• جمعه ۱۰ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-1090-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

گیاهان مرتعی را نچینید

کارشناس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری کاشان گفت: با توجه به رویش گیاهان عرصه‏ های طبیعی در فصل بهار، شهروندان علاقه مند به طبیعت گردی، از چیدن سودجویانه و نابود کردن گونه‏ های مختلف گیاهی در مرتع‌های طبیعی اطراف شهرها و روستاها خودداری کنند.

علی خالویی در گفت و گو با ایسنا- منطقه اصفهان در کاشان، اظهار کرد: کاهش شدید بارش های زمستان در سال‌های اخیر و پیش بینی‌ها از کاهش بارش‌های بهاری و هم چنین خشکیدگی شایع گونه ‏‏های مرغوب گیاهان داروئی و مرتعی، برداشت بی رویه این گونه ‏ها  باعث نابودی ذخائر طبیعی کشور می شود.

وی تاکید کرد: گیاه نیز مانند هر موجودی نیاز به تکثیر دارد و تولید بذر مهمترین راه و روش تکثیر طبیعی گیاهان مرتعی و داروئی است، اما چیدن گونه‏ های گیاهی که به عنوان خوراکی یا دارویی مصرف می‌شوند، در نهایت باعث حذف این گونه ‏ها می‏ شود.

 وی با اشاره به ترویج فروش محصولات ارگانیک تصریح کرد: گیاهانی که با عنوان سبزی کوهی یا سبزی صحرایی، در فروشگاه‌ها یا نقاط دیگر به فروش می‌رسند، توسط افراد سودجویی که توجهی به ضرورت حفظ پوشش گیاهی زمین ندارند، به صورت انبوه و بی‌ملاحظه برداشت می‌شوند. 

کارشناس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان گفت: گیاهان طبیعی، نقش مهمی در جذب آب، حفظ خاک و جلوگیری از فرسایش آن، جلوگیری از تولید ریزگردها و سیل، هم چنین حفظ زیبایی طبیعی کوه و دشت دارند، بنابراین فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی باید در جامعه ما نهادینه شود.

خالوئی تاکید کرد: امروزه، با افزایش جمعیت، طبیعت ما توان برداشت‌های بی رویه و سودجویانه را ندارد و همه شهروندان هنگام گردش در طبیعت از چیدن سبزی و گل ها خودداری کنند و  از خرید سبز‌ی‌های کوهی که مشوق سودجویان غیرمجاز  است، خودداری کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: