• پنجشنبه ۱۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-5890-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

در نود و پنجمین نشست شهرداران کلانشهرها

16 کلانشهر، 1 دغدغه، هیچ راهکار

نود و پنجمین نشست شهرداران کلانشهرهای کشور با محورهای درآمدهای پایدار شهری، اصلاح قوانین شهرداری‌ها، سهم مدیریت شهری در بودجه سال ۹۷، گزارش لایحه مالیات بر ارزش افزوده در مجلس و گزارش ساختار تشکیلاتی دبیرخانه کلانشهرها برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، صبح امروز (پنج شنبه) نود و پنجمین نشست مشترک شهرداران کلانشهرهای کشور به میزبانی اصفهان در محل هتل زیبای عباسی با حضور شهردار اصفهان و شهرداران 15 کلانشهر دیگر با محورهایی همچون درآمدهای پایدار شهری، اصلاح قوانین شهرداری‌ها و سهم کلانشهرها از بودجه سال 97 برگزار شد.

محورهای این نشست نشان می‌دهد ارتباط میان کلانشهرهای کشور هنوز به بلوغ لازم نرسیده است. گرچه قضاوت، بدون حضور در جلسات مشترک و تحلیل و بررسی اظهارات و نقطه نظرات شهرداران منطقی به نظر نمی‌رسد، اما کلید واژه‌هایی هم چون در آمدهای پایدار شهری یا بهبود فضای گردشگری، کلید واژه‌هایی هستند که هر دانشجوی رشته‌های شهرسازی، مدیریت شهری یا برنامه ریزی منطقه‌ای از آن‌ها استفاده می‌کند.

کلید واژه‌های تازه تری هم چون "رعایت حقوق شهروندی" نیز در این نشست بارها از جانب استاندار اصفهان، شهردار این کلانشهر و میهمانان این نشست عنوان شده است و گرچه منشور حقوق شهروندی سال گذشته توسط ریاست جمهور رونمایی شد، اما هنوز هیچ یک از شهرداران کلانشهرهای تراز یک کشور شناختی نسبت به شیوه‌های نیل به رعایت این حقوق ندارند.

محسن مهرعلیزاده- استاندار اصفهان، در این نشست با اشاره به اینکه کلانشهرها وظایف بسیاری در خصوص رعایت حقوق شهروندی دارند، گفت: "شهرداران مسئولان رعایت حقوق شهروندی در شهرها هستند و رونمایی سند حقوق شهروندی توسط رییس جمهور اهمیت این مساله را یادآور می‌شود". در حالی که حتی استاندار اصفهان نیز اشاره‌ای روشن به شیوه دستیابی به رعایت حقوق شهروندی نکرده است.

عبدالقادر پربار- شهردار زاهدان نیز اشاره‌ای به حقوق شهروندی کرد و گفت: مدیریت یکپارچه شهری از اصلی ترین مطالبات شهرداران کلانشهرها است که می‌تواند به دستیابی به حقوق شهروندی و عدالت اجتماعی کمک کند. حقوق شهروندی موجب امیدواری شهروندان و ایجاد بستر توسعه می‌شود در حالی که تا به امروز دولت تنها در راستای افزایش فشار بر شهرها گام برداشته است.

مهران عالم زاده- شهردار کرمان نیز در بخشی از اظهارات خود با اشاره به لزوم نیل به حکمروایی خوب شهری گفت: اقتصاد سالم در پرتو درآمد پایدار شهری از ملزومات تحقق حکمروایی خوب شهری است و اگر شهرها دارای حکمرانان خوبی باشند می‌توانیم امید داشته باشیم در سال‌های آتی شهرداری‌ها به عنوان پیشانی خدمت رسانی به مردم نقش ایفا کنند.

حکمروایی خوب شهری به شکلی غیر مستقیم به رعایت حقوق شهروندی اشاره می‌کند، اما محمدعلی نجفی- شهردار تهران، شاخص مهم تری را از حقوق شهروندی بیان کرد. به اعتقاد شهردار تهران دستیابی آزاد و شفاف به اطلاعات مساله بسیار مهمی است که شهرداران با تنظیم بیانیه‌ای در این رابطه به زودی در اجلاس بعدی آن را منتشر خواهند کرد.

شاید دستیابی آزاد به اطلاعات مهم ترین و کلیدی ترین شیوه تحقق حقوق شهروندی است که می‌تواند توسط شهرداری‌ها به منصه ظهور برسد. شهرداری‌ها سازمان‌هایی هستند که در ادوار گذشته به خاطر قوانین ناقص و حفره‌های قانونی که به آن‌ها تحمیل شده است به ناچار به سمت ضایع کردن حقوق شهروندان گرایش پیدا کرده اند.

حیدر اسکندرپور سربسته و کوتاه به شیوه‌های ضایع شدن حقوق شهروندان در شهرداری‌ها اشاره کرد و گفت: شیوه‌های تامین منابع مالی شهرداری‌ها به سمت تغییر کاربری و فروش ضابطه رفته است که این اتفاق دو خطر اصلی دارد. نخست اینکه سطوح و سرانه‌ شهری را تغییر داده و حق شهروندان را ضایع می‌کند. دوم اینکه نبود شفافیت در درآمدهای شهرداری موجب بی اعتمادی شهروندان به شهرداری‌ها می‌شود.

اما نقطه امید در این نشست، در یکی از محورها پنهان شده است. اصلاح قوانین شهرداری‌ها، در پرتو ارتباط نزدیک شهرداران با نمایندگان مجلس راهکار حقیقی رفع بسیاری از مشکلات کلانشهرها است. قوانین شهری، شیوه‌های برنامه ریزی و ابزارهای کنترلی تخلفات شهری در ایران بسیار قدیمی و ناکارآمد است.

شهرهای ایران در حالی هنوز بر مبنای طرح‌های متمرکز جامع و تفصیلی مدیریت می‌شوند که این طرح‌ها از سال‌های 1945 آغاز و تنها تا دهه 60 میلادی ادامه پیدا کرد. طرح‌های توسعه‌ای متعددی بعد از طرح‌های جامع در دنیا مطرح و استفاده شده است، اما هنوز بعد از گذشت سالیان متمادی که کشورهای توسعه یافته این طرح‌ها را کنار گذاشته اند، ایران تلاش می‌کند "چرخ را دوباره اختراع کند". 

کد خبرنگار: 13051


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: