• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9610-2493-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/مقاله/

تاثیر نگاه هنرمند در ارتقا فرآیند خلق اثر

از گام هاي اساسي هنرمند در فرآيند خلق اثر، معرفت به حسن و زيبايي است كه بر آفرينش هنر او تاثيرگذار خواهد بود. زيبايي كه در ديدگاه اسلامي با عنوان حسن مطرح است، فارغ از بود و نبود ادراك انسان در عالم هستي تجلي مي يابد.

به گزارش ایسنا_منطقه اصفهان، فرهنگ مظفر، احمدامين پور، احمدرضا اخوت و مهناز احتشامي در مقاله ای به بررسی "رابطه تفكر هنرمند با حُسن بيني و ارتقاي كارآمدي او در فرآيند خلق اثر بر مبناي جهان بيني اسلامي" پرداختند.

از گام هاي اساسي هنرمند در فرآيند خلق اثر، معرفت به حسن و زيبايي است كه بر آفرينش هنر او تاثيرگذار خواهد بود. زيبايي كه در ديدگاه اسلامي با عنوان حسن مطرح است، فارغ از بود و نبود ادراك انسان در عالم هستي تجلي مي يابد. هنرمند به ويژه از جهت رسالتي كه در قبال انتقال جلوه هاي حسن به جامعه مخاطب دارد، بايد توانايي دريافت و مشاهده حسن را در فرآيند خلق داشته باشد.

 هم چنین در اين راستا محققان بر لزوم ارتقاي نگاه هنرمند و رسيدن از مرتبه بصر به بصيرت تاكيد داشته و يكي از راه هاي موثر بر اين ارتقا را تهذيب نفس دانسته اند. نظر به اينكه خداوند بصر را از مهم ترين ابزارهاي تحصيل علم براي انسان برشمرده، در كنار تزكيه مسير ديگري كه كمتر بدان توجه شده، ارتقاي مشاهده از راه تحصيل علم است كه نيازمند ارائه راهكار است.

 این مقاله كه از نوع تحقيق بنيادي است، با هدف تبيين مباني لازم و دست يابي به دستگاهي با مولفه هاي مشخص جهت فراهم ساختن مقدمات ورود به تدوين راهكارهاي ارتقاي مشاهده هنرمند، ضمن محوريت قراردادن آيات و روايات و بهره مندي از آراي علامه طباطبايي با مجموعه اي از روش هاي توصيفي- تحليلي و استدلال قياسي مسئله فوق را مورد پژوهش قرار داده است.

در اين راستا با مبنا قراردادن مسير تحصيل علم در انسان، تفكر را عامل موثر در ارتقاي مشاهده دانسته و تلاش كرده است تا با تجزيه و تحليل تفكر، به ساختار و مولفه هاي موثر آن دست يابد.

يافته ها این پژوهش نشان مي دهند كه تفكر هنرمند در ساختار خود سه نوع مواجهه را در برمي گيرد: مواجهه با نياز، مواجهه با موضوع بيروني و مواجهه با معلومات قبلي. اين موارد مولفه هاي ضروري اي هستند كه در ارائه هرگونه راهكار جهت ارتقاي مشاهده حسن در هنرمند بايد مورد توجه قرار گيرند.

به گزارش ایسنا؛ این مقاله علمی-پژوهشی در فصلنامه مطالعات تطبيقي هنر دانشگاه اصفهان منتشر شد.
1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: