• یکشنبه ۲۴ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9610-5892-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

عابدی:
هدف ترامپ در برجام دامن زدن به بی‌ثباتی در ایران است/نخبگان تحلیل غلط ارائه ندهند

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: سیاستمداران و نخبگار کشور باید با فکر صحیح، مسائل را تحلیل کنند و مرتب نگویند که این آخرین امضای ترامپ در ابقای برجام بود یا تحت فشار اروپایی‌ها تعلیق تحریم‌ها را امضا کرد. بنابراین نخبگان تحلیل غلط ارائه ندهند و بدانند نقشه ترامپ جوسازی علیه ایران است و هر 4 ماه آن را تکرار می‌کند.

حیدر علی عابدی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان در خصوص تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران در قالب برجام تا 4 ماه دیگر، اظهار کرد: اعتقاد دارم ترامپ دیوانه نیست، هر چند که برخی می‌گویند او دیوانه است اما این گونه نیست. در واقع ترامپ رولی را بازی می‌کند برای حفظ منافع آمریکا و با همین نقشی که بازی کرده موفق شده عرب‌ها را از ایران بترساند و در نتیجه میلیاردها دلار از اعراب گرفته و با این پول، نرخ بیکاری در آمریکا را کاهش داده است.

وی افزود: بنابراین ترامپ فقط به منافع آمریکا فکر می‌کند و برایش مهم نیست به چه قیمتی این منافع را تأمین کند. شاید به قیمت خون تمام مردمی که در خاورمیانه زندگی می‌کنند خواهان رشد اقتصادی کشورش است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این سخنانی که هم‌اکنون ترامپ در خصوص برجام می‌گوید 4 ماه دیگر هم می‌گوید و تعلیق تحریم‌ها را امضا می‌کند، هر 4 ماه این کار را تکرار می‌کند، اما با جو سازی علیه ایران هر باری که تعلیق تحریم‌ها را امضا می‌کند می‌گوید این آخرین باری است که متن برجام را امضا می‌کنم.

عابدی در پاسخ به این سؤال که چرا ترامپ هر 4 ماه باز هم همین رویه کنونی را در پیش می‌گیرد؟ گفت: ترامپ قصد دارد به بی‌ثباتی در داخل ایران دامن بزند که متأسفانه برخی هم در داخل به این بی‌ثباتی دامن می‌زنند. تحلیل ترامپ این است که با این حربه از سرمایه‌گذاری خارجی در داخل ایران جلوگیری کند تا اثر برجام را از بین ببرد.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: سیاستمداران و نخبگان کشور باید با فکر صحیح، مسائل را تحلیل کنند و مرتب نگویند که این آخرین امضای ترامپ در ابقای برجام بود یا تحت فشار اروپایی‌ها تعلیق تحریم‌ها را امضا کرد. بنابراین نخبگان تحلیل غلط ارائه ندهند و بدانند نقشه ترامپ جو سازی علیه ایران است و هر 4 ماه آن را تکرار می‌کند.

وی با بیان اینکه نباید به جنگ روانی ترامپ دامن بزنیم، ادامه داد: باید کاری کنیم که شعله‌های این جنگ روانی خاموش شود. نخبگان سیاسی برنامه‌ریزی کنند که چگونه می‌توان این دسیسه را که با قصد کم رنگ کردن اثرات برجام طرح ریزی شده است خنثی کرد. مسلماً یکی از کارهایی که می‌توانیم در این خصوص انجام دهیم این است که برخی اخبار را کم اهمیت جلوه دهیم و آن را تیتر نکنیم.

عابدی در همین خصوص افزود: یقین بدانید که 4 ماه دیگر هم ترامپ از برجام خارج نمی‌شود و هر بار اسم چند شخصیت کشوری را به بهانه تحریم‌های موشکی تحریم می‌کند. چرا برخی می‌گویند ایران تحریم شد؟ برای مثال شخصی مانند رییس قوه قضائیه چه مراوداتی با آمریکا دارد که او را تحریم کرده‌اند؟ مگر سپاه با آمریکا معامله انجام می‌دهد که آن را تحریم می‌کنند؟ بنابراین این تحریم‌ها بیشتر جنگ تبلیغاتی است تا این‌گونه به جهانیان القا کنند که ایران برای سرمایه‌گذاری نا امن است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، گفت: اما چون برجام یک توافقنامه بین‌المللی است که اگر ترامپ از آن خارج شود باید خسارت بپردازد هر بار تعلیق تحریم‌ها را تمدید می‌کند و با تبلیغات سوء قصد دارد اثرات برجام را کم کند. این تبلیغات ترامپ جنبه داخلی هم دارد چرا که او زمانی گفته بود برجام را پاره می‌کند، اما هم‌اکنون این کار را نکرده است.

کد خبرنگار: 13040


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: