• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۰
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 972-5192-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

یک استاد علوم سیاسی:

دستگاه دیپلماسی کشور از اروپا تضمین صد درصدی بگیرد

یک استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان گفت: دستگاه دیپلماسی کشور در رایزنی‌های خود باید به گونه‌ای عمل کند که تضمین صد درصدی اروپا را داشته باشد. اینگونه نباشد که اروپا در مذاکره با ایران تضمین لفظی دهد، اما در عمل پیرو آمریکا باشد.

عنایت‌الله یزدانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان در خصوص خروج آمریکا از برجام و راه‌های مقابله با آن، اظهار کرد: خروج آمریکا از برجام یک نقض عهد بین‌المللی است چراکه برجام یک توافق‌نامه هفت‌جانبه بود. یکی از بهترین کارهایی که ایران باید انجام دهد مذاکره و هماهنگی با دیگر طرف‌های قرارداد برجام است.

وی افزود: یکی از نکاتی که خیلی ظریف است و مقام معظم رهبری نیز روی آن تأکید کردند گرفتن تضمین از دیگر طرف‌های قرارداد به خصوص طرف‌های اروپایی است. دستگاه دیپلماسی کشور در رایزنی‌های خود باید به گونه‌ای عمل کند که تضمین صد درصدی اروپا را داشته باشد. این گونه نباشد که اروپا در مذاکره با ایران تضمین لفظی دهد، اما در عمل پیرو آمریکا باشد.

این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان،  تصریح کرد: بنابراین یکی از مهم‌ترین نکات، پیگیری مذاکرات با دیگر طرفین قرارداد است با این تضمین که آنان در برجام بمانند و به اصول و مفاد این قرارداد بین‌المللی پایبند باشند.

یزدانی گفت: نکته دیگری که ایران باید به آن توجه داشته باشد این است که در صورت ندادن تضمین از سوی اروپا باید در راستای منافع ملی خود حرکت کند. یکی از این راه‌ها این است که ایران غنی‌سازی اورانیوم را از سر گیرد چراکه حق مسلم ایران است که اورانیوم را غنی کند. ایران اسلامی دارای برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای بوده است و به دنیا نیز این موضوع ثابت شده است.

وی ادامه داد: ایران با این کار به دنیا می‌فهماند که اختیار مراکز هسته‌ای خود و مقدار غنی‌سازی و تعداد سانتریفیوژها را برای مصارف صلح‌آمیز دارد. بنابراین ایران باید این آلترناتیو را در صورت ندادن تضمین عملی دیگر طرفین برای خود محفوظ نگه دارد.  

این استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه اصفهان، خاطرنشان کرد: یک راه دیگر برای ایران این است که مذاکرات را مجدداً از سر بگیرد، اما به نظر نمی‌آید که این راه چندان منطقی باشد چرا که این راه را چندین سال است که رفته‌ایم.

یزدانی افزود: نکته بعدی این است که ورود غرب و آمریکا به مباحث غیر هسته‌ای مانند توان دفاعی و موشکی ایران منتفی است چرا که توان دفاعی ایران جز منافع ملی و امنیتی است و هیچ قراردادی نمی‌تواند این حق را محدود کند. وقتی ایران توان موشکی خود را بالا می‌برد تنها با هدف بازدارندگی است و قصد تجاوز به هیچ کشوری را ندارد. بنابراین این موضوع باید مدنظر غربی‌ها باشد که توان دفاعی و موشکی ایران را به موضوع هسته‌ای گره نزنند.

وی در پاسخ به این سؤال که خروج آمریکا از برجام به منافع اقتصادی ایران ضربه می‌زند، گفت: همان‌طور که رییس جمهور اعلام کرد تمهیدات لازم برای ضربه ندیدن اقتصاد ایران اندیشیده شده است، اما ممکن است در کوتاه مدت نوساناتی را در بازار شاهد باشیم که بیشتر جنبه روانی خواهد داشت. اما تجربه‌های زیادی در 40 سال گذشته اندوخته‌ایم و همیشه فرزند تحریم بوده‌ایم. این حرکت آمریکا هم نمی‌تواند چندان به ایران ضربه بزند و این گردنه نیز طی خواهد شد.

کد خبرنگار: 13040


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: