• چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9611-6092-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

میزگرد امام و انقلاب برگزار شد

مدیر مرکز امام، انقلاب و ولایت فقیه جهاد دانشگاهی گفت: امروز انقلاب اسلامی توانسته در برابر تمام قدرت‌های جهان از خود مقاومت نشان دهد و نباید توقع داشته باشیم در فرصت زمانی کوتاه شعارهای انقلاب محقق شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، امروز (چهارشنبه) در حاشیه همایش طریق جاوید در دانشگاه اصفهان، میزگردی در خصوص اهداف انقلاب و نظرات سیاسی امام (ره) با شرکت هاشمی تروجنی- مدیر مرکز امام، انقلاب و ولایت فقیه جهاد دانشگاهی، شاه نظری معاون فرهنگی دانشگاه اصفهان و محمود حسینی- استاندار اسبق اصفهان برگزار شد.

امام راحل مفاهیم را با انقلاب فرهنگی پیش می‌برد

در ابتدای این میزگرد هاشمی تروجنی گفت: انقلاب اسلامی دارای یک سری اهدافی بود که تحقق آرمان‌های آن بسته به شرایطی است که باید محقق شود. 

وی افزود: استعمار در طول 200 سال گذشته تلاش کرده باورهای ملت را تخریب کند. امام راحل در طول این 60 سال قبل از انقلاب تلاش کردند یک نحله فکری را پیگیری کنند. کتاب‌های اخلاقی امام از سال 1300 تا سال 1320 منتشر می‌شود.

مدیر مرکز امام، انقلاب و ولایت‌فقیه جهاد دانشگاهی تصریح کرد: امام (ره) از سال 1340 وارد مباحث سیاسی می‌شوند و جامعه را با آرمان‌های انقلاب آشنا می‌کنند.

تروجنی افزود: امام سعی می‌کرد مفاهیم را با انقلاب فرهنگی پیش ببرد به همین دلیل می‌بینیم که امام از سال 1340 تا 1357 کار فرهنگی می‌کند و بعد از این کار فرهنگی، تجلی سیاسی پیدا می‌کند.

وی افزود: امروز انقلاب اسلامی توانسته در برابر تمام قدرت‌های جهان از خود مقاومت نشان دهد و نباید توقع داشته باشیم در فرصت زمانی کوتاه شعارهای انقلاب محقق شود.

آرمان‌های انقلاب فراموش نشده است

در ادامه محمود حسینی استاندار اسبق اصفهان گفت: زمانی که دانش‌آموز بودیم روز 4 آبان که روز تولد شاه و 6 بهمن که روز انقلاب سفید بود ما را به مراسم‌هایی می‌بردند تا جاوید شاه بگوییم.

وی افزود: دوران انقلاب همراه تخریب است اما بعد از انقلاب دوران سازندگی آغاز می‌شود. تاریخ 39 ساله ما نشان می‌دهد که مردم چه ابتدای انقلاب و چه در زمان جنگ قدرت بسیج کنندگی داشتند.

حسینی خاطرنشان کرد: آرمان‌های انقلاب فراز و نشیب داشته است، اما فراموش نشده است.

تحقق آرمان‌های انقلاب به جامعه بستگی دارد

در ادامه شاه نظری معاون فرهنگی دانشگاه اصفهان گفت: یک انقلاب اسلامی پایه بحث جمهوریت و وحدت بود و مردم یک نه بزرگ به نظام قبلی گفتند. اگر این وحدت شکست جامعه از آرمان‌های خود فاصله می‌گیرد.

وی افزود: جامعه طبق سنن الهی در حال چرخش است و در تاریخ انقلاب و در جنگ و عرصه‌های گوناگون این حضور مردم بوده که تأمین کننده بوده است.

شاه‌نظری با بیان اینکه آرمان‌هایی که انقلاب داشت می‌تواند محقق شود، گفت: نباید آزادی اندیشه تضعیف شود. آرمان‌های انقلاب جاودانه است و انسان استبداد را نمی‌پذیرد. همان‌طور که مردم قبل از انقلاب علیه استبداد به پا خواستند. انقلاب اسلامی در آزادی مردم نقش بسزایی داشت، اما تحقق آرمان‌های آن منوط به آن جامعه است.

معاون فرهنگی دانشگاه اصفهان گفت: یکی از آرمان‌های انقلاب استقلال بود اگر این استقلال خود تولید کننده باشد و از عصر خودش جلوتر رود می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد. چراکه در دنیا علم است که سروری می‌کند.

وی با بیان اینکه قطعاً تمام اندیشه‌های امام برخاسته از اندیشه‌های قرآنی است، گفت: حکمت الهی تفسیری عدالت‌خواهانه در مورد انسان می‌کند و تمام صفات خدا در انسان متبلور می‌شود.

در ادامه محمود حسینی گفت: امام بر وحدت حوزه و دانشگاه تأکید داشتند و همچنین وحدت فرق اسلامی و مذاهب را مورد تأکید قرار می‌دادند.

استاندار اسبق استان اصفهان گفت: از سال 1355 بود که تکنولوژی زمان به کار آمد و نوارکاست ها وسیله‌ای شده بودند تا سخنان امام را به گوش مردم برسانند.

وی خاطرنشان کرد: امام در سال‌های پایانی عمرشان تأکید داشتند تا مبانی فکری‌مان را هم از حوزه و هم از دانشگاه باید بگیریم. هم چنین امام نظر یکی از شاگردانشان را مبنی بر نام‌گذاری هفته‌ای به نام هفته وحدت پذیرفتند.

در پایان هاشمی تروجنی گفت: امام خمینی (ره) علاقه زیادی به دانشجویان داشتند و همیشه می‌گفتند دانشجو باید اعتماد به نفس داشته باشد تا بتواند از اسلام و انقلاب دفاع کند. 

1445953973591_telisna3.jpg

کد خبرنگار: 13040


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: