• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-2393-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/مقاله/

قومیت‌گرایی چقدر بر نزاع دسته جمعی تاثیرگذار است؟

نتایج یک تحقیق نشان می دهد اندازه اثر طايفه گرايي و نزاع دسته جمعي معادل 0.38 درصد است كه برحسب نظام تفسيري كوهن، اين ميزان تاثير در حد متوسط ارزيابي مي شود. 

به گزارش ایسنا – منطقه اصفهان محسن نیازی، بهروز بهروزیان، ایوب سخایی، و سید سعید حسینی زاده آرانی در مقاله ای به بررسی"فرا تحلیل رابطه بین طایفه گرایی و نزاع دسته جمعی با تاکید بر متغیر تعدیل گر قومیت" پرداختند.

مطابق این پژوهش با توجه به رشد تحقيقات در حوزه علوم انساني و اجتماعي تسلط بر تمام ابعاد یک مسئله تا حد زياد امكان پذير نيست؛ بنابراين، محققان به انجام تحقيقات تركيبي روي آورده اند كه عصاره تحقيقات موجود در يك موضوع خاص را به روشي منظم براي آنها فراهم مي كند.

جهت انجام فراتحليل حاضر 14 پژوهش مرتبط در سال هاي 1395-1385 انتخاب شدند كه هدف آنها ارزيابي ارتباط ميان طايفه گرايي و نزاع دسته جمعي بوده است. هم چنين اين پژوهش ها به روش پيمايشي و با به كارگيري ابزار پرسشنامه در جوامع آماري متفاوت و برحسب سنجه هاي پايا انجام شده اند.

مطابق این مطالعه در گام نخستِ ارزيابي پژوهش هاي منتخب، فرضيات همگن و سوگيري نكردن انتشار بررسي شده است كه يافته های ناهمگن اندازه اثر و سوگيري نكردن انتشار مطالعات مدنظر را نشان مي دهد. در مرحله دوم نيز ضريب اندازه اثر و نقش تعديل كنندگي متغير سال پژوهش و قوميت با به كارگيري نسخه دوم نرم افزار CMA ارزيابي شده است. 

هدف از این پژوهش ارتباط ميان طايفه گرايي و نزاع دسته جمعي بوده است.

نتايج این پژوهش نشان مي دهد اندازه اثر طايفه گرايي و نزاع دسته جمعي معادل 0.38 درصد است كه برحسب نظام تفسيري كوهن، اين ميزان تاثير در حد متوسط ارزيابي مي شود. همچنين، با در نظر گرفتن قوميت به صورت متغير تعديل كننده، ضريب اندازه اثر براي اقوام آذري معادل 0.481 درصد و بيشتر از عرب ها با 0.363 درصد، لرها با 0.334 درصد و كردها با 0.330 درصد ارزيابي شده است. درمجموع، طبق نتايج تحقیق طايفه گرايي با تعديل گري قوميت و گذر زمان تاثير متفاوتي بر ميزان نزاع دسته جمعي مي گذارد. 

به گزارش ایسنا؛ این مقاله علمی – پژوهشی در مجله  پژوهش هاي راهبردي امنيت و نظم اجتماعي دانشگاه اصفهان منتشر شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: