• یکشنبه ۱۷ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-1793-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

در دانشگاه آزاد خمینی شهر انجام شد؛

ساخت دستگاه شبیه ساز حرکتی در فرآیند آموزش پرتو درمانی

محققان دانشگاه آزاد اسلامی خمینی‌شهر موفق به ساخت دستگاه شبیه ساز حرکتی درفرآیند آموزش پرتو درمانی شدند.

به گزارش ایسنا منطقه اصفهان، علیرضا سیف زاده- استاد راهنما و از مخترعان این دستگاه شبیه‌ساز، اظهار کرد: کاربرد و گسترش تجهیزات الکترونیکی برای آموزش دانشجویان به‌ وسیله تکنولوژی شبیه‌سازی و واقعیت مجازی هدف اصلی این تحقیق است.

سیف زاده افزود: آنچه هدف اصلی در ساخت این دستگاه است، استفاده از تجهیزات الکترونیکی و محیط شبیه‌سازی و گرافیکی برای کمک به آموزش دانشجویان مهندسی پزشکی و پیراپزشکی است. مشکل استفاده از بیماران در فرایند آموزش یکی از معضلات اساسی در فرایند آموزشی رشته های مهندسی پزشکی و پیراپزشکی است که با ترکیب واقعیت مجازی و سخت افزارهای الکترونیکی می توان این معضل را برطرف و در نحوه آموزش تاثیر به سزایی داشته باشد.

وی ادامه داد: نرم‌افزار مورد استفاده در طراحی و شبیه‌سازی محیط مجازی موتور مخصوص UNITY است که به عنوان یک موتور در بین انجین‌های گرافیکی برای ساخت بازی و شبیه‌سازی استفاده می‌شود.

سیف زاده با بیان اینکه این موتور دارای هوش مصنوعی است که می‌تواند در ساخت محیط شبیه‌سازی شده و برخورد فرد با اشیا و افراد در محیط شبیه‌سازی کاربردی باشد، اظهار کرد: پس از ساخت محیط شبیه‌سازی شده مد نظر با استفاده از نرم‌افزار یونیتی و برنامه‌نویسی در این محیط که می‌توان به زبان‌های جاوا و سی‌شارپ نوشت و دادن هوش مصنوعی به اشیاء موجود در محیط شبیه‌سازی شده این امکان فراهم می‌شود تا کاربر بتواند آموزش های لازم در فرایند پرتو درمانی اعم از شناخت دستگاه و یا نحوه برخورد اشعه به تومور و یا مکانیزم کار دستگاه را آموزش ببیند .

این استاد دانشگاه و از مخترعان دستگاه شبیه ساز حرکتی درفرآیند آموزش پرتو درمانی، خاطرنشان کرد: پس از طراحی و ساخت سامانه آموزشی (شبیه­ ساز) برای اثبات کارایی دستگاه و ارزیابی بازدهی آن در فرایند آموزش، این سامانه مورد ارزیابی عملی قرار گرفت و نتایج بررسی اولیه طرح مورد استقبال واقع شد.

وی تصریح کرد: محیط شبیه‌سازها به‌ علت جذابیت گرافیکی بسیار مؤثر و بازخورد استاد و دانشجو نسبت به نوع تجهیزات مناسب است و روند آموزشی با این روش بسیار کاربردی تر از روش سنتی  است و با حمایت‌های مادی و معنوی از این دستگاه شاهد خدمات خوبی به دانشجویان در سراسر کشور خواهیم بود.
1445953973591_telisna3.jpg


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: