• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۷
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9611-5192-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیر گروه معارف دانشگاه اصفهان:

تاثیرگذاری ایران در نظام بین الملل بعد از انقلاب مثال زدنی است

مدیر گروه معارف دانشگاه اصفهان گفت: اگر بگوییم انقلاب به دلایل اقتصادی رخ داد حرف درستی نزده ایم زيرا تحقیقات انجام شده نشان دهنده این است که مردم مشکلات اقتصادی زیادی در آن زمان نداشتند.

مجتبی سپاهی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا_منطقه اصفهان، در خصوص دستاوردهای انقلاب اسلامی، اظهار کرد: همیشه جوانان این پرسش را مطرح می کنند که دستاوردهای انقلاب چه بوده است؟ مسلما کسانی که حکومت دینی را به خوبی درک نکرده باشند به این سوالات دامن می زنند و سعی می کنند ذهن جوانان را نسبت به مطالبه گری از انقلاب حساس کنند. به عنوان فردی که قبل از انقلاب را درک کردم تصورم این است که دستاوردهای انقلاب را باید در دو حوزه بزرگ مورد بررسی قرار دهیم.

وی افزود: ایران قبل از انقلاب 34 میلیون جمعیت داشت و هم اکنون 80 میلیون نفر جمعیت دارد. بدون شک کسانی که قبل از انقلاب را دیدند و مطالعه راجع به انقلاب می کنند این سوال برایشان مطرح می شود که چه شد مردم ایران انقلاب کردند؟ آیا مردم ایران مشکل اقتصادی و اجتماعي داشتند؟ آیا رهبرانی که مردم را دعوت به شورش کردند آن ها مطامع قدرت داشتند یا آسیب های اجتماعی را به درستی شناسایی کرده بودند؟

مدیر گروه معارف دانشگاه اصفهان تصریح کرد: شاید بعضی ها معتقد باشند که چرا قدرت شاه با توجه به حمایت همه جانبه ای که از سوی آمریکا می شد روبه اضمحلال گذاشت؟ بعضی ها شاید ادعا کنند که انقلاب توطئه آمریکا بود و اگر آمریکا اراده نمی کرد انقلاب نمی شد و معتقدند انقلاب نشات گرفته از سیاست های جهانی بوده است و مردم ایران، علما و روشنفکران هیچ نقشی در انقلاب نداشتند.

سپاهی افزود: این یک سوال جدی است که چه شد مردم ایران در یک حرکت میلیونی و سراسری به حدی حرکتشان منسجم بود که رژیم گذشته با وجود تمام امکانات، سازمان جاسوسی مجهز و حمایت سفارت آمریکا سقوط کرد و شاه و وابستگانش مجبور شدند کشور را ترک کنند و تسلیم شوند.

وی ادامه داد: اگر بگوییم انقلاب به دلایل اقتصادی رخ داد حرف درستی نزده ایم زيرا تحقیقات انجام شده نشان دهنده این است که مردم مشکلات اقتصادی زیادی نداشتند. جامعه ایران قبل از انقلاب از سال 1320 به این طرف دچار یک شکستگی در ابعاد اعتقادی و ملی شد. رژیم گذشته در دو مقطع غرور ملت ایران را شکست. یکی مربوط به لایحه کاپیتولاسیون بود که یک قدرت اختاپوسی بر ایران حاکم شد و هرکاری دلش خواست انجام می داد.

این فعال سیاسی افزود: حسین فردوست در خاطراتش می گوید" کل بودجه مملکت با فروش نفت به سه قسمت تقسیم می شد. یک قسمت برای ارتش، یک قسمت برای ملت و قسمت ديگر برای دربار بود". طبیعی است اگر این ثروت عظیم درست برنامه ریزی می شد شاید هم اکنون 100 سال جلوتر بودیم. از نظر فرهنگی بزرگان و روشنفکران ما به این نتیجه رسیدند که یک انحراف اصلی در ساختار فرهنگی جامعه ایجاد شده است و رژیم گذشته غرور ملت را در لایحه کاپیتولاسیون از بین برد.

سپاهی گفت: از طرف دیگر در بحث کشف حجاب غرور مذهبی مردم دچار مشکل شد و طبیعتا در کنار شکستن این غرور و محرومیتی که از نظر روحی و روانی برای مردم ایجاد شد امتیازهای بزرگ اقتصادی هم نمی توانست آنان را ارضا کند. باید قبول کنیم که نیازهای اقتصادی خیلی مهم است، اما نیازهای اعتقادی و فرهنگی مهم تر است. اینکه به یک نفر نان بدهیم، اما به نحو دیگر تحقیرش کنیم بعد از مدتی می گوید نان را نمی خواهم.

وی گفت: قرار نبود رژیم گذشته بگوید نفت را می فروشم، اما از طرف دیگر مردم را تحقیر کند. با وجود تمام تحلیل های مختلف، ملت ایران با تمام آگاهی هایی که داشتند رهبری بزرگ و تاریخی یک مرجع تقلید را پذیرفتند و امام راحل با رهبری خود توانستند غرور ملت ایران را به آنان برگردانند و جامعه به این موضوع جواب مثبت داد.

مدیر گروه معارف دانشگاه اصفهان، یادآور شد: البته روشنفکران و دانشگاهیان و حتی ملی گرایان در همین جهت حرکت کردند. همیشه به جوانان می گویم که اگر شما هم آن زمان بودید قطعا انقلاب می کردید. بنابراین مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی استقلال است. هم استقلال جغرافیایی پیدا کرده ایم و هم استقلال تصمیم گیری و تصمیم سازی و در واقع این استقلال یک استقلال سیاسی و فرهنگی است.

سپاهی ادامه داد: هیچ کس امروز نمی تواند ادعا کند که جمهوری اسلامی ایران برای اینکه با فلان کشور ارتباط برقرار کند حتما از جایی دستور می گیرد. از نظر تصمیم گیری سیاسی نظام ایران از قدرتی برخوردار است که با تکیه با رای مردم تصمیم می گیرد. البته نمی گوییم همه تصمیمات درست است زيرا ممکن است تصمیم اشتباهی هم گرفته شود، اما مهم این است که تصمیم را مستقل اتخاذ می کند. به همین دلیل بزرگترین دستاورد انقلاب استقلال سیاسی است.

وی گفت: تاثیرگذاری در نظام بین الملل، دومین دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی است. بدون شک انقلاب اسلامی در نظام بین الملل تاثیرگذار است و در منطقه نقش مهمی را ایفا می کند و این یک دستاورد بزرگ است. بعضی از افراد مشکلات داخلی را مانع بزرگی می دانند. هیچ کشوری نیست که مشکل نداشته باشد، همه کشورها با جمعیت های کلان مشکل دارند. مشکلات جزئی نباید مانع از این شود که جهت کلان را نبینیم و زیر سوال ببریم. مشکلات جزئی باید رفع شود، اما آن جهت کلانی که به دست آمد عبارت بود از استقلال واقعی که پیدا کردیم.

این فعال سیاسی گفت: تاثیر گذاری ایران در نظام بین الملل بعد از انقلاب مثال زدنی است و اگر همین دو موضوع را در نظر بگیریم انقلاب اسلامی دستاوردهای فوق العاده ای داشته است، با فزونی جمعیت و جنگ تحمیلی توانستیم روی پای خود بایستیم، اما این را باید بدانیم که قدرت های بزرگ در نظام بین الملل سعی می کنند نیروی ما را خنثی کنند.

سپاهی افزود: اگر بتوانیم یک الگوی درست فرهنگی مبتنی بر انقلاب اسلامی را نهادینه کنیم و مردم توجه داشته باشند که به دنبال نظام سازی جدید بودیم، اگر این مسیر را ادامه دهیم بعد از آن سختی ها به آن مسیر پیوند خواهیم خورد و گرنه وسط راه ممکن است خسته شویم و از نظام بزرگ بین الملل حذف شویم. البته استکبار به دنبال نا امید کردن مردم و جوانان است، اما واقعیت این است که این حرکات ناشی از قدرت ما در نظام بین الملل است. امروز آمریکا می داند که ایران قدرتمند است و البته ملت هم باید به این نتیجه برسند که احساس قدرت کنند.

مدیر گروه معارف دانشگاه اصفهان، خاطرنشان کرد: از این نکته نباید غافل شویم که نظام دیوان سالاری ما شدیدا بیمار است و این مورد به ملت ضربه می زند. وقتی مردم می شنوند که برخی بیت المال را به راحتی غارت می کنند و برخی حقوقشان مورد رسمیت قرار نمی گیرد و ارزش های انقلاب مورد توجه قرار نگیرد، قطعا این مردم که برای انقلاب سرمایه گذاری کرده اند دلخور خواهند شد.

وی افزود: انقلاب اسلامی هم چنان می تواند دستاوردهای بزرگی داشته باشد که البته مواردی هم چون نظام دیوان سالاری زمان بر است. بسیاری از نهادها کارآمدی لازم را ندارند و روابطی که بین مسئولان ایجاد شده است آسیب زا است و بزرگترین آسیب این است که وقتی مردم می بینند کارشان پیش نمی رود نا امید می شوند و این نا امیدی سبب می شود که انگیزه ها گرفته شود. وقتی انگیزه ها گرفته شود مردم بی تفاوت می شوند و وقتی بی تفاوت شدند زمینه های نابسامانی در کشور ایجاد می شود.

1445953973591_telisna3.jpg

کد خبرنگار: 13040


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: