• سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-4490-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

بازنگری طرح جامع اصفهان با رویکرد آمایش شهري

شهردار اصفهان گفت: بازنگری طرح جامع اصفهان با رویکرد آمایش شهری و به صورت مسئله محور خواهد بود که اين امر از نقاط قوت این طرح است.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، قدرت الله نوروزی امروز(سه شنبه) در نشست مشترک شهرداری، شورای شهر، وزارت راه و شهرسازی و اداره کل راه و شهرسازی براي امضا تفاهم‌نامه طرح آمایش اصفهان، اظهار کرد: همکاری و حضور کميسیون عمران و شهرسازی شورای شهر در این موضوع ضروری خواهد بود و پس از امضا تفاهم نامه، طرح باید به سرعت اجرایی شود. در این طرح باید مشاوران به دقت انتخاب شوند و از مشاوران خارجی کمک گرفته شود.

در ادامه این نشست حجت الله غلامی مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان ادامه داد: روند تهیه طرح‌ توسعه شهری اصفهان از سال 1337 با برداشت وضعیت موجود و ارائه سمت و سویی از توسعه آغاز و در ادامه این روند در سال‌های 1350، 1367 و در دهه 80 طرح‌های جامع شهر اصفهان تهیه شد. 

وی با اشاره به اینکه طرح جامع فعلی پاسخگوی نیازهای شهر و کلانشهر اصفهان، نیست، تصريح كرد: برنامه ریزی صحیح برای فضاهای شهری و شناسایی مناطق مهم شهر و زمین‌های کشاورزیی که ممکن است تبدیل به فضای گلخانه‌ای شود باید در دستور کار قرار گیرد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان اصفهان، اضافه کرد: برای تهیه طرح از مشاوران خبره شهر انتخاب صورت می‌گیرد. بحث آمایش استان و طرح جامع منطقه‌ای و فرادستی همه؛ ابزاری است برای دستیابی به طرح جامع مسئله محور، که طی تفاهم نامه‌ای شرح خدمات غیر ضروری تیپ 12 حذف و شرخ خدمات جدید جایگزین آن خواهد شد.

هم چنین شیرین طغیانی رئیس کمیسیون عمران، معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر اصفهان این تفاهم نامه را یک فرصت بی نظیر و بی سابقه برای شهر اصفهان برشمرد و گفت: اگر از این تفاهم نامه به نفع شهر اصفهان استفاده شود، می‌تواند مقدمه‌ای برای حل مشکلات شهر باشد. 

نصیر ملت، رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی شهر اصفهان با بیان دغدغه شورای شهر در مواجه با طرح تفصیلی و سند راهبردی که مبنای کار و برنامه ریزی شهر قرار گرفته بود، تصریح کرد: با توجه به بسته بودن طرح جامع، نیاز به تهیه طرح آمایش است. طرحی که انعطاف پذیر باشد، آینده نگری قطعی برای شهر در آن صورت گرفته و با مشارکت همه ذی نفعان منجر به تدوین چشم انداز شهر شود.

هم چنین محمد سعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی وزرات راه و شهرسازی تاکید کرد: این تفاهم نامه شرایطی را فراهم کرده که نسل جدیدی از طرح‌های توسعه که در وزارت خانه به جمع بندی رسیدیم را با رویکر آمایشی، حل مسئله و تلاش برای برنامه ریزی از پایین به بالا و ارتقا کیفی با مشارکت متولی اصلی شهر یعنی شورای شهر و شهرداری و در راستای تحقق اهداف در شهر پیش ببریم.
 
وی طولانی بودن زمان تهیه و تصویب طرح‌ها را از مشکلات این طرح‌ها دانست و افزود: دخیل نبودن شهرداری و شورای شهر در تهیه طرح، یکی از مشکلات پیش رو بود که با این تفاهم نامه اصلاح شد.

در ادامه مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان دستاورد این تفاهم نامه برای شهر اصفهان خاطرنشان کرد: نگاهی که وزرات راه و شهرسازی در این طرح دارد، نگاه مسئله محور و آمایش شهر است و قراردادهای تیپ 12 را برای این تیپ شهرها ندارد. با این تفاهم نامه در اولین مرحله شورای هدایت طرح و تدوین شرح خدمات مناسب برای شهر اصفهان و انتخاب مشاور از مشاورین دارای صلاحیت صورت می‌گیرد و در طول یک دوره 2 ساله تمام مسائل شهر اصفهان را بررسی و اقدام به ارائه راهکار خواهیم کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: