• سه شنبه ۱۱ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-4491-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان:

کاهش ورودی سد حنا سمیرم/حجم سد زاینده‌رود به 194 میلیون مترمکعب رسید

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان با اعلام وضعیت نامطلوب سدهای سمیرم، گفت: حجم آب ذخیره شده در سد حنا هم‌ اکنون 2 میلیون و 700 هزار مترمکعب است که نسبت به سال گذشته 37 درصد کاهش داشته است.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان و به نقل از شرکت آب منطقه ای اصفهان، حسن ساسانی با بیان اینکه متوسط درازمدت حجم سد حنا 23 میلیون متر مکعب است، اظهار کرد: این عدد نسبت به میانگین بلندمدت حجم این سد 90 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: وضعیت دیگر سدهای سمیرم نیز خوب نبوده و سد قره آقاچ با 55 درصد کاهش نسبت به میانگین درازمدت هم اکنون 6 میلیون و 600 هزار مترمکعب ذخیره آب دارد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، دبی آب ورودی به سد حنا را 75 لیتر بر ثانیه و دبی ورودی به سد قره آقاچ را 45 لیتر بر ثانیه اعلام کرد و گفت: این دبی با بارش‌های اخیر به این میزان رسیده است.

وی تصریح کرد: با توجه به وضعیت بحرانی در سمیرم، توسعه بهره برداری منابع آب زیرزمینی در دشت‌های سمیرم، مهرگرد، کمه و قبرکیخا در استان اصفهان سال گذشته ممنوع اعلام شد.

ساسانی تصریح کرد: در راستای اجرای مواد 4 و 12 قانون توزیع عادلانه آب و آیین نامه اجرایی آن و با هدف صیانت از منابع آب موجود، پیشنهاد ممنوعیت دشت‌های سمیرم، کمه، قبرکیخا و مهرگرد واقع در استان اصفهان طی سال گذشته، به شرکت مدیریت منابع آب ایران ارائه شد و برای چهار سال ممنوعیت این دشت‌ها مورد تصویب وزارت نیرو قرار گرفت تا از افت بیشتر آب زیرزمینی این دشت‌ها جلوگیری به عمل آید.

وی هم چنین ذخیره کنونی سد زاینده رود اصفهان را 194 میلیون مترمکعب که معادل 13 درصد حجم کل مخزن است، اعلام کرد و گفت: با توجه به شرایط موجود حداقل صرفه جویی 30 درصدی در مصرف آب شرب و بهداشت ضرورت دارد


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: