• چهارشنبه ۱۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-1293-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیر مطالعات شهرداری اصفهان:

نیاز سنجی در پژوهش اهمیت شایانی دارد

مدیر مطالعات و پژوهش شهرداری اصفهان گفت: ظرفیت هایی در کشور وجود دارد که شبکه ای شدن و در کنار یکدیگر قرار گرفتن می تواند بسیار مهم و موفقیت آمیز باشد در حالی که چنین چیزی در کشور نداریم و سازمان ها باید با یکدیگر تفاهم نامه ای را داشته باشند و در خصوص اتفاقات مختلف توان خود را برای انجام کاراعلام کنند.

به گزارش خبرنگار ایسناـ منطقه اصفهان، سعید ابراهیمی امروز (چهارشنبه) در همایش و کارگاه چگونگی تدوین و ارزیابی طرح های پژوهشی که در دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: اگر مراحل کار پژوهشی را از مرحله شناسایی نیازها تا رفع آن در نظر بگیریم نیازسنجی و نظارت راهبری بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه اولین و مهمترین مسئله در انجام فرایند پژوهش این است که بتوان نیازها را به درستی تشخیص داد، افزود: مشکلات آن چیزی است که در سازمان مشهود است، اما مسئله مشکلی است که علمی شده و مشکلات در جامعه بسیاراهمیت دارد، اما مسائلی که مشکلات را ایجاد کرده است نیاز به بررسی دارد.

مدیر مطالعات و پژوهش شهرداری اصفهان، اظهار کرد: در الگوی برنامه ریز مدل های بالا به پایین و پایین به بالا از مدل های برنامه ریزی هستند و مدل های برنامه ریزی که اکنون بسیار پر رنگ شده اند برنامه ریزی های مسئله محور هستند. برنامه ریزی های پایین به بالا برنامه ریزی های دقیق تری هستند، اما هر دو برنامه نیاز است.

ابراهیمی با بیان اینکه نیازسنجی امری بسیار مهم در فرایند پژوهشی است و حتی در حوزه نیازمندی پژوهش فقدان مسئله داریم، گفت: شروع پروژه از نیازسنجی است و نیازمند نظارتی دقیق است و در پایان کار، اجرا بسیار اهمیت دارد که اجرای پژوهش با پژوهشِ اجرایی بسیار متفاوت است، زیرا بسیاری از پروژه ها قابل اجرا نیست.

مدیر مطالعات و پژوهش شهرداری اصفهان گفت: با اشاره به اهمیت پژوهش نسل جدید و دانش آموزان در مدارس گفت: نسل جدید متفاوت شده و بهبود یافته است؛ به طور مثال طرح های جابر در مدارس دارای ایده های بسیار نابی است، اما در سازمان ها پیگیری نشده و به نتیجه نمی رسد و باید بیش تر بر آن ها سرمایه گذاری کرد.

ابراهیمی با بیان اینکه ما نسل هایی توانمند داریم اما ساز و کارهایی که آنها را به رسمیت بشناسند و آن ها را حمایت کنند نیست، افزود: ظرفیت هایی در کشور وجود دارد که شبکه ای شدن و در کنار یکدیگر قرار گرفتن می تواند بسیار مهم و موفقیت آمیز باشد در حالی که چنین چیزی در کشور نداریم و سازمان ها باید با یکدیگر تفاهم نامه ای را داشته باشند و در خصوص اتفاقات مختلف توان خود را برای انجام کاراعلام کنند.

همچنین در این همایش محمد آقاسی - رییس مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، اظهار کرد: هم با بودجه یک میلیون تومان و هم با بودجه صد میلیون تومان می توان پژوهش انجام داد، اما خروجی آنها بسیار متفاوت خواهد بود و سیاست گذاران باید به پژوهش ها اهمیت دهند و نیازها را به درستی تشخیص دهند.

محمدرضا قاسمی - مدیر آموزش و پژوهش های توسعه و آینده نگری نیز در این همایش، گفت: شهرداری در حدود 10 سال گذشته وظایفی داشت که اکنون سردرگمی در بعضی امور رخ داده و در حوزه های گوناگونی چون سلامت، طراحی دوچرخه و بسیاری جوانب دیگر فعالیت دارد که این وظایف باید اصلاح شود، البته شهرداری توان مالی و کارشناسی خوبی دارد.
1445953973591_telisna3.jpg


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: