• سه شنبه ۱۰ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1593-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

کنترل ویروس HIV با کمک ژن درمانی

محققان کانادایی از کشف روشی کارآمد به منظور کنترل عامل ایدز در بدن بیماران آلوده خبر دادند.

به گزارش ایسنا_منطقه اصفهان و به نقل از ژورنال Mol Ther Nucleice Acids، فالکن هاگن و همکاران از طریق ژن درمانی موفق شدند ویروس عامل ایدز را در بدن موش‌های آلوده کنترل کنند. مهارکنندگان HIV در کنترل همانند سازی این ویروس بسیار کارآمد عمل کردند.

در این مطالعه ژن کدکننده مهارکننده ترشحی ویروس از طریق وکتور لنتی ویروس در سلولهای T  وارد شد. این مهارکننده، پروتئین cd4محلول را بیان کرده و در جریان خون ترشح می کند. این پروتئین به گلیکوپروتئین موجود در پوشش ویروس متصل شده و آن را غیر فعال می کند. زمانی که این سلول های تغییر یافته را به بدن موش‌ها تزریق کردند و موش ها را تحت آلودگی با ویروس قرار دادند. این موش ها، در مقایسه با موش های آلوده فاقد مهارکننده، کاهش در تیتر ویروس را در طول زمان نشان  دادند.

 cd4محلول بیان شده از سلول های Tتغییر يافته به داخل خون ترشح شده و علاوه بر سلول های تغییر یافته، سلول های دستکاری نشده موجود در بدن که هدف ویروس است را از حمله ویروس، محافظت کردند.

یافته های این مطالعه، مدارکی را دال بر انتقال پیوسته مهارکننده‌های ترشحی از طریق ژن درمانی به جای تجویز دهانی داروها یا تزریق پروتئین ضد رتروویروس شامل آنتی بیوتیک ارایه کرده اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: