• یکشنبه ۱۵ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 9611-2193-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رييس دانشگاه اصفهان:

فعالیت های علمی کشور مرزهای سیاسی و جغرافیایی نمی شناسد

رییس دانشگاه اصفهان گفت: یکی از راه هایي که جهانیان بتوانند علیرغم نقطه نظرات متفاوت سیاسی و جغرافیایی با يكديگر ارتباط داشته باشند، همکاري در قالب فعالیت های علمی بین دانشمندان است.
 
به گزارش خبرنگار ایسنا_منطقه اصفهان، هوشنگ طالبی امروز (یکشنبه) در اولین نشست کارگروه همکاری های علمی بین المللی با کشور کره جنوبی اظهار کرد: این اولین جلسه کارگروه همکاری علمی و بین المللی ایران با کره جنوبی است که در اصفهان تشکیل شد كه امیدواریم دستاوردهای خوبی را به همراه داشته باشد. 
 
وی با بيان اینکه یکی از سیاست هایی که وزارت علوم، اخیرا در پیش گرفته گسترش فعالیت های بین المللی است و در برنامه ششم توسعه کشور نیز بحث بین المللی سازی مطرح شده است، گفت: یکی از پروژه هایی که دولت به وزارت علوم محول کرده بین المللی سازی و رساندن به تراز بین المللی پنج دانشگاه و پنج مرکز پژوهشی است که در راستاي سیاست های اقتصادی کشور و به خصوص اقتصاد مقاومتی جلو می رود. 
 
رییس دانشگاه اصفهان ادامه داد: در راستای این سیاست و همین طور اجرای برنامه ششم توسعه در پایان برنامه، ایران هدف هایی از جمله افزایش دانشجویان خارجی در دانشگاه های داخلي، افزایش فعالیت های مشترک پژوهشی با طرف های بین المللی و افزایش مبادله استاد و دانشجو را در پیش دارد.
 
طالبی افزود: فعالیت های علمی در دانشگاه های کشور مرزهای سیاسی و جغرافیایی نمی شناسد و فعالیت های علمی یکپارچه جهانی هستند و مسئولیت آنها بر عهده تمام دانشگاه های جهان، دانشمندان و اساتید است و به همین دلیل در بسیاری از موارد که فعالیت های سیاسی میان کشورها دچار نوسان می شود. فعالیت های علمی هیچ گاه متوقف نمی شوند. 
 
 وي افزود: یکی از راه هایي که جهانیان بتوانند علیرغم نقطه نظرات متفاوت سیاسی و جغرافیایی همکاری کنند این است که این همکاری ها در قالب فعالیت های علمی بین دانشمندان این کشورها باشد. 
 
رییس دانشگاه اصفهان با بیان اینکه در این راستا اتاق های فکر ميان کشورها تشكيل مي شود، گفت: در بسیاری از دانشگاه های کشور اتاق فکر و اتاق مطالعه کشورهای مختلف از جمله کشور کره جنوبی وجود دارد. در دانشگاه های کشور کره نیز فعالیت هایي در زمينه مطالعات ایران و ایران شناسی انجام مي شود. 
 
ايجاد اتاق هاي فكر و مطالعه مشترك دانشگاهي

طالبی افزود: کشور کره یکی از کشورهای هدف برای فعالیت های علمی و بین المللی سازی ایران است و به دنبال این هستيم که فعالیت ها را به اوج خود برسانيم. یکی از مسائل دیگری که می تواند موثر باشد ایجاد اتاق هایی برای آموزش زبان است، در ایران اتاق آموزش زبان کره ای وجود دارد.
 
وی در خصوص اینکه چرا کشور کره به عنوان یک کشور استراتژیک مورد توجه ايران براي همکاری های بین المللی است، گفت: کشور کره در 30 سال گذشته نشان داده که با شدت و سرعت بالا فعالیت اقتصادی خود را پیش برده و در بسیاری از این فعالیت ها سرآمد است.
 
رئیس دانشگاه اصفهان اظهار کرد: در سال گذشته کشور کره رتبه اول نوآوری جهان به دست آورد و این در مقابل بسیاری از کشورها که چنین فعالیتی را انجام می دهند جای تفکر و تامل دارد. این نشان دهنده زیرساخت های علمی غنی و قوی کشور کره است. 
 
طالبی با بیان اینکه پتانسیل هایی که پشتوانه این پیشرفت بوده است قطعا برخاسته از دانشگاه های خوب این کشور است که توانسته اند نیروهای انسانی خوبی را آموزش دهند، افزود: زیربنای تمام این توسعه ها سرمایه های انسانی هستند و دولت کره توانسته این پشتوانه را تامین کند. 
 
وی ادامه داد: در کشور کره همکاری خوبی میان جامعه، دانشگاه و صنعت وجود دارد. این همکاری موجب حمایت بخش صنعت و جامعه از دانشگاه ها مي شود، همچنین مسائل برگشت پول و مسائل مالی دانشگاه ها را نیز گسترش دهد و این یکی از کارهایی که می توان در همکاری با کره دنبال كرد.
 
 طالبی با اشاره به اینکه در حال حاضر  دانشگاه های کره در دو بعد دولتی و خصوصی فعالیت می کنند، گفت: یکی از تجاربی که ایران می تواند از آن بهره برد دانشگاه های خصوصی کره است که در رده های بالا قرار دارند. در حال حاضر ایران فاقد این خصوصیت است و دانشگاه های خصوصی ایران در رده‌های بعد از دانشگاه های دولتی قرار می گیرند .
 
 ريیس دانشگاه اصفهان با اشاره به انقعاد تفاهم نامه هاي زياد ميان دانشگاه هاي دو كشور گفت: دو سال قبل تفاهم نامه ای میان دانشگاه های ایران با دانشگاه ملی سئول در حضور وزیر علوم مبني بر داشتن دوره های مشترک برای پذیرش دانشجو امضاء شد.  زمینه های بسیار خوبی برای همکاری های علمی و بین المللی ميان دو كشور فراهم شده است و پیشنهاداتی نيز وجود دارد تا توسعه همکاری های گذشته بیشتر شود كه از جمله می توان به مبادله استاد و دانشجو اشاره کرد.
 
ريیس دانشگاه اصفهان افزود: یکی از اساتید دانشگاه ملی سئول در دانشگاه اصفهان به عنوان استاد وابسته در دانشگاه تدریس می کند، هم چنین در سه سال گذشته تعدادي از اساتید دانشگاه اصفهان فرصت های مطالعاتی خود را در دانشگاه کره طي كرده اند.
 
طالبی با بيان اينكه همکاری های تحقیقاتی مشترک میان اساتید ایران با کره جنوبي وجود دارد، اظهار کرد: گروه میکروبیولوژی دانشگاه اصفهان در این زمینه با مراكز تحقيقاتي كره جنوبي فعالیت هايي را انجام مي دهد. هم چنين در بعد انتشار مقالات می توان به مقالات مشترک میان دانشمندان ایران با دانشگاه های کره جنوبي اشاره کرد، هم چنان که در گذشته این همکاری ها وجود داشته است.
1445953973591_telisna3.jpg

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: