• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-6290-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

آمایش شهری، کلیدواژه‌ای نو در شهرسازی اصفهان

رئيس كميسيون اقتصادي و گردشگری شوراي اسلامی شهر اصفهان گفت: از آنجا که شهر اصفهان موتور محرک توسعه استان است، تدوین برنامه آمایش شهر اصفهان در راستای برنامه آمایش استان اصفهان، حلقه مفقوده توسعه استان را تکمیل خواهد كرد و منجر به تحول و توسعه در شهر و استان خواهد شد.

نصیر ملت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، اظهار کرد: ضرورت بازنگری برنامه جامع اصفهان و نیز ناکارآمدی رویکردهای قدیمی در تدوین برنامه‌های جامع عقلانی، منجر به امضا تفاهم نامه‌ بازنگری طرح جامع اصفهان با رویکرد آمایش شهري شد. در رویکرد جدید، آینده نگری محتمل، برنامه‌ریزی فضایی، مشکل‌سو بودن، مشارکت‌محوری و توجه به توسعه پایدار و کیفیت زندگی شهروندان از ویژگی‌های کلیدی است.

وی افزود: ایده تدوین برنامه آمایش شهر اصفهان مدت‌ها در شورا مطرح بوده و مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود و در این راه دکتر اکبری رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز همکاری ارزشمندی داشتند. سرانجام کلید تدوین برنامه آمایش شهر اصفهان در کمیسیون تلفیق شورا به تصویب رسید. 

رئيس كميسيون اقتصادي و گردشگری شوراي اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: طي این جلسه كه اعضای شوراي شهر در سال گذشته با دکتر ایزدی، معاون وزير شهرسازی، داشتند، پیشنهاد شد بازنگري طرح جامع اصفهان با رويكرد آمايش شهری صورت گيرد. 

ملت ادامه داد: سرانجام بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که هفته گذشته منعقد شد، مقرر شد شورای راهبری متشکل از استانداری اصفهان، مدیر کل راه و شهرسازی استان اصفهان، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان، شورای شهر و شهرداری اصفهان با همكاري سایر دستگاه‌هاي ذي‌ربط شرح خدمات و سازوکار تدوین برنامه را نهايي و تصویب كنند.

ملت با اشاره به تشكيل كارگروهي براي تدوين شرح خدمات در سال گذشته، گفت: ايرانيان متخصص در اين موضوع كه در داخل و خارج از كشور مشغول به فعاليت هستند، براي عضويت در اين كارگروه درنظر گرفته شدند و با توجه به بحث مشاركت شهروندان، جامعه‌شناسان و روان‌شناسان اجتماعي نيز در اين كارگروه حضور دارند.

وي در ارتباط با اسناد زیرمجموعه سند طرح جامع اصفهان با رویکرد آمایش شهری، بر سند چشم‌انداز و سند برنامه کاربری زمین شهری تاکید کرد و افزود: اين طرح شامل يك سطح سياست‌گذاري كلان است كه در بردارنده چشم‌انداز شهر و اهداف توسعه شهر اصفهان خواهد بود و يك سطح كاربري زمين كه به پهنه‌بندي و مكان‌گزيني فعاليت‌ها در سطح شهر مي‌پردازد و می‌تواند جایگزین برنامه تفصیلی شهر اصفهان باشد. 

عضو شوراي اسلامی شهر اصفهان با ذکر توسعه پایدار شهری و کیفیت زندگی شهروندان به عنوان مفاهیم محتوایی کلان اين برنامه، خاطرنشان كرد: بازنگري برنامه جامع اصفهان با رويكرد آمايش شهري، متمركز بر مشكلات كليدي شهر است و علاوه بر كالبد به ابعاد اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و زيست محيطي نيز خواهد پرداخت دارد.

ملت اضافه کرد: اين برنامه با بررسی وضعیت موجود و تحلیل مجموعه شهری اصفهان و در قلب آن شهر اصفهان آينده را بر اساس احتمالات مختلف پیش‌بینی خواهد کرد و چشم‌انداز مطلوب شهر را ترسیم خواهد نمود. 

وی با بیان اینکه شهروندان، نخبگان، سازمان‌های مردم‌نهاد، تشکل‌های صنفی، گروه‌های سیاسی، و نهادها و دستگاه‌های مسئول ذی‌نفعان کلیدی در فرایند تدوین برنامه خواهند بود، گفت: در تدوین این برنامه از ظرفیت‌ شرکت‌ها و متخصصان خارجی می‌توان استفاده كرد و مدت زمان پیش‌بینی شده برای انجام آن در حدود یک سال می‌تواند باشد. 

رئيس كميسيون اقتصادي و گردشگری شوراي اسلامی شهر اصفهان ادامه داد: از آنجا که شهر اصفهان موتور محرک توسعه استان است، تدوین برنامه آمایش شهر اصفهان در راستای برنامه آمایش استان اصفهان، حلقه مفقوده توسعه استان را تکمیل خواهد كرد و منجر به تحول و توسعه در شهر و استان خواهد شد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: