/ گزارش تصویری/عکاس: پیمان شاه سنایی
میراث مکتوب فصلی نخوانده از تاریخ
عكس  14:48:40 1397/02/19
972-3989-5 كد خبر
به مناسبت زادروز شیخ کلینی یکی از مشهورترین دانشمندان فقیه شیعه، 19 اردیبهشت ماه به نام روز ملی میراث مکتوب و اسناد ملی نام گذاری شده است. بارزترین ویژگی انسان در برتری نسبت به سایر موجودات زبان واندیشه و به دنبال آن دستیابی به خط و کتابت است و به  طور کلی میراث مکتوب در فرهنگ ایرانی شامل تاریخ خط قبل از اسلام و بعد از آن است.

تا چند قرن پس از ورود اسلام به ایران زبان و خط پهلوی در ایران تداوم داشت، ولی زبان فارسی دری رواج یافت و به دلیل نیاز مذهبی خط کوفی به همان شیوه ساده نوشته می شد که ایرانی‌ها کوشیدند از این خط، خطی زیبا و با قاعده مطابق با سلیقه و ذوق  ایرانی‌ها داشته باشند كه این تزیینات در قلمزنی فلزات، کتیبه‌ها و در معماری مشهود است.

تذهیب و نگارگری در کتابت، نقشی اساسی ایفا می‌کند به گونه‌ای که یکی از جنبه‌های کتابت که در نخسه‌های چاپی هم چون تذهیب و نگارگری در کتب مقدس وجود داشته به سایر شاخه‌های کتابت هم چون کتیبه‌ها در معماری مساجد و سایر مکان‌ها نقش اساسی داشتند نيز وارد شده است. این مجموعه مربوط به کتیبه‌های مساجد و بناهای تاریخی شهر اصفهان است که به مرور زمان آسیب دیده و مخدوش شده اند. 


انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: