• پنجشنبه ۲۱ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-4992-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاندار اصفهان:

جمعیت روستایی با رونق بخشی اقتصاد روستایی حفظ شود

استاندار اصفهان با اشاره به کاهش جمعیت روستایی استان در سال های اخیر، گفت: حفظ جمعیت روستایی در استان بسیار مهم است و مشاغل باید به نحوی در روستاها ایجاد شود که شاهد مهاجرت روستاییان به شهرها نباشیم.

به گزارش ایسنا_ منطقه اصفهان و به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، محسن مهرعلیزاده در جلسه شورای راهبردی جمعیت استان، اظهار کرد: آمارها نتایج خوبی را در خصوص جمعیت نشان نمی دهند. یکی از فرصت های خوب کشورها داشتن نیروی جوان است. باید با در نظر گرفتن این آمارها و اطلاعات ارائه شده برای آینده برنامه ریزی درستی صورت گیرد.

استانداراصفهان با بیان اینکه در استان جمعیت روستایی نسبت به جمعیت شهری کاهش یافته است، افزود: جمعیت روستایی نسبت به دهه ۶۰ حدود چهار برابر کاهش یافته است .کمبود آب در روستاها با توجه به مصرف اقتصادی آن یکی از عوامل مهاجرت است. صنعتی شدن استان و جذب نیرو از روستاها نیز از دیگر دلایل مهاجرت بشمار می رود.

وی با بیان اینکه افزایش بیشتر جمعیت شهری و کاهش جمعیت روستایی باعث نگرانی خواهد شد، تصریح کرد: دستگاه های ذیربط باید در این خصوص بسیار دقیق کار کنند و مشاغل به نحوی در روستاها ایجاد شود که شاهد مهاجرت روستاییان به شهرها نباشیم.

استاندار اصفهان ایجاد و توسعه صنعت توریسم را در افزایش اشتغال و کاهش بیکاری موثر خواند و گفت: جمعیت روستایی باید با رونق بخشی اقتصاد روستایی حفظ شود و باید تغییر الگوی کشت و استفاده بهینه از آب در بخش کشاورزی روستا مدنظر قرار گیرد.

مهرعلیزاده ایجاد صنایع پایین دستی کشاورزی در روستاها، رونق صنایع دستی و ارائه تسهیلات و امکانات توسط دستگاه های ذیربط را در حفظ جمعیت روستایی مهم خواند و گفت: اعتبارات خوبی برای توسعه وضعیت معیشتی در روستاها پیش بینی شده است.

وی با اشاره به نگرانی های موجود در خصوص پیر شدن جمعیت افزود: به عنوان مدیران استانی موظف هستیم در این خصوص تلاش کنیم و در این راستا باید الگوهای افزایش جمعیت جایگزین الگوهای دیگر شود.

استاندار اصفهان با بیان اینکه سیاست های ۱۴ گانه تحت عنوان سیاست های کلی جمعیت ابلاغی مقام معظم رهبری در برنامه ها دیده شده است، افزود: اگر این سیاست ها ملاک برنامه ها قرار گیرد و با توجه به سیاست کلی در کل کشور می تواند اثر بخش باشد.

مهرعلیزاده اضافه کرد: هر کدام از موارد سیاست های ۱۴ گانه باید در کمیته های پنجگانه ذیل شورا بررسی شود و در این راستا حرکت کنیم و به غیر از مواردی که باید در سطح ملی پیگیری شود مابقی موارد در کمیته ها بررسی و وظایف هر کمیته تفکیک شود.

وی تاکید کرد: کمیته ها باید براساس سند راهبری تدوین شده فعال شوند و تکالیف دستگاه ها را مشخص کند و در جلسه بعدی نتایج را ارائه کند.باید یک بانک اطلاعاتی از جمعیت روستایی تدوین شود و از دادن آمار متفاوت پرهیز شود.

استاندار اصفهان با تاکید بر اینکه نقش رسانه ها و صدا و سیما در کمیته فرهنگی بسیار مهم است، افزود: اهمیت فرهنگ سازی در تحقق سیاست های جمعیتی بر کسی پوشیده نیست و در این راستا موثرترین وسیله رسانه ملی است که باید اهتمام بیشتری در این خصوص داشته باشد.
1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: