزیده است، با بستن تلگرام این خشونت فروکش نمی‌کند پس باید چاره‌ای دیگر اندیشيد.

کد خبرنگار:13023

1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: