• شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-3593-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/مقاله/

بقا و مرگ سلول هاي تخمدان با دريافت سيگنال هاي متضاد

نتایج یک تحقیق نشان می دهد سلول های تخمدان سیگنال های متضادی را برای بقا و مرگ دریافت می‌کنند و آنچه که تعیین‌کننده سرنوشت سلول ها در مراحل مختلف تکوین فولیکولی است، تعامل بین سیگنال های مختلف است.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، طاهره مازوچی و محمد احترام در مقاله ای به بررسی "آپوپتوز در تخمدان و آترزی فو لیکولی" پرداختند.

مطابق این پژوهش در تخمدان، فولیکول های در حال رشد از مجموعه فولیکول های بدوی که در ابتدای زندگی جنینی ایجاد شده اند، تکامل می یابد. بیشتر فولیکول های تخمدانی دچار فرآیند حذفی به نام آترزی فولیکولی می شوند. 

این تحقیق نشان می دهد آترزی فولیکولی یک فرآیند مهم و انتخاب منفی در طول رشد و تکوین فولیکول های تخمدانی است. عقیده بر این است که مرگ سلولی، آپوپتوز، در این فرآیند دخیل است. این مطالعه  مروری است بر برخی پژوهش هایی که در زمینه آپوپتوز در تخمدان و فاکتورهای دخیل در آن انجام شده است.

جهت انجام این مطالعه مروری ابتدا جستجو در بانک های اطلاعاتی  PubMed, Scopus , Embase, Current Content, IranMedex با کلمات کلیدی آپوپتوز و تخمدان انجام شد. سپس، مقالات چاپ شده به زبان های انگلیسی و فارسی از سال 1376 تا 1396 که به صورت تمام متن در دسترس بودند، مطالعه شدند. 

همچنین ژن های دخیل در آپوپتوز تخمدانی و فاکتورهای کنترل کننده آترزی فولیکولی و نقش آنها در ذخیره فولیکول های تخمدانی و باروری بررسی شدند. اگرچه آترزی فولیکولی در همه مراحل تکوین فولیکولی اتفاق می‌افتد، اما مشخص شده است که یک فرآیند وابسته به مرحله تکوینی است و بخش زیادی از آن در مرحله انتقالی بین فولیکول های پره‌آنترال و شروع تشکیل آنتروم مشاهده می شود. فاکتورهای پاراکرین و اتوکرین مختلفی مرگ سلولی تخمدان را کنترل می کنند.

نتایج این تحقیق نشان داد سلول های تخمدان سیگنال های متضادی را برای بقا و مرگ دریافت می‌کنند و آنچه که تعیین‌کننده سرنوشت سلول ها در مراحل مختلف تکوین فولیکولی است، تعامل بین سیگنال های مختلف است.

به گزارش ایسنا؛ این مقاله علمی- پژوهشی در ماهنامه فیض دانشگاه علوم پزشکی کاشان منتشر شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: