• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-8294-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری

رصد اشعار خیام در میان اهل ادب

از شهر سنگ‌های فیروزه‌ای به پا خواست و هجده سال در اصفهان ستاره‌ها را رصد کرد تقویم جلالی را تنظیم کرد و فروردین را با بوی بهار یکی ساخت، شعرهایش نه در باب شاهان بود و در باب معشوق دنیایش را جست و جو کرد؛ پرسش‌های شعر خیام نیشابوری را باید شناخت نه به خاطر اینکه یک جهان آن را می‌شناسند فقط به این دلیل که توانست بپرسد آنچه دیگران نتوانستند بیان کنند "شراب خیام خیلی بیشتر از آب آتش گونه است".

به گزارش ایسنا_ منطقه اصفهان، شب گذشته انجمن چکامه سرایان ادب اصفهان بزرگداشت حکیم خیام نیشابوری را در مجتمع فرهنگی فرشچیان برگزار کردند. در این مراسم محسن سامع، استاد ادبیات با اشاره به خیام و دغدغه‌های زندگی اظهار کرد: آنچه که امروز دغدغه زندگی ما است با گذشتگان بسیار متفاوت است، اما هر دو مرگ و زندگی را یک دغدغه می‌دانستیم هر چند که گمان می‌کنم جوان امروز نگاهش به زندگی و مرگ با گذشته فرق دارد.

وی با بیان یکی از حکایت‌های جبران خلیل جبران ادامه داد: اگر به شما بگویند دغدغه‌های زندگی را بشمارید و مهم‌ترین را نزد خود نگه دارید بیش‌تر دغدغه‌هایتان را دور خواهید انداخت. در حال حاضر مشکل بزرگ ما این است که از پیش تعیین شده زندگی می‌کنیم اعتراض بزرگ خیام نیز همین بود که زندگی از پیش تعیین شده است.

سامع با اشاره به اینکه در کتاب‌های مختلف سعی در تخریب خیام می‌کنند گفت: خیام در رباعیات خود انکار نمی‌کند سؤال مطرح می‌کند و تا وقتی برای ما پرسشی ایجاد نشود زندگی با یک روال عادی طی می‌شود جبر و اختیار از پرسش‌های بشر بوده است. خیام تمام باورهای ذهنی جامعه خود را در رباعیات خود به چالش می‌کشد پرسشگری خیام مهمترین عنصر او بود.

خیام دانشمند را بیشتر می‌شناسیم

در ادامه این مراسم  در میان صدای تار اشعار خیام خوانده شد تا به خوبی حال و هوای مخاطبان به سوی رباعیات خیام برود هر چند که بعضی از رباعی‌ها بسیار آشنا بود و آنجا که گفت بهرام که گور می‌گرفتی همه عمر دیدی که چگونه گور بهرام گرفت بسیاری آن را زمزمه کردند.

پس از آن گروه نمایشنامه خوانی به کارگردانی سید کاظم حجازی روی صحنه آمدند تا متن آماده شده توسط نیلوفر نوروزباقری را بر روی صحنه اجرا کنند این نمایشنامه با ظرافت تمام خیام را معرفی می‌کرد و یادآور می‌شد که در عصر حاضر در میان ایرانیان خیام آنگونه که باید شناخته نشده است.

در ادامه مصطفی احمدی یکی از فعالان ادبی با اشاره به اینکه یونسکو یادبود حکیم عمر خیام را گرامی داشته است اظهار کرد: پرداختن به اندیشه و دستاوردهای علمی خیام کار را به جایی رسانده است که در روزگار حاضر خیام شاعر را از خیام ریاضی دان جدا می‌دانند اما نکته این است که اگر دستاوردهای علمی خیام بیشتر به چشم آمد چون در زمان خود جرات ارائه رباعیات وی را نداشتند و ما او را بیشتر به عنوان یک دانشمند می‌شناسیم.

وی ادامه داد: موسیقی فاخر ایرانی و یک چهارم پرده توسط خیام بیان شد عناصر چهار گانه را بارها شنیده‌اید و پس از آن عناصر دیگر نیز در جهان کشف شد اما خیام به جای چهار عنصر از پنج عنصر نام می‌برد آتش، خاک، آب، هوا و عنصر سماوی که این نظریه در اوایل قرن معاصر تأیید شد.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم سروش دادیار با موسیقی فضای ادبی را دلنشین تر کرد هر چند که برای شناخت یک شاعر فاخر ایرانی یک مراسم کم است، اما این پایان راه چکامه‌های چکامه سرایان نیست.

کد خبرنگار:13019


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: