• شنبه ۲۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳
  • دسته بندی : ورزشي
  • کد خبر : 9610-14088-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

کریکتی‌ها صاحب زمین اختصاصی می‌شوند

عملیات ساخت زمین اختصاصی کریکت اصفهان آغاز شد

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان و به نقل از از روابط عمومی هیئت انجمن‌های ورزشی استان اصفهان، محمدرضا غزنوی با اشاره به آغاز پروژه ورزشگاه اختصاصی کریکت در اصفهان گفت: عملیات اجرایی ساخت زمین اختصاصی رشته کریکت در مجموعه ورزشی نقش‌جهان آغاز شد. عملیات عمرانی انجام شده بر روی این زمین شامل تسطیح، نقشه‌برداری، گودبرداری، زیرسازی و بتون‌ریزی بوده است.

وی افزود: این زمین ابعاد ۲۰۰ در ۲۰۰ متر دارد و تاکنون حدود ۲۰ میلیون تومان از طرف هیئت انجمن‌های ورزشی استان اصفهان برای احداث آن هزینه شده است.

دبیر هیئت انجمن‌های ورزشی استان اصفهان خاطرنشان کرد: قرار است پس از ارائه گزارش‌های فنی از آغاز عملیات اجرایی این مجموعه به فدراسیون جهانی کریکت، بخشی از هزینه‌های عملیات تکمیلی آن شامل کاشت چمن، ساخت سالن، رختکن، سرویس بهداشتی و سکوی تماشاچیان توسط فدراسیون جهانی تأمین شود.

زمین اختصاصی کریکت اصفهان مهر پارسال در جریان سفر "سیدمحبوب علی شاه" عضو بلند پایه فدراسیون جهانی این رشته به ایران از سوی اداره‌کل ورزش و جوانان استان در اختیار هیأت انجمن‌های ورزشی استان اصفهان قرار گرفت.

وی که به منظور بازدید از زمین‌های کریکت در ایران و بررسی راه‌های گسترش این ورزش در کشور و تعامل بیشتر با فدراسیون به ایران آمده بود، در نشست با مسئولان رشته کریکت استان اصفهان گفت: زمین‌های کریکت موجود در ایران از نظر وسعت و موقعیت شرایط خوبی دارد، منتهی برای زیرسازی و استانداردسازی آنها باید اقدامات اساسی صورت پذیرد.

این مدرس و محقق بین‌المللی کریکت درباره زمین کریکت اصفهان نیز خاطر نشان کرد: این زمین می‌تواند در حد استانداردهای جهانی ساخته و حتی این شهر به عنوان آکادمی تخصصی کریکت در ایران مطرح شود.

کریکت در بیش از ۱۰۰ کشور جهان بازی می‌شود و یکی از محبوب‌ترین رشته‌ها در کشورهای هند، بنگلادش، نپال، افغانستان، پاکستان، امارات عربی متحده، سریلانکا، استرالیا، انگلستان و نیوزلند است.

این رشته به صورت گروهی در زمین چمن دایره‌ای یا بیضی با شعاع میانگین ۷۵ متر، میان دو تیم ۱۱ نفره بازی می‌شود. در مرکز زمین کریکت، یک محوطه خاکی متراکم شده به طول ۲۰.۱۲ متر وجود دارد.

توپ کریکت دارای محیطی حدود ۲۲.۴ تا ۲۲.۹ سانتیمتر است و ۱۵۵.۹ تا ۱۶۳ گرم وزن دارد و سطح آن از چرم و مرکز آن از چوب پنبه پیچیده شده در نخ پُر شده است.

چوبی که با آن به توپ ضربه می‌زنند بت نام دارد و بیشترین طول آن ۹۶.۵ سانتیمتر و عرض آن در پهن‌ترین بخش ۱۰.۸ سانتیمتر و وزن آن از ۱ تا ۱.۴ کیلوگرم است.

این رشته در ایران از زیر مجموعه‌های فدراسیون انجمن‌های ورزشی محسوب می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: