• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-6891-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان:

کم آبی میزان تولیدات آبزیان را تحت تاثیر قرار می‌دهد

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: در سال جاری نیز با تداوم بحران کم آبی، ممکن است مکانیزاسیون چاره ساز نباشد و میزان تولیدات آبزیان را در استان اصفهان تحت تاثیر قرار دهد.

مجتبی فوقی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، در خصوص پرورش ماهی در استان، اظهار کرد: این استان در پرورش ماهیان گرم آبی و سردآبی و بچه ماهی قزل آلا و ماهیان خاویار و زینتی فعالیت داریم.

وی افزود: سال گذشته در بخش تولید، در مجموع ۹۶۲ تن ماهی گرم آبی،۵۵۳۱ تن ماهی سردآبی یا قزل آلا و ۸۷۶ تن ماهی در منابع آبی و ۶ تن ماهی خاویار و در مجموع ۷۳۷۵ تن، تولید داشتیم و زمینه اشتغال ۱۸۰۰ نفر فراهم شد.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه سال گذشته۴۱ میلیون قطعه بچه ماهی قزل آلا تولید و ۵۵ شغل ایجاد کردیم، اضافه کرد: در این مدت با تولید ۶۵.۵ میلیون قطعه ماهی زینتی، زمینه اشتغال ۲۲۰۰ نفر فراهم شد، هم چنین اصفهان رتبه نخست تولید ماهیان زینتی کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه در بحث آبزی پروری سال گذشته ۴۰۲۲ نفر اشتغال ایجاد شد، ادامه داد: ۹۰ درصد تولید ماهیان سردآبی در استخرهای سیمانی و ماهیان گرم آبی با توجه به ساختار، مساحت و شرایط مختلف در استخرهای سیمانی، خاکی و ژئوممبران تولید می شوند.

فوقی با بیان اینکه تولیدکنندگان حدود ۸۰ درصد هزینه را برای راه اندازی طرح مورد تایید کارشناسان را دریافت می کنند، افزود: بعد از راه اندازی و دریافت پروانه بهره برداری، طرح ها برای دریافت حدود ۸۰ درصد هزینه در جهت خرید بچه ماهی، خوراک آبزیان و حقوق پرسنلی، براساس ظرفیت طرح شان از تسهیلات سرمایه در گردش یا تسهیلات جاری از بخش مدیریت سرمایه گذاری جهاد کشاورزی به بانک ها معرفی می شوند.

 وی یادآور شد: مسائل ایمنی در زمان ساخت و سازها بررسی می شود و بروشورهای حاوی نکات ایمنی در اختیار تولید کنندگان قرار دادیم.

 مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه پروش ماهی در حوضه زاینده رود کم است، افزود: ۸۰ درصد پرورش آبزی در سمیرم و فریدون شهر انجام می شود و سال گذشته موفق شدیم تا حد زیادی، مشکل کمبود آب را با استفاده از مکانیزاسیون جبران کنیم. 

وی ادامه داد: در سال جاری نیز با تداوم بحران کم آبی، ممکن است مکانیزاسیون چاره ساز نباشد و میزان تولیدات آبزیان را در استان اصفهان تحت تاثیر قرار دهد.

فوقی افزود: در سال های گذشته برای پرورش ماهی در حوضه زاینده رود، از رودخانه برداشتی نداشتیم و از چاه های پروانه دار کشاورزی برای کشاورزی و تولید ماهی در حدود پنج تا ۶ تن بهره بردیم.

وی تاکید کرد: مطابق برنامه های پیش بینی شده در هر سال و بدون افزایش کمی تعداد مزارع، مساحت استخرها و هم چنین با توسعه سیستم های مکانیزه و بهره برداری از مکانیزاسیون و دستگاه هواده و پمپ برگشت آب و درام فیلتر، ۱۰ درصد افزایش تولید را در دستور کار قرار داده ایم.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان ادامه داد: پرورش ماهی قزل آلا در شرق اصفهان، در ۲۵۰ استخر آب لب شور در چاه های غیر قابل استفاده کشاورزی و با تولید ۱۲۰۰ تن در سال گذشته انجام می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: