• جمعه ۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۷
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 972-2092-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

امام جمعه اصفهان:

با صرفه جویی می توان روزانه 80 میلیون لیتر آب ذخیره کرد

امام جمعه اصفهان گفت: اگر هر فرد هر روز یک لیتر آب صرفه جویی کند در کل کشور 80 میلیون لیتر آب صرفه جویی می شود و این حجم بالایی است.

به گزارش خبرنگار ایسنا -منطقه اصفهان، آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد ظهر امروز در خطبه های نماز عبادی و سیاسی جمعه اصفهان پیرامون حقوقی که فرزندان بر گردن پدر و مادر دارند، اظهار کرد: یکی از راه های امتحان انسان ها، فرزندان هستند و یکی از وظایف پدر و مادر این است که فرزندشان را تربیت اسلامی کنند و بهترین راه برای این کار تربیت عملی است.

وی افزود: تجربه نشان داده که کمتر پدر و مادر خوب و صالحی هستند که فرزندان نادرستی را تربیت و تحویل اجتماع داده باشند. در روایات آمده است که پدر و مادر باید نسبت به فرزندشان محبت را ابراز کنند.

امام جمعه اصفهان ادامه داد: محبت باید در حد معقول باشد، زیاد محبت کردن نیز ضرر دارد. همچنین وقت محبت کردن نیز معین شده است. محبت بی جا باعث می شود که استعدادهای فرزند به درستی شکوفا نشود بنابراین بسیاری از کسانی که به مقامات بالای علمی می رسند در خانواده های معمولی -و نه خانواده های ثروتمند- بزرگ شده اند.

آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به آیات قرآن که در سختی آسانی است، اضافه کرد: بدون دشمن، انسان ها رشد نمی کند. انسان وقتی در سختی افتاد، استعدادش رشد می کند و می تواند گلیم خودش را از آب بیرون بکشد. عربستانی ها را ببینید، پول نفت را به آمریکایی ها می دهند و آمریکایی ها هر چه می خواهند در اختیارشان قرار می دهند، مطمئن باشید با این وضعیت یک مکتشف هم از عربستان ایجاد نخواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بنابراین محبت بیجا به فرزندان و بچه لوس بار آوردن حقی نیست که باید به فرزند ادا شود.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با بیان اینکه تهیه و آماده کردن مال حلال برای فرزندان به گردن پدر و مادر است، افزود: پیغمبر گرامی اسلام (ص) می فرماید، دعای کسی که مال حرام می خورد مانند ساختمانی است که روی شنزار یا آب ساخته شده باشد.

آیت الله طباطبایی نژاد به درگذشت مرحوم مهمان نواز از علما و دانشمندان خراسان شمالی و کشور اشاره کرد و گفت: ایشان سی و سه سال امام جمعه بجنورد و سه دوره عضو مجلس خبرگان بود و از علمای فعال در خراسان شمالی محسوب می شد و درگذشت ایشان را تسلیت عرض می کنم.

وی به روز ایمنی حمل و نقل  اشاره و اظهار کرد: زیربنای خوبی برای جاده های کشور فراهم شده است البته باز هم به کار نیاز دارد. قبل از انقلاب اتوبان و جاده دو بانده به غیر از یک جاده کرج به شمال در کشور نداشتیم؛ اما امروز کمتر جاده ای وجود دارد که دو بانده یا اتوبان نداشته باشد.

امام جمعه اصفهان ادامه داد: باید در جاده ها مکان هایی برای استراحت رانندگان تعبیه شود. مسئولان امر در این کار کندی نکنند و از زمین خدا خساست به خرج ندهند. بسیاری از تصادفات به دلیل خواب آلودگی است و باید این خواب آلودگی در جایی بر طرف شود.

آیت الله طباطبایی نژاد به ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان اشاره و اضافه کرد: حضرت علی اکبر(ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع) بودند. طبق روایات ایشان دارای فرزند و اولاد بوده است. مهم این است که در کنار پدرش بود و دل گرمی برای پدر به حساب می آمد.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان افزود: آموزش و پرورش اداره کار نیست که هر کس کاری در آن پیدا کند. اینکه یک نفر به صرف اینکه پدرش معلم بوده نباید معلم شود. یک نفر برای معلم شدن باید از صدها آزمون سربلند بیرون آید. یک معلم باید از قاضی بیشتر کاربلد باشد. معلم می تواند یک انسان را فاسد بار بیاورد و یا یک انسان را درست تربیت کند و این تاثیر بسزایی در آینده آن فرد و جامعه خواهد داشت.

آیت الله طباطبایی نژاد با اشاره به روز شوراها  تاکید کرد: امام علی(ع) می فرماید هیچ کمربندی بهتر از مشاور نیست. بنابراین باید دقت کنیم که برای تعیین مشاور برای خانواده، شهر و کشور افراد کاردرست و مخلص انتخاب شوند.

امام جمعه اصفهان ادامه داد: کارگری یک افتخار برای انسان ها است. امیرالمومنین(ع) می فرماید کسی که با دسترنج خود سعی می کند مال حلال با خلوص نیت برای خود و خانواده اش به دست آورد مانند کسی است که در راه خدا در حال جهاد است.

آیت الله طباطبایی نژاد اضافه کرد: افراد در اداره در ساعت کاری باید وظایفشان را به خوبی انجام دهند و حق ندارند آن را کم و زیاد کنند و از این اتاق به آن اتاق بروند، مگر به اندازه ضرورت.

وی با تبریک و گرامیداشت ولادت حضرت مهدی(عج) خاطرنشان کرد: باید خود را به گونه ای آماده کنیم که منتظر واقعی امام زمان محسوب شویم و پس از ظهور ایشان در رکاب آن بزرگوار خدمت کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان افزود: گاهی اعتراض می کنند که چرا گفته می شود ما شیر سماورمان را باز نکنیم در حالی که استخر ذوب آهن پر از آب است که البته سخن درستی است. اما این موضوع را می خواهم مطرح کنم که اگر هر فرد هر روز یک لیتر آب صرفه جویی کند در کل کشور 80 میلیون لیتر آب می شود و این حجم بالایی است که می توان صرفه جویی کرد. همه باید مراعات کنیم. کشاورزانی که هفته قبل آمدند گفتم که خودتان را ناراحت نکنید چراکه در حال حاضر حتی آب خوردن برای مردم اصفهان نیست.

آیت الله طباطبایی نژاد به حمایت از کالای ایرانی اشاره کرد و ادامه داد: یک نوع خیانت است که جوانان کشور در کارخانه های خودمان بیکار باشند و ما برویم اجناس و کالاهای خارجی خریداری کنیم. هر چه بیشتر روی پای خودمان بایستیم و از تولید داخلی حمایت کنیم بیشتر غیظ دشمنان را در خواهیم آورد.

کد خبرنگار: 13017انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: