• چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9611-2391-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

به مناسبت دهه فجر؛

بهره برداری از 236 پروژه جهاد کشاورزی در استان اصفهان

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان گفت: 206 پروژه ویژه به مناسبت دهه فجر با اعتباری بالغ بر 144 میلیارد تومان به بهره‌برداری می رسد. 

به گزارش خبرنگارایسنا منطقه اصفهان، مهرداد مرادمند امروز (چهارشنبه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی در جهت حفظ، احیاء و بهره برداری بهینه از واحدهای آب و خاک برنامه ریزی هایی را انجام داده است. تکمیل شبکه های آبیاری، توسعه کشت گلخانه‌ای، گسترش روش های غیرشیمیایی برای کنترل آفات و بیماری ها، ارتقا سطح فناوری و حفظ کاربری اراضی کشاورزی در حریم شهرها و یا اراضی در اختیار از موارد اصلاح الگوی کشت است که با توجه به میزان ذخایر آب دیگر ملاک تولید نیست.

وی افزود: 206 پروژه ویژه به مناسبت دهه فجر با اعتباری بالغ بر 144 میلیارد تومان به بهره‌برداری می رسد.  916 فرصت شغلی در این پروژه ها ایجاد شده است و 4 هزار 630 خانوار از آن بهره مند شده اند. 68 مورد از این پروژه ها مربوط به امور آب و خاک و فنی و مهندسی است.
 
قائم مقام سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان گفت: 41 پروژه در زمینه دام و طیور و آبزیان، 38 پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری، 32 پروژه  تولیدات گیاهی، 17 پروژه تولیدات عشایر و 11 پروژه برای صنایع کشاورزی است. 

مرادمند تصریح کرد: برای به ثمر رسیدن پروژه ها از تسهیلات بانکی بهره مند شده ایم، اما 50 درصد آن آوردهای شخصی متقاضیان بوده است که به عنوان نقطه قوت پروژه ها از آن یاد می‌کنند. آورده های شخصی همچنین ایمن سازی پروژه ها را بالا می برد و درصد ریسک را پایین می آورد.

وی ادامه داد: سرمایه گذاری های انجام شده نوید بخش به ثمر نشستن آینده خوبی برای این سازمان است. مجموعه سرمایه گذاری فجر تا فجر 796 میلیارد تومان بوده است و تعدادی از آن در قالب 206 پروژه  به ثمر رسیده و بقیه در حال اجرا است. مکانیزاسیون، آب و خاک، صنایع، طیور، دام، آبزیان، باغبانی و زراعت از زیر بخش های این پروژه ها هستند.

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان، گفت: 36  مورد از این پروژه ها به عنوان شاخص مشخص شده است که در زمینه های مختلف و شهرستانهای مختلف به ثمر نشسته است. شهرستان تیران و کرون با 29 پروژه و 14.1 میلیارد تومان از نظر تعداد پروژه در رده اول و شهرستان اصفهان با 32 میلیارد و 800 میلیون تومان رتبه اول از نظر مجموعه هزینه های انجام شده برای پروژه را در میان استان های کشور دارد.

مردامند اظهار کرد: اعتبارات بسیار خوبی امسال برای آبیاری قنات ها اختصاص داده شده است. مشکلات کشاورزی بحثی نیست که بتوان آن را انکار کرد و حفظ باغ های دایمی پس از بحث شرب اهمیت بسیاری در مصرف آب دارد.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی اصفهان از بین نرفته است، ادامه داد: ممکن است تغییر استراتژیک و روند داده خود را با وضعیت کنونی همراه کنیم. به طور مثال محصولات خوراک طیور به آب زیادی نیاز دارد.

قائم مقام سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان گفت: پسآب استان به عنوان پتانسیلی است که می توان از آن استفاده کرد. همچنین حدود 14 تا 15 هزار هکتار زمین سالیانه به صورت نوین آبیاری می شود. 

کد خبرنگار: 13091


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: