• سه شنبه ۱۹ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9610-5390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

امیدی:

کاری کنیم یوزپلنگ منقرض نشود

یک کارشناس حیات وحش اداره کل محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه اگر فکر اساسی برای مدیریت یوزپلنگ نشود منقرض خواهد شد، گفت: هر چند امروز برخی از کارشناسان این گونه را منقرض شده محسوب می کنند، تعداد آمار این گونه باید دقیق برآورد شود اما تاکنون اطلاعات دقیقی از این گونه در منطقه عباس آباد در دست نیست.

مریم امیدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا_منطقه اصفهان، اظهار کرد: عباس آباد یکی از بهترین زیستگاه های کویری و نیمه بیابانی است و از آن به عنوان بهشت گربه سانان یاد می شود، چراکه بیشترین گونه گربه سانان و سگ سانان در این منطقه حضور دارند.

وی افزود: از مهم ترین گونه های ثبت شده در منطقه عباس آباد می توانیم به یوزپلنگ آسیایی، پلنگ، کارکال، گربه شنی، شاه روباه، جبیر، هوبره و زاغ بور اشاره کنیم.

این کارشناس حیات وحش اداره کل محیط زیست استان اصفهان ادامه داد: با توجه به اینکه یوزپلنگ وضعیت خاصی دارد در این منطقه و در کل کشور دارای حساسیت ویژه ای است. هرچند که متاسفانه اطلاعات دقیقی از تعداد آنها نداریم. چندین سال پیش دوربین های تله ای تصاویری از یوزپلنگ آسیایی ثبت کرده اند، ولی آمار دقیقی از آنها در منطقه عباس آباد در دسترس نیست.

امیدی اضافه کرد: به دست آوردن اطلاعات به خصوص تعداد گوشتخواران و گونه های شب فعال دشوار است، اما با توجه به اینکه یوزپلنگ از گونه های در معرض انقراض است و اگر فکر اساسی برای مدیریت این گونه نشود منقرض خواهد شد . هرچند که امروز برخی از کارشناسان هم این گونه را منقرض شده محسوب می کنند، تعداد آمار این گونه باید دقیق برآورد شود، ولی تاکنون در منطقه عباس آباد اطلاعات دقیقی از این گونه در دست نیست.

وی با بیان اینکه استفاده از ژنتیک و یا تکثیر در اسارت از راهکارهایی است که می توان یوزپلنگ را از این وضعیت خارج کند، ادامه داد: یوزپلنگ در زادآوری و جفتگیری سختگیر است و تکثیر این گونه در اسارت نیز نیازمند تدابیر بسیار خاصی است.

جمعیت جبیر کمتر شده است

این کارشناس حیات وحش اداره کل محیط زیست استان اصفهان به جبیر اشاره کرد و گفت: متاسفانه از جبیر هم جمعیت دقیقی در دست نیست و دیدن این حیوان سخت است و دیدن آن از دور امکان اشتباه با آهو دارد، به همین دلیل این گونه باید از نزدیک دیده شود تا اطلاعات آن دقیق ثبت شود.

امیدی تصریح کرد: در حال حاضر آخرین برآوردها از حضور جبیر در استان در دوربین های تله ای نشان می دهد که مناطقی مانند عباس آباد و شکار ممنوع خارو در اردستان در پراکنش جبیرها قرار دارند، ولی ثبت این گونه نشان می دهد که جمعیت آن کمتر شده است.

وضعیت گونه ها در مناطق حفاظت شده مناسب است

وی به وضعیت خشکسالی در تمام مناطق حفاظت شده استان اصفهان اشاره کرد و افزود: با وجود خشکسالی شدید هم چنان جمعیت گونه های موجود در مناطق حفاظت شده استان مناسب است، ولی وضعیت حفاظت از مناطق به علت کمبود نیرو سخت و دشوار است.

این کارشناس حیات وحش اداره کل محیط زیست استان اصفهان گفت: مردم محلی باید نسبت به مناطق حفاظت شده آگاه شوند، شکار هم چنان یکی از عوامل کاهش گونه ها و خشکسالی عامل دیگر از بین رفتن گونه ها در استان است. هرچند آبرسانی به آبشخورها در تمام مناطق حفاظت شده انجام می شود و حتی در کلاه قاضی علوفه دستی نیز برای حیوانات در نظر گرفته می شود، اما علوفه دستی برای حیوان در مناطق مناسب نیست، ولی در کلاه قاضی به دلیل اینکه مانند یک جزیره در میان اتوبان ها، شهرک های صنعتی و ... افتاده مجبور هستیم از این روش استفاده کنیم.

امیدی تاکید کرد: باید در زمینه گربه سانان وضعیت اطلاعات و آماری خود را دقیق تر کنیم، چراکه برای مدیریت این گونه ها نیازمند اطلاعات دقیق هستیم تا متوجه باشیم وضعیت گونه ها از چه قرار است.

وی به زاغ بور به عنوان گونه ای خاص ایران اشاره کرد و افزود: بر روی این گونه نیز در مناطق کویری و نیمه بیابانی خیلی خوب کار نشده است، اما پراکنش این گونه در تزهای دکتری و فوق لیسانس مطرح شده است. هرچند که تخریب زیستگاه عامل اصلی تهدید این گونه جانوری است.

جمعیت کبک دری در حال کاهش است

این کارشناس حیات وحش اداره کل محیط زیست استان اصفهان به کبک دری به عنوان گونه  خاص دیگر اشاره کرد و گفت: این گونه در ارتفاعات زندگی می کند از جمله در فریدن و فریدونشهر که جمعیت آنها در حال کاهش یافتن هستند چراکه شکار و زیستگاه خاص آنها و تخریب زیستگاه خاص در کاهش این جمعیت موثر هستند.

کد خبرنگار:13023

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: