• شنبه ۲۵ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-3592-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/یادداشت/

مبعث، روز رهایی بشر از تاریکی ها

مبعث و برانگیخته شدن محمد (ص) به عنوان پیامبر روزی است که بشریت از چنگال جهل، سیاهی و خرافه پرستی نجات پیدا می کند و تاریخ بشریت از نو ورق می خورد.

سال 40 عام الفیل(13 سال قبل از هجرت برابر با سال 610 میلادی) فرا رسیده است. سراسر شبه جزیره عربستان را بت پرستی، خرافه پرستی و سیاهی فرا گرفته است. قبیله قریش در مکه حکم می راند و ابوسفیان بزرگ این خاندان است و کعبه را اداره می کند. کعبه که روزی توسط ابراهیم خلیل الله ساخته شد تا نماد یکتا پرستی باشد این روزها تبدیل به خانه صدها بت شده است که مردم آن ها را می پرستند و برای آن ها قربانی می دهند. سه بت معروف که همگان برای آن ها احترام بیشتری قائل هستند" لات، هبل و عزی" هستند. در تاریخ اسلام این دوره از تاریخ عربستان به دوران جاهلیت معروف است که عرب ها حتی دختران خود را زنده به گور می کردند. 

محمد در این ایام 40 سال دارد و به دلیل صداقت و راستگویی در میان مردم به محمد امین معرف شده است. محمد این روزها به غار کوه حرا می رود. روز 27 رجب 13 سال قبل از هجرت(سال 40 عام الفیل) فرا رسیده است. محمد چند روزی است که به غار حرا رفته و پایین نیامده است. در این لحظات ابوطالب _ عموی پیامبر به زید _ پسر خوانده محمد(ص) می گوید به دنبال محمد برو. زید هراسان و بهت زده می گوید: محمد از کوه حرا برگشته و به خانه خدیجه رفته است. سپس زید می گوید در کوه فرشته ای بر پیامبر نازل شده است".

این فرشته جبرئیل فرستاده خداوند است که بر حضرت محمد (ص) نازل شد و به او گفت: "بخوان. محمد گفت: خواندن بلد نیستم و باز جبرئیل گفت: بخوان به نام پروردگارت كه هستى را آفريد- بخوان همو كه انسان را از خون بسته آفريد. بخوان كه پروردگارت از همه ارجمندتر است. همو كه با قلم تعليم داد و آن چه را كه انسان نمى‌دانست به او آموخت".

به این ترتیب پیامبر رحمت در سن 40 سالگی برای نجات و سعادت ابناء بشر به مقام نبوت رسید. او آمد تا برای همه آدمیان الگویی باشد نمونه تا رسم چگونه زیستن را به آنان بیاموزد و راه هدایت را به انسان ها بنمایاند. آری محمد امین، پیامبر رحمت و ختم مرسلین برای هدایت و سعادت ما آمد.

پیامبر به مدت 23 سال مردم را به یکتا پرستی دعوت کردند. در این مدت غزوه های فروانی را رهبری و فرماندهی کردند و سریه های زیادی را نیز نظارت داشتند. اسلام در مدت کوتاهی قدرت خود را به امپراطوری های زیادی نشان داد و در زمان حیات پیامبر، امپراطوری روم قدرت روز افزون اسلام و حکومت نوپای پیامبر را دریافت. پیامبر و سپاه اسلام در سال 8 هجری مکه را فتح کردند و بر سیطره بت ها بر خانه خدا پایان دادند. بت های سه گانه به دست مبارک پیامبر(ص) شکسته شدند و ابوسفیان و بسیاری از سران قریش اسلام آوردند.

امروز بیش از یک میلیارد مسلمان در جهان وجود دارند که همگی بر دور کعبه که روزی به خانه بت ها تبدیل شده بود طواف می کنند.  

یادداشت از: سید حبیب الله وکیل زاده- ایسنا منطقه اصفهان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: