• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-1793-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

بار سنگین ریسک فاکتورهای سکته بر کشورهای در حال توسعه

محققان بوسنی هرزگوبینی از دارا بودن حداقل یک ریسک فاکتور قابل اصلاح در بیماران مبتلا به سکته خبر دادند.

به گزارش ایسنا_منطقه اصفهان و به نقل از ژورنال  mater sociomed، می توان با اصلاح ریسک فاکتورهای قابل اصلاح سکته، از ابتلا به بیماری جلوگیری کرد.

بار سنگین سکته در سراسر جهان، مخصوصا در کشورهای در حال توسعه، در حال افزایش است. اما علیرغم اپیدمی شدن این بیماری در جهان، اطلاعات کمی از آن، در دسترس است.

محققان بوسنی هرزگوین در طی مطالعه به جمع اوری اطلاعاتی از بیماران مبتلا به سکته پرداختند. در این مطالعه ۱۴۷۹بیمار شرکت کردند که شامل ۷۰۹مرد و ۷۷۰زن بودند. انواع سکته به چهار گروه سکته ایسکمیک، خونریزی درون مغزی اولیه، خونریزی تحت عنکبوتیه و ترومبوز شریان‌های مغزی تقسیم شد.

 در میان بیماران ۸۴ درصد مبتلا به سکته ایسکمیک،۱۲.۲ درصد به خونریزی درون مغزی اولیه، ۳.۴ درصد به خونریزی تحت عنکبوتیه  و ۰.۴ درصد به نوع اخر بیماری مبتلا بودند. در میان بیماران شرکت کرده در مطالعه،۸۷ درصد مبتلا به فشار خون بالا،۳۵ درصد دیابت ،۳۹ درصد دارای کلسترول بالا و ۲۵ درصد فیبریلاسیون دهلیزی بودند.

طبق نتایج حاصل از این مطالعه،۹۰ درصد بیماران دارای حداقل یک ریسک فاکتور قابل اصلاح سکته بودند. بنابراین همه ریسک فاکتورهای قابل اصلاح سکته مخصوصا فشار خون بالا باید به عنوان یک خطر برای سلامت عمومی در نظر گرفته شود و تلاش برروی پیشگیری اولیه سکته متمرکز شود.
1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: