• یکشنبه ۲۰ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-9490-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

نایب رییس شورای شهر اصفهان:

جاده های ایران در مجامع جهانی مرگبار توصیف می شود

نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: آمار کل متوفیان حوادث رانندگی استان اصفهان یک هزار و 20 نفر در سال گذشته بوده است که از این تعداد 30 درصد در شهرها و از این 30 درصد نزدیک به 80 درصد آن ها راکبان موتورسیکلت و عابران پیاده هستند.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، علیرضا نصر اصفهانی صبح امروز (یکشنبه) در جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان اینکه حمل و نقل و ارتباطات از بخش های زیربنایی در اقتصاد هر کشور است، اظهار کرد: شیوه حمل و نقل، یکی از شاخص های توسعه یافتگی در کشورها محسوب می شود.

وی ادامه داد: توسعه زیرساخت های حمل و نقل علاوه بر اثرات مثبت می‌تواند موجب افزایش تصادفات و تلفات ناشی از اتفاقات و حوادث ترافیکی  شود، هم چنین حمل و نقل در صورتی که به درستی مدیریت نشود موجب افزایش آلودگی هوا، کاهش ایمنی و امنیت شهروندان در شهرها خواهد شد و در ادامه آن موجب بروز مشکلات سلامتی در شهروندان می شود.

نایب رییس شورای اسلامی شهر اصفهان افزود: بر اساس سومین گزارش وضعیت جهانی ایمنی راه ها که توسط سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۵ منتشر شد، مالاوی، تایلند و تانزانیا بالاترین نرخ کشته های ترافیکی جاده ای را دارند و در مقابل کشورهای هم چون سوئد و انگلستان با آمار سه نفر تلفات در هر ۱۰۰ هزار نفر، ایمن ترین کشورها از نظر حمل و نقل و ترافیک هستند.

نصر اصفهانی گفت: ۹۰ درصد از کشته شدگان حوادث ترافیکی در کشورهای کمتر توسعه یافته با درآمد کم و متوسط قرار دارند، این در حالی است که این کشورها تنها 54 درصد خودروهای دنیا را در اختیار دارند. در ایران با وجود تلاش‌های پلیس راهور مبنی بر کاهش چشمگیر تلفات جاده ای در یک دهه اخیر هنوز این رقم در مقایسه با میانگین جهانی بسیار بالا است. 

وی ادامه داد: بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت سالیانه بیش از ۲۵ میلیون نفر در تصادفات رانندگی در سراسر جهان جان خود را از دست می دهند. متاسفانه در ایران حوادث رانندگی پس از آلودگی هوا بیشترین قربانی را می گیرد. در 10 سال گذشته تلفات جاده ای در کشور از ۲۷ هزار نفر به ۱۶ هزار نفر کاهش یافته است که با وجود کاهش چشمگیر هنوز رقم بالایی محسوب می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: آمارهای سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که ایران جزو کشورهای خطرناک در حوزه رانندگی قرار گرفته است و جز پنج کشور اول دارای جاده های مرگبار توصیف می شود. متاسفانه ۳۰ درصد تلفات حمل و نقل مربوط به شهرها است که 80 درصد از آنها نیز مرتبط با راکبان موتورسیکلت و افراد پیاده است.

نصر اصفهانی افزود: بر اساس گزارش پزشکی قانونی در سال ۱۳۹۵ تلفات ناشی از تصادفات در استان اصفهان ۱۰۲۰ نفر بوده است که از این تعداد ۳۸۱ نفر مربوط به تلفات ناشی از تصادفات شهری هستند و باقی در جاده ها از دست رفته اند. آمار کل مصدومان در استان اصفهان ۲۴ هزار و ۶۹۷ نفر است که هزینه سنگینی بر دوش دولت، خانواده ها و جامعه می گذارد.

وی ادامه داد: کنترل سرعت در معابر شهری، اولویت قرار گرفتن رویکرد سیستم ایمنی و حفاظت از همه کاربران، تجهیز معابر شهر اصفهان به سیستم های هوشمند کنترل ترافیک و نظارت تصویری، ایمن کردن عبور آب از معابر شهری، شناسایی نقاط حادثه‌خیز شهر اصفهان، کاهش سرعت مجاز در اتوبان های شهری و اصلاح پوشش گیاهی در تقاطع ها و محل عبور عابرین از جمله اقداماتی است که می‌توان برای کاهش آمار تصادفات انجام داد .
کد خبرنگار: 13051


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: