• شنبه ۱۹ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9612-6394-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مشایخی:

70 درصد افراد فعال در موسیقی فاقد صلاحیت هستند

یک آهنگساز گفت: متاسفانه امروز آموزش موسیقی در سطح پایینی قرار دارد و بیش از 70 درصد افراد فعال در موسیقی فاقد صلاحیت هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، شامگاه گذشته (جمعه) نادر مشایخی در نشست خبری رویداد شنیداری "متن باز" با بیان اینکه اصفهان جزئی از فرهنگ ایران است، اظهار کرد: اصفهان برخلاف اینکه همه بینش بصری خود را در این شهر برای بازدید از آثار به کار می گیرد اما از لحاظ موسیقیایی و بینش شنیداری نیز سبک خاص خود را دارد. سبک اصفهان با عمق صدا خود را عرضه کرده است. 

وی افزود: متاسفانه امروز آموزش موسیقی در سطح پایینی قرار دارد و بیش از 70 درصد افراد فعال در موسیقی فاقد صلاحیت هستند.

این آهنگساز ادامه داد: ایران و اروپا از نظر سبک موسیقیایی دارای تفاوت اند. به خصوص سبک هنر اجرا (Performance) به دلیل تفاوت فرهنگی چیزی حدود 12 تا 13 سال از این نوع اجرا در کشور بهره می بریم که با اجرا در کشورهای اروپایی نیز متفاوت است.

مشایخی به این تفاوت اشاره و تصریح کرد: این تفاوت به این دلیل به وجود می آید که اروپایی ها تفکر عِلّی را در سبک هنر اجرای خود وارد کرده اند، اما در ایران تفکر سرهم بندی متاسفانه گریبان اجرا را گرفته است. چراکه در ایران قطعه یک معلول است نه علت، این در حالی است که در اروپا قطعه یک علت است.

وی با بیان اینکه در اروپا زندگی هنری یک خیابان یک طرفه است و زندگی پایان مشخصی دارد، اما در ایران زندگی قانون خاصی ندارد و ایرانیان همه فن حریف هستند، گفت: تفاوت دیگر ایرانیان با اروپایی ها در موسیقی نحوه دریافت از هنر است. ایرانیان نحوه دریافت از هنر را با تعامل همراه می کنند، اما در اروپا سبک کلاسیک فقط شنیداری است بدون تعامل با مخاطب.

این رهبر ارکستر افزود: وقتی این تفاوت ها در سبک اروپایی و ایرانی وجود دارد. چرا تئوری نویسی در ایران بر اساس قالب اروپایی بوده و برگردانده شده قالب های آنها است. این در حالی است که باید در ایران بر اساس سبک خودمات کتاب های تئوری نویسی را یادداشت کنیم چراکه سبک اروپایی ها علی است.

مشایخی با بیان اینکه باید در آموزش موسیقی تخصصی پیش برویم و نباید به صورت ماشینی پیش برویم، خاطرنشان کرد: بهترین نحوه آموزش در اختیار قرار دادن موسیقی بدون توضیح در اختیار نوآموز است. این روش موجب می شود برای نوآموز سوال ایجاد شود و خودش در پی پاسخ به آن باشد و در همین زمان باید آموزش لازم به او آغاز شود آنگاه در همان دقایق ابتدایی موسیقی او از موسیقی تاثیر می گیرد.

به گزارش ایسنا، رویداد شنیداری "متن باز" 20 اسفند ماه از ساعت 20 در مجموعه فرشچیان به روی صحنه می رود.

1445953973591_telisna3.jpg


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: