• سه شنبه ۲۲ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9612-10190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

توضیحات معاون شهردار در خصوص آمادگی شهرداری برای نوروز

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: حضور مسافران در اصفهان فرصتی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است که اگر بتوانیم زمینه را برای حضور مسافران ایجاد کنیم در شرایط رکود کشور می تواند به اقتصاد استان کمک کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، حیدر قاسمی صبح امروز (سه شنبه) در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ستاد هماهنگی خدمات سفر شهری اصفهان مجموعه ای است که در قالب کمیته های مختلف برای برنامه ریزی‌های متعدد تشکیل می شود. این کمیته برنامه ریزی های خود را در دو ماه گذشته انجام داده است و به دنبال ایجاد فضا و شرایط مناسب برای همشهریان به عنوان میزبان و مسافران نوروزی است.

وی با بیان اینکه تنها حدود 20 درصد جمعیت مسافران در اطراف استان اسکان می کنند، افزود: آموزش و پرورش، میراث فرهنگی، نیروی انتظامی و دیگر سازمان‌های مربوطه نیز خدماتی را ارائه می کنند، اما عمده خدمات و فعالیت ها در نوروز به عهده این ستاد و شهرداری قرار گرفته است.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان با بیان اینکه در هر 15 منطقه شهرداری اصفهان ستاد نوروزی فعالیت دارد، گفت: کمیته های اطلاع رسانی، کمیته اسکان، کمیته نظارت و ارزیابی، حمل و نقل و ترافیک، فرهنگی تفریحی، امنیت، انتظامات و دیگر کمیته‌های موضوعی، از جمله 10 کمیته‌ای هستند که در این زمینه فعالیت دارند.

قاسمی تصریح کرد: حدود 60 درصد مسافرانی که وارد استان می شوند، برای اسکان خود برنامه ریزی ندارند و در این صورت محدودیت ها و مشکلاتی برای مسافران و میزبان به وجود می آید. در این راستا در سال گذشته چهار ستاد در زمینه هدایت مسافران فعال بود و امسال پنج ستاد هدایت در مبادی ورودی شهر پیش بینی شده است که وظیفه راهنمایی و هدایت مسافران را بر عهده دارند. 

وی ادامه داد: این ستادها در مبادی شمال و شمال شرق در محور اتوبان معلم و اتوبان آزادگان، شرق در جاده نائین و یزد، جنوب در جاده شیراز و هم چنین امسال در محور ورودی غرب نیز در محور آتشگاه و تیرانچی قرار دارند.  در زمان هایی از جمله ساعات پایانی شب در مبادی ورودی شهر، اسکان را به سوی شهرهای بهارستان، خمینی شهر، شاهین شهر و برخوار می فرستند تا بتوان مدیریت بهتری در این راستا انجام داد.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان گفت: جمع بندی ها در سال های گذشته ورود حدود دو و نیم میلیون مسافر به استان را نشان داده و امسال نیز ورود این میزان مسافر پیش بینی شده است. البته برخی از این مسافران در اصفهان اسکان نمی پذیرند و تنها از استان عبور می کنند. به طور روزانه برای اسکان 160 هزار مسافر در اصفهان برنامه ریزی شده است، البته جمعیت ورودی به استان، بیش از این میزان است.

وی افزود: اولین اولویت برای اسکان نوروزی، هتل ها و مسافرخانه ها هستند و به مراتب ظرفیت آموزش و پرورش، فضاهای دانشجویی و دانشگاهی و سپس خانه های استیجاری با محوریتاتحادیه املاکاز اولویت های بعدی اسکان و اقامت در اصفهان است. هچ نین کمپ رو باز باغ فدک نیز پنجمین بستر اسکان برای مسافران است که 160 هزار نفر جمعیت را در خود جای می دهد و برای نظم و ساماندهی، چادرهای خواب برنامه ریزی شده است. البته در صورت بارش های بهاره و تغییرات برودت هوا و تغییرات دما برای این افراد سالن های ورزشی در نظر گرفته شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان تصریح کرد: کلید به دست ها، پدیده ای هستند که در شهرهای مختلف وجود دارد و در اصفهان تاحدی ساماندهی شده است. برای افرادی که در کمیته هدایت فعالیت می‌کنند، روپوش های مشخصی برنامه ریزی شده است که آنها راهنمای اماکن هستند نه کلید به دست. اتحادیه مربوطه از حضور و فعالیت افراد به عنوان کلید به دست جلوگیری می کند، هم چنین در صورت کافی نبودن، با دستورات مقام قضایی با این موضوع مقابله خواهد شد. هموطنانی که می خواهند خانه خود را برای ایام نوروز اجاره دهند باید این موضوع را از طریق اتحادیه املاک آن دنبال کنند.

وی با بیان اینکه سبزینگی و پاکیزگی از تاکیدات شهرداری بوده است، افزود: طراحی و ساخت نمادهایی برای نوروز نیازمند صرف وقت و برنامه ریزی کافی است و در زمان کوتاه امکان پذیر نخواهد بود. هم چنین بخشی از تصمیمات شهرداری بر اساس اولویت بندی‌ها است و اولویت در این زمینه پرداخت بدهی و دین های کارگران بوده تا صرف بودجه برای ایجاد نمادها و البته سازمان زیباسازی به دنبال ایجاد کارهایی ماندگارتر و پایدارتر بوده است که این کار در فرصت کم امکان پذیر نخواهد بود.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان اظهار کرد: علاوه بر کمیته های هدایت، حدود 30 کیوسک اطلاع رسانی در سطح شهر مستقر شده اند و راهنمای مسافران نوروزی خواهند بود. چند واحد اتوبوس تحت عنوان اتوبوس های گردشگری در محل هایی مستقر است که برای کاهش ترافیک برنامه ریزی شده است.

قاسمی گفت: فعالیت های نوروزی از 28 اسفند ماه به صورت رسمی آغاز خواهد شد و تا 13 فروردین ادامه خواهد داشت. مساجد سطح استان نیز در ایام نوروز باز خواهند بود. محوطه های مدارس از 27 اسفند ماه  تا 13 فروردین در اختیار پارکینگ اتومبیل ها قرار می گیرد.

وی افزود: در سال گذشته 207 واحد سرویس بهداشتی در سطح اصفهان فعال بوده اند، اما در نوروز امسال 224 سرویس بهداشتی ثابت فعال است و 18 دستگاه سرویس بهداشتی سیار نیز در نقاط مختلف استان فعال خواهند بود. بسته فرهنگی در مبادی ورودی شهر در اختیار مسافران قرار می گیرد و در این بسته خدمات شهری و روش های برخورد با فضاهای شهری آموزش داده شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان تصریح کرد: حضور مسافران در اصفهان یک فرصت است نه یک تهدید. فرصتی فرهنگی، اجتماعی و اقتصای که اگر بتوانیم زمینه را برای حضور مسافران ایجاد کنیم در شرایط رکود کشور می تواند به اقتصاد استان کمک کند.

کد خبرنگار: 13091انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: