• یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 972-5491-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس:

سرمایه‌گریزی در اصفهان بیداد می‌کند

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مجلس از بعد نظارتی بسیار ضعیف عمل می کند و به کارخانه تولید قانون تبدیل شده است، گفت: برای رونق صادرات باید بازاریابی و بسته بندی خوبی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، سید ناصر موسوی لارگانی شامگاه شنبه در مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان، با بيان اینکه حقیقتا مشکلات زیادی سر راه  صادر کنندگان است که بعضا با سختی ها و مشکلات فراوانی مواجه هستند، اظهار کرد: اینها می خواهند با وجود این مشکلات اقتصاد کشور مقاوم و به یک اقتصاد پویا تبدیل شود و تهدید و فشار تحریم نتواند بر آن اثر بگذارد.

وی افزود: متاسفانه در سال گذشته علی رغم اینکه مقام معظم رهبری فرمودند که حرام شرعی است کالایی که در ایران تولید می شود، وارد شود، اما در سال 96 نسبت به سال 95 واردات بیشتر از صادرات شد.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس با اشاره به اینکه گره هایی که برای صادرکنندگان ایجاد می کنیم باعث می شود که کمتر صادرکنندگان به صادرات محصولات خود روی بیاورند، ادامه داد: در حال حاضر ترکیه در بخش صنعت نساجی برای حفظ اشتغال و تولید خود نسبت به عرضه برندهای خود در ایران اقدام می کند.

وی تصریح کرد: متاسفانه بخش نساجی داخل کشور توليد دارد، اما در بازار ایران که می خواهد کالا را بفروشد مشکلاتی پیش روی  آن ها است، از زمان دولت نهم، دهم و یازدهم به صادر کنندگان وعده جوایز صادراتی می دهیم اما آن آن قدر سنگ اندازی می کنیم که صادرکنندگان می گویند، جایزه صادراتی پیش کش.

موسوی لارگانی با اشاره به اینکه با این وضعیت راه به جایی پیش نمی بریم، ادامه داد: برای نمونه از چین و از راه قاچاق سنگ قبر را وارد می کنند، این در حالی است که بهترین سنگ در ایران تولید می شود.

وی خاطر نشان کرد:علی غم اینکه در کشورهای دچار رکود که اقتصاد آنها با مشکل روبرو است  به صنعتگران بسته حمایتی می دهند، اما متاسفانه فشارها برصنعتگران ما افزوده و به خصوص در اصفهان  این فشارها صد برابر استان های دیگر اعمال می شود.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: سرمایه گریزی در اصفهان بیداد می کند چرا یک نفر که در اصفهان تولید می کند باید درتهران مالیات پرداخت کند و این موجب از دست رفتن اشتغال موجود در اصفهان نیز می شود .

وی با بیان اینکه مطابق فرموده مقام رهبری واردات حرام شرعی است و با اضافه کردن تعرفه نمی توانیم مشکل واردات را حل کنیم، گفت: دست واردکننده و هر شخصی که می خواهد واردات این چنینی داشته باشد باید قطع شود. برخی از وارد کنندگان اکنون مافیا هستند. چرا تنها باید یک واردکننده گندم داشته باشیم؟ اگر بخواهیم تولید رونق بگیرد باید مجوز واردات را ممنوع کنیم و اگر بخواهیم صادرات رونق گیرد باید برنامه ریزی ها و وعده های خود راعملیاتی کنیم.

موسوی لارگانی با اشاره به تخصیص سوبسید به صادر کنندگان، گفت: صنعتگر باید دغدغه تولید، بسته بندی و بازاربابی داشته باشد تا این شرایط منجر به صادرات شود.

وی افزود: در حقیقت بعد نظارتی مجلس  بسیار ضعیف است و به کارخانه تولید قانون تبدیل شده است، بنابراین باید یک برنامه ریزی کنیم.

رییس مجمع نمایندگان استان اصفهان با اشاره اجرا نشدن ماده 20 و 16 قانون که متاسفانه مجلس وظیفه نظارتی خود را در قبال آن انجام نمی دهد، خاطر نشان کرد: در مبحث واردات و صادرات مجلس کوتاهی کرده است. یکی از مشکلات کشور این است که سیاست زده ایم و با تغییر دولت ها، می خواهیم از سر تا ذیل را تغییر و جابه جا کنیم که این بزرگ ترین ضربه را به تولید می زند چرا از نخبگان و جوانان استفاده نمی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه برای رونق صادرات باید بازاریابی و بسته بندی خوبی داشته باشیم، تصریح کرد: متاسفانه در بسیاری مواقع  تولیدات خود را فله ای در اختیار کشورهای دیگر قرار می دهیم و آنها نیز به نام خودشان و با قیمت بالاتر صادر می کنند چرا که از ابتدا برنامه ریزی نداشته ایم.

کدخبرنگار:13025


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: