• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۳
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 9610-13595-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ابنیه‌های تاریخی بویین میاندشت چشم‌انتظار مرمت

شهرستان بویین میاندشت با قدمتی چند هزار ساله دارای ابنیه‌های تاریخی با قدمت100 تا 400 ساله است که تعداد آن‌ها به 14 ابنیه می‌رسد.

به گزارش ایسنا_ منطقه اصفهان، در میان ابنیه تاریخی این شهرستان می‌توان به قلعه تخماقلو با قدمتی 380 ساله، حسینیه بویین میاندشت با قدمتی 300 ساله، حمام قدیمی بویین میاندشت باقدمتی 200 ساله، حمام افوس، حمام بتلیجه، حمام کرچ، حمام حسین‌آباد، حمام داشکسن، حمام تخماقلو، دو پل تاریخی نوغان، 2 خانه قدیمی ماربر وهدان و مسجد آغچه اشاره کرد که تقریباً تمامی بناها نیاز به مرمت و باز سازی دارند.


رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بویین میاندشت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به شروع فعالیت‌های ترمیمی در شهرستان گفت: پس از استقرار نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی وگردشگری در شهرستان در حوزه میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری اقدامات متعددی انجام شده است که در حوزه میراث فرهنگی چهار اثر فاخر شهرستان در دو سطح روستایی و شهری مورد مرمت قرار گرفت.

جواد فرهادی افزود: در حوزه روستایی قلعه هژبرپور تخماقلو با اعتبار بالغ بر250میلیون تومان و اعتبار استانی از محل تملک دارایی استحکام بخشی لازم انجام پذیرفت که انتظار است با اعتبار ملی آینده و دارایی استانی تزئینات و قسمت‌های دیگر قلعه بازسازی شود که به  اعتبار 700میلیون تومانی نیاز دارد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون نیز  فعالیت‌های متعددی در حوزه میراث فرهنگی در حال انجام است که برای مثال مرمت حمام کرچ در حال انجام است. در حوزه شهری نیز ساختمان فاخر حسینیه قدیمی شهر با سبک سازی و استحکام بخشی پشت بام اثر، با اعتبار 120 میلیون تومان مورد مرمت قرار گرفت.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بویین میاندشت اضافه کرد: در حوزه صنایع‌دستی نیز حدود 50 فقره کارت شناسایی و حدود 40پروانه تولید انفرادی و پنج پروانه تولید کارگاهی صادر شده که مبلغ 45 میلیون تومان تسهیلات نیز در طول سه ساله به هنرمندان پرداخت شده است.

فرهادی با اشاره به حضور پرشور شرکت‌کنندگان در کلاس‌های صنایع دستی گفت: در سال جاری برگزاری کلاس‌های صنایع دستی را در دستور کار قرار داده که حدود 40نفر هنرجو در کلاس‌های رایگان صنایع‌دستی شرکت کردند و آموزش‌های لازم جهت تولید اولیه کیف چرم و گلیم را دیدند.

رییس اداره میراث فرهنگی  صنایع‌دستی و گردشگری بویین میاندشت، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با همت انجمن میراث فرهنگی شهرستان رشته‌های جاجیم و گیوه‌بافی نیز احیاء شد و اقدامات خوبی در این خصوص انجام شد.

وی اظهار کرد: در حوزه گردشگری با رویکرد مناطق متعدد گردشگری شهرستان مناطق مورد نظر شناسایی و با تعدادی از سرمایه‌گذاران در این خصوص بحث و گفت‌وگو شده که پس از  آمادگی سرمایه‌گذاران اقدامات لازم جهت صدور مجوزهای لازم انجام می‌شود.

فرهادی با اشاره به حضور بخش خصوصی در شهرستان، گفت: با همت بخش خصوصی نیز خانه‌های بوم گردی در حال اجرا است که دو فقره اقدام شده که یکی دارای پروانه بهره‌برداری و دیگری در حال دریافت پروانه بهره‌برداری هستند.

رییس اداره میراث فرهنگی  صنایع‌دستی و گردشگری بویین میاندشت با اشاره به مناطق گردشگری شهرستان همچون سد و سرچشمه شهر افوس, رودخانه نوغان و سد و سرچشمه آغچه، یادآور شد :در حوزه گردشگری زیر ساختهای لازم شناسایی شده و انتظار می‌رود در آینده نزدیک این زیر ساخت‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

1445953973591_telisna3.jpg


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: