• سه شنبه ۱۴ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-1390-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

کاخ سرهنگ آباد سوخت

کاخ سرهنگ آباد زواره که عملیات مرمت آن از آبان ماه سال گذشته آغاز شده بود در آتش سوخت.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، صبح امروز برخی کانال‌ها و صفحات، در شبکه‌های مجازی از سوختن کاخ سرهنگ آباد زواره اردستان خبر دادند. این در حالی است که این کاخ پس از سال‌ها فراموشی و تخریب‌هایی که در گذر زمان بر آن تحمیل شده بود از آبان‌ ماه سال گذشته در دست مرمت بوده است.

 شهرام امیری- مدیر روابط عمومی این اداره در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ضمن تایید این خبر گفت: کاخ سرهنگ آباد که امروز صبح دچار حریق شده بود در حال حاضر هیچ حریقی ندارد و فقط بخشی از ایوان چوبی آن آتش گرفته است.

وی ادامه داد: پس از گزارش‌های مردمی که از بروز آتش‌سوزی در این کاخ خبر می‌داد، با حضور یگان حفاظت سازمان و تیم آتش نشانی خوشبختانه این کاخ از حریق گسترده در امان ماند. علت آتش سوزی باید مورد بررسی قرار گرفته و دلیل آن مشخص شود. البته این کاخ در منطقه صعب‌العبور و در فاصله 40 کیلومتری از شهر قرار دارد.

مدیر روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گفت: پیمانکار مرمت این کاخ، فاز اول آن را پیش از سال جدید تحویل داده بود.

به گزارش ایسنا، مرمت کاخ سرهنگ آباد از آبان ماه سال گذشته با بودجه 500 میلیون تومانی آغاز شده بود. در مورد این اثر تاریخی و زیبا می‌توان گفت که‌ مجموعه کاخ سرهنگ آباد که به کوشک یا شکارگاه نیز معروف است، در روستای سرهنگ آباد توابع از دهستان سفلای بخش زواره‌ و در ۷۶ کیلومتری شرق اردستان اصفهان قرار دارد. این عمارت در دامنه کوهستان زیبا و با طراوت و سبزی واقع شده و از دیرباز به عنوان منطقه‌ای ییلاق نشین مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

این کاخ در سال 1299 ه.ق توسط مصطفی قلی خان سهام السلطنه عرب عامری در دهستان سفلی از توابع بخش زواره اصفهان ساخته شده است. اولین گزارش تاریخی از این اثر مربوط به سفرنامه حاج سیاح در سال 1296 ه.ق است که از مراحل ساخت کاخ گزارش می‌دهد.1445953973591_telisna3.jpgانتهای پیام

لینک های مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: