• یکشنبه ۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 972-4795-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

امضا تفاهم‌نامه همکاری توسعه کشت سرو ناز در باغ فین کاشان

کارشناس فنی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان، از امضای قرارداد همکاری علمی و اجرایی بین اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، موسسه تحقیقات و جنگل ها و مجموعه باغ فین کاشان برای حفظ و اصلاح درختان سروناز این باغ جهانی خبر داد.

علی خالوئی  نوش آبادی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه اصفهان در کاشان،  اظهار کرد: براساس این تفاهم نامه، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با در اختیار گرفتن بذر و نمونه های سالم، قوی و عاری از هرگونه آلایندگی سروناز باغ فین، مطالعات کشت و توسعه این گونه گیاهی را انجام خواهد داد.

وی افزود: سرو باغ فین به عنوان ذخیره ای ژنتیکی و بسیار با ارزش طبیعی و جنگلی در کاشان حائز اهمیت است و برنامه ریزی برای نگهداری، توسعه و آینده نگری در مورد آن به عنوان یک ضرورت نیازمند اقدام های در خور توجه است.

کارشناس فنی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان تصریح کرد: پس از مطالعه و پژوهش های علمی، اداره کل منابع طبیعی استان موظف خواهد بود نهال های آماده دو یا سه ساله را برای کاشت در فضای سبز شهری و روستاهای ییلاقی در اختیار شهرستان کاشان قرار دهد. 

وی با بیان اینکه سرو ناز شیراز یکی از گونه های گیاهی دیرینه و کهنسال است که در باغ فین قدمتی حدود ۴۰۰ تا ۵۵۰ سال دارد، گفت: با توجه به سبز بودن همیشگی آن، مقاومت در برابر سرما و گرما از آن یک گونه نادر جهت فضای سبز باغ ایرانی فین کاشان، ساخته است.

خالویی گفت: از آنجا که سرو باغ فین هم چون دیگر گونه های گیاهی و جانوری، دوره فنولوژی و حیاتی دارد و به کهنسالی و نابودی می‌رسد، لازم است نسبت به کشت پایه های جدید اقدام کرد تا پایه های جدید جایگزین درختان فرتوت و پیر شوند و از شادابی باغ کاسته نشود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: