• شنبه ۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-2494-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

استاد بازنشسته گروه تاریخ دانشگاه اصفهان:

ادیب، نقش مهمی در ایجاد دانشگاه اصفهان دارد

یک استاد بازنشسته دانشگاه اصفهان گفت: نقش عباس ادیب، مرحوم حکمی و معتمدی در تاسیس دانشگاه اصفهان بی بدیل است.

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، حسین یقینی شامگاه (پنج‌شنبه) در مراسم تجلیل از دکتر عباس ادیب در محل دبیرستان سابق سعدی با تشکر از عوامل برگزاری برنامه به‌ویژه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان به منظور تقدیر از این استاد فرهیخته، اظهارداشت: تقدیر از این اساتید عامل مهمی در تشویق اهالی علم و ایجاد انگیزه برای ایجاد دکتر ادیب‌هایی در آینده است.

وی با اشاره به مرحوم محمد باقر کتابی که در این چند روز گذشته به دیار باقی شتافت، افزود: اساتید بیشماری در اصفهان وجود دارند که باید قدر آنان را دانست و از خدمات ارزنده آنان در زمان حیات به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

این استاد بازنشسته دانشگاه اصفهان به تلاش‌های بی‌وقفه حاج آقا میرزا آقا امامی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر و با تلاش شهرداری و سازمان تخت فولاد مراسم بزرگداشتی برای این استاد انجام می‌شود که حرکت بسیار فرهنگی و قابل تقدیر است.

وی  اضافه کرد: در سال 1325 به همت استاد عباس ادیب سنگ بنای تاسیس دانشگاه اصفهان زده شد که آن زمان آموزشگاه عالی بهداری نام گرفت.

یقینی با اشاره به تلاش مرحوم رضوان مدیر سابق دبیرستان سعدی در رشد و توسعه این آموزشگاه، گفت: در سال 1326 آموزشگاه عالی بهداری به این دبیرستان منتقل شد و در دو کلاس کار خود را آغاز کرد.

وی ادامه داد: بعدها به همت دکتر عباس ادیب و مرحوم حکمی سنگ بنای این دانشگاه ایجاد شد، دکتر حکمی در آن زمان موفق شد تا با فعالیت‌های شاخص زمین‌های زیادی را برای احداث دانشگاه خریداری کند.

این استاد بازنشسته دانشگاه اصفهان استاد ادیب را یکی از قدیمی‌ترین دانش‌آموزان دبیرستان سعدی معرفی کرد و افزود: ادیب در سال 1324 در کنکور دانشگاه تهران پذیرفته شد و بعد از سال‌ها تلاش موفق شد تا در سال 1330 به عنوان پزشک عمومی از این دانشگاه فارغ التحصیل شود.

وی به سال 1332 و ورود دکتر ادیب به عنوان دستیار آموزش عالی اشاره کرد و گفت: ادیب در سال 1334 به عنوان مربی درس فیزیولوژی در دانشگاه مشغول به تدریس شد و در نهایت موفق شد تا در سال 1335 دانشکده داروسازی را تاسیس کند.

یقینی به تلاش مرحوم دکتر نامدار برای اعزام دکتر ادیب به فرانسه به منظور ادامه تحصیل اشاره کرد و گفت: ادیب پس از تحصیل در رشته فارماکولوژی به عنوان استاد تمام این درس به دانشگاه اصفهان آمد و سالیان سال در این رشته تدریس کرد. در عکسی که از دکتر ادیب تهیه شده او  را در کنار کتاب‌هایش که به اندازه قد اوست نشان می‌دهد، این عکس گویاترین نمونه تلاش‌های استاد درنگارش و ترجمه کتاب در تمام ابعاد فارماکولوژی است.

این استاد بازنشسته دانشگاه اصفهان ادامه داد: در حال حاضر استاد ادیب به تلاش خود در زمینه اشاعه دانش ادامه می‌دهد و حتی در برخی از روزها به تدریس فارماکولوژی برای اساتید دانشگاه می‌پردازد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: