• شنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9611-2994-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

حسرت های دخترانه!

نگاه معصومانه یک دختر در پشت سن و دیدن هنرمندی همکاران مردش ؛کافی بود تا تصویر، به یکی از پر مخاطب ترین تصاویر شبکه های اجتماعی بدل شود. نگاه آن دختر پشت سن در واقع نگاه بانوان موزیسین ایرانی بود که طی این سال ها بارها و بارها تمرین کردند، اما درست موقع اجرا از رفتن به روی سن محروم ماندند. محروم ماندن چون قانونی نانوشته وجود دارد که گروه های موسیقی قبل از ارائه لیست اجرا به اداره ارشاد نام بانوانشان حذف شود. 

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، قانون که نه ولی دستوری که بانوان را با سازهایشان پشت صحنه نشین می کند تا فقط چشم های حسرت یا گاهی پر از اشک برایشان باقی بگذارد از کجا آمده است. این در حالی است که هیچ قانون نوشته شده قابل اجرایی نگفته که بانوان حق نواختن موسیقی بر روی سن را ندارند. این موضوع آنقدر در برخی از استان ها به خصوص اصفهان داغ شد که وزیر ارشاد از تعیین دستورالعمل و ارسال آن به ادارات کل در این خصوص اشاره و به صراحت اعلام کرد که حضور بانوان برای نواختن موسیقی بر روی سن منع قانونی ندارد.

از سویی معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان اعلام کرده بود که در خواستی برای نوازندگی بانوان در اصفهان نداشته ایم و هرآنچه درخواست برای نوازندگی بانوان بر روی سن بوده را به خصوص در ارکسترهای ملی مجوز داده ایم.

طاهری همچنین اعلام کرده بود که شورای محتوایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به این نتیجه رسیده بود که کنسرت های پاپ یک شب برگزار شود و این موضوع نیز به دلیل فروش کم کنسرت ها در شب دوم در نظر گرفته شده بود. 

در همین زمینه مدیر یکی از شرکت های بزرگ کنسرت گذار در اصفهان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا در پاسخ به این سوال که شما طی ماه های گذشته در خواستی برای اجرای بانوان در موسیقی پاپ به ارشاد اصفهان ارائه کرده اید یا خیر گفت: اداره ارشاد برای ارائه مجوز یک کنسرت  اعلام می کرد که نام نوازندگان خانم را حذف کنیم و ما نیز در درخواست خود زنان را در لیست ارائه شده به ناچار حذف می کردیم تا مجوز بگیریم و سال ها است که اداره ارشاد مجوز خود را بدون حضور نغمه خوان و نغمه پرداز بانو صادر می کند.

وی با اشاره به دلیل غیر موجه معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان برای مجوز های یک شب پاپ در اصفهان اظهار کرد: پر شدن و یا خالی ماندن یک سالن به برنامه گذار و تهیه کنندگان مربوط می شود نه اداره ارشاد و تنها کسی که ضرر و سود برنامه را متحمل می شود تهیه کننده است و سال ها است که اداره ارشاد معتقد است که حاشیه ها و اتفاق های مربوط به برنامه در شب دوم موجب می شود که آنها برای کنسرت پاپ مجوز دو شب یا بیشتر را با سختگیری ارائه دهند یا اصلا از این کار صرف نظر کنند.

این کنسرت گذار ادامه داد: منافع کنسرت در تعداد سانس بالا است و فروش بلیت به خواننده ای که کنسرت برگزار می کند بستگی دارد یک خواننده تا ۱۰ شب هم که برنامه اجرا کند مخاطب خود را دارد و این حرف غیر منطقی است که چون فروش بلیت ندارند مجوز نمی دهیم.

کنسرت گذار دیگر اصفهان نیز در همین خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: فردی که برای اخذ مجوز به اداره ارشاد اصفهان مراجعه می کند باید لیست نوازندگان را ارائه و در آن لیست از بانوان نامی نبرد تا گروه مردانه در لیست درخواستی به ارشاد ارائه شود. در واقع این یک قانون نانوشته ای است که باید رعایت شود. 

مدیر این شرکت کنسرت گذار در پاسخ به این سوال که آیا خواننده های پاپ در شب دوم با مشکل فروش بلیت مواجه می شوند، گفت: بستگی به خواننده دارد. تعدادی از خواننده های کشور ما این پتانسیل را دارند که تا سه شب فروش بلیت داشته باشند و چون مجوز فقط برای یک شب است باید برای تمدید آن دوندگی کرد پس از این دوندگی بعضا برای برخی خواننده ها مجوز صادر و برای برخی دیگر مجوزی صادر نمی شود. 

به گزارش ایسنا، هرچند معاون فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان اعلام کرده است که فصل الخطاب دستورالعمل وزارت خانه است، اما چه کسی پاسخ نگاه های معصومانه و تمرین های چندین ساله دختران را می دهد که مجبور بوده اند طبق قوانینی نانوشته از رفتن روی سن و نواختن محروم باشند، شاید این داستان ختم به خیر شود، ولی آیا نگاه های پر از حسرت آن دختر از یاد کسی خواهد رفت؟

کد خبرنگار:13019
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: