• یکشنبه ۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-1991-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

رییس کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف اصفهان:

برخی مدیران اصفهانی تا 120 درصد قوانین را اجرا می‌کنند

رییس کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف اصفهان گفت: متاسفانه برخی از قوانین در اصفهان به جای اینکه 100 درصد اجرا شود با سختگیری مدیران استانی به طور 120 درصدی اجرا می شود.

 روح الله چلونگر در گفت وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، با بیان اینکه در سال های گذشته برای تحقق منویات مقام معظم رهبری قدم های راسخی در اصناف برداشته نشد، اظهار کرد: اميدوارم در سال جاری برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی از شعارزدگی فاصله گرفته و به مرحله اقدام و عمل وارد شویم.

وی با انتقاد بر اینکه اصفهان، یکی از سرمایه گریزترین استان های کشور است، تصریح کرد: متاسفانه نگاه جزیره ای برخی مدیران دلیل فرار سرمایه ها از این استان است و هنوز نیز این جو بی اعتمادی در سرمایه گذاران وجود دارد.

رییس کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف اصفهان با بیان اینکه بالاترین نرخ بیکاری کشور متعلق به اصفهان است، تاکید کرد: این در حالی است که 17.5 درصد تولید ناخالص داخلی مربوط به اصناف است و می توان از این پتانسیل اصناف در ایجاد اشتغال کمک گرفت.

وی با بیان این سوال که در کشور قانون واحد وجود دارد، اما چرا نرخ بیکاری اصفهان بالاتر از کشور و چرا سرمایه گریز هستیم و در گردشگری پیشرفتی نداریم؟ گفت: این در حالی است که نرخ رشد جذب سرمایه در استان های دیگر هم چون خراسان جنوبی رو به افزایش رفته و یا استان های چهارمحال و بختیاری، یزد و شیراز در جذب سرمایه گذاران قوی عمل می کنند.

چلونگر دلیل این معضلات را مشکل مدیریتی در اصفهان دانست و گفت: مدیران استان باید دیدگاه خودرا تغییر دهند در غیر این صورت بخش تولید در اصفهان دچار رکود بیشتری می شوند، البته استاندار اصفهان و معاون اقتصادی وی، به جد پیگیر حل مشکلات استان هستند، اما باید آمارهای درست را شجاعانه به آنها ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه قانون مالیات در کشور به طور جامع اجرا می شود، گفت: در حالی که در تمام استان ها بخش های گردشگری و صنایع دستی از پرداخت مالیات معاف هستند، اما این بخش ها در اصفهان با هر عنوانی مشمول مالیات می شوند.

رییس کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف اصفهان خواستار اصلاح برخی قوانین گمرکی برای واردکنندگان نقره به عنوان یکی از مواد اولیه صنایع دستی اصفهان شد و گفت: به عنوان مثال و بنا بر اعلام اتحادیه صنایع دستی، نیاز هفتگی اصفهان به نقره 2 تن است که 2 تن آن بنا بر اظهارات رییس اتحادیه به صورت قاچاق وارد می شود و باید توجه داشت که امروز زنگ خطر صنعت خروج هنرمندان اصفهانی به ترکیه نیز به صدا درآمده است.

وی با بیان اینکه برخی عوامل باعث تضعیف توان اقتصادی استان می شوند، گفت: عدم تخصص، سلیقه ای و جزیره ای نگاه کردن مدیران و لجبازی با مدیریت استان، صنعت و تولید اصفهان را نابود می کند، چرا که اگر اقتصاد استان از بین رود امنیت ما نیز دچار خدشه خواهد شد.

چلونگر با تاکید بر اینکه کاری که بانک ها، سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی با صنعت و تولید اصفهان انجام می دهد را در هیچ دوره ای شاهد نبودیم، تصریح کرد: متاسفانه سخت گیری های سازمان امور مالیاتی در سال گذشته موجب بسته شدن و تعطیلی  واحدهای صنفی اصفهان شده است که در بررسی های صورت گرفته با هر تعطیلی هر واحد صنفی با احتساب خانواده هایشان زندگی 12 نفر تحت تاثیر قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه اصناف از مالیات فراری نیستند، تصریح کرد: اصناف امروز از بی عدالتی مالیاتی گریزان هستند و در صورت تداوم آن رکود در بخش اصناف بیشتر می شود.

رییس کمیسیون اقتصادی اتاق اصناف اصفهان با تاکید بر اینکه اصفهان و کشور باید از تجربه کشورهای دیگر در توسعه و ایجاد اشتغال نیز استفاده کند، گفت: به عنوان مثال کشوری هم چون عربستان با وجود داشتن بیشترین میزان نفت در دنیا، امروز به این نتیجه رسیده که بر موضوع گردشگری و توسعه آن سرمایه گذاری کند.

وی افزود: اصفهان با وجود داشتن جاذبه های گردشگری بسیار، همچنان از پتانسیل های صنایع دستی و هتل سازی در آن استفاده نکرده و موجب فرار سرمایه گذاران به دیگر شهرها شده است.

چلونگر خواستار بررسی عملکرد مدیران استان و انتقاد از افراد غیرموثر در نظام اداری شد و گفت: باید مردم به این موضوع آگاه شوند که صنعت گردشگری تنها راه نجات اصفهان است، چرا که می تواند ارزآوری بسیاری داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه دستورات 24 بندی رهبر معظم انقلاب در بحث اقتصاد مقاومتی می تواند موجب حل مشکلات اقتصادی کشور شود، اظهار کرد: متاسفانه برخی از قوانین در اصفهان به جای اینکه 100 درصد اجرا شود با سختگیری مدیران استانی به طور 120 درصدی اجرا می شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: