• دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-1593-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم:

سیاست گذاران راه‍رویی هستیم/در وزارت‌خانه ها فکر کردن وجود ندارد

معاون مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وضعیت آموزش عالی و آنچه که به دنبال آن است، مشخص نیست. سیاست گذاران راه‍رویی هستیم، در راهروها سیاست گذاری مي کنیم. در وزارت خانه کمترین چیزی که به آن پرداخت می‌شود فکر کردن است و سیاست و پول دو قدرتی است که بیشترین تاثیر را در تصمیمات دارد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمدرضا نیستانی امروز (دوشنبه) در هم نشست علمی آینده دانشگاه، دانشگاه آینده به مناسبت دهه سرآمدی آموزش شهر اصفهان، اظهار کرد: برای حل مشکلات آینده دانشگا‌ه‌ها با بررسی عواملی چون وضعیت موجود، بررسی بیم‌ها و امیدها و فهم مشکلات کنونی به چگونگی شکل‌گیری دانشگاه‌های آینده بپردازیم.

وی ادامه داد: سه هزار مرکز، موسسه و دانشگاه در حوزه آموزش عالی داریم. آنچه در حوزه آموزش عالی اتفاق می‌افتد، گسترش کمی آموزش عالی است. طبق آمار سال 1393 و 1394 وزارت علوم تحقیقات و فناوری، 14 درصد دانشگاه دولتی، 9 درصد دانشگاه پیام نور، 20 درصد دانشگاه جامع علمی-کاربردی، 6 درصد دانشگاه فنی حرفه‌ای، 2 درصد دانشگاه فرهنگیان و سایر دستگاه های اجرایی، وزارت بهداشت 3 درصد و دانشگاه آزاد حدود 37 درصد وجود دارد.

معاونت مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت وزارت علوم، افزود: در یک سال گذشته، 1080 مرکز علمی کاربردی داشته‌ایم. دانشگاه‌های پیام نور با جمعیت زیر 100 دانشجو داریم. دانشگاه‌هایی با متراژهای یک مغازه داریم. این آمارها هویت دانشگاه را زیر سوال می ‍برند این در حالی است که دانشگاه، هویت دارد.

وی ادامه داد: بدون دریافت فهم و درک، دانشگاه فرهنگیان تاسیس کردیم. هر دانشگاهی سه وظیفه آموزش، پژوهش، فناوری و خدمت‌رسانی به جامعه را بر عهده دارد. دانشگاه‌های فرهنگیان تنها یک وظیفه تربیت نیروی انسانی مورد نیاز آموزش و پرورش را بر عهده دارند. متاسفانه دانشگاه فنی حرفه‌ای که مخصوص آموزش معلمان است را به دانشگاه تبدیل کردیم.

نیستانی اظهار کرد: وضعیت آموزش عالی و آنچه که به دنبال آن است، مشخص نیست. ما سیاست گذاران راه‍رویی هستیم، در راهروها سیاست گذاری می  کنیم. در وزارت خانه کمترین چیزی که به آن پرداخت می ‍شود فکر کردن است و سیاست و پول دو قدرتی است که بیشترین تاثیر را در تصمیمات دارد. دانشگاه پیام نور تهران، معاونتی با عنوان "معاونت پارلمانی" وجود دارد که تنها وظیفه لابی زدن با نمایندگان را بر عهده دارد.

وی تصریح کرد: برنامه ریزی نظام‌مند، روش‌مند و حساب شده مختص قبل از عمل و اقدام است. در میان این بیم ها و امید هنوز سوسوی تحمل چشمک می زند. با بررسی بیم‍‌‌ها و در باب امیدها و استفاده از نقاط قوت آموزش عالی به حل دغدغه‌ها و نگرانی‌ها می‌پردازیم.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: