• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2491-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

خواجه تاکید کرد:

نانوایان در مرز ورشکستگی/نرخ نان باید 50 درصد گران شود

مسئول کمیسیون آموزش اتحادیه نانوایان اصفهان با بیان اینکه قیمت گندم برای نانوایان آزاد پز تغییر کرد، گفت: با توجه به تورم موجود در جامعه قیمت نان باید در مدت شش سال، ۵۰ درصد افزایش یابد.

محمدرضا خواجه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، در خصوص صحبت هایی مبنی بر افزایش قیمت نان، اظهار کرد: معاون وزیر تغییر قیمت آرد و گندم را تکذیب کرد، اما تعدادی از نانواهای آزاد پز استان و کشور، گندم و آرد را در یک نوبت گران خریدند.

وی با بیان اینکه هرکیلو گندم در بازار سه قیمت دارد، افزود: آرد دولتی به قیمت ۳۳ هزار تومان، قیمت تعادلی آرد برای نانوایی های آزاد پز حدود ۵۰ هزار تومان و قیمت هر کیسه آرد  برای تولیدات سنتی ۶۵ تا ۸۰ هزار تومان است.

 نایب رییس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان با بیان اینکه افزایش قیمت نان، امر درستی است، تصریح کرد: دولت هر کیلو آرد را ۸۰۰ تومان به نانوا می فروشد و به ازای هر کیلو ۷۰۰ تومان سوبسید می دهد و می تواند با حذف سوبسید آرد، از قاچاق سه میلیون تن آرد جلوگیری کند و با خروج خود از بخش نان، موجب تعادل قیمت نان با رقابت در بین نانوایان و تلاش آنان برای حفظ مشتریان شود.

وی افزود: قیمت نان از سال 92 تاکنون بدون تغییر مانده که این امر موجب کاهش کیفیت و افزایش دور ریز نان، نارضایتی نانوایان و اخراج کارگران ماهر، بی انگیزگی دیگر کارگران و نبود تخمیر لازم نان شده است.

خواجه با بیان اینکه مصرف سالیانه نان برای هر نفر ۲۱۰ کیلو گرم است، اظهار کرد: مصرف آرد کشور بیش از ۱۰ میلیون تن است بنابراین سوبسید افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی باید از 4500 به 5000 تومان افزایش یابد و قیمت نان واقعی شود.

وی با تاکید بر اینکه قیمت واقعی نان باعث افزایش کیفیت آن می شود، گفت: نان بی کیفیت از آرد سفید و زمان پخت ۱۰ ثانیه و زمان تخمیر صفر و با استفاده از جوش شیرین ایجاد می شود.
 
مسئول کمیسیون آموزش اتحادیه نانوایان اصفهان با بیان اینکه ۳۰ درصد نانوایان آزاد پز هستند، تصریح کرد: ۷۰ درصد نانوایان کشور از آرد دولتی و تابع نرخ دولتی و نانوایان آزادپز از آرد سفید عاری از املاح و ویتامین استفاده می کنند و برای جبران کیفیت آرد سفید، جوهر قند را به آن اضافه می کنند.

وی با تاکید بر اینکه دولت با نپختگی خود باعث تولید نان بی‌کیفیت و ترویج سرطان در کشور شده است، گفت: در واقع از جیب تولیدکننده به مردم سوبسید می دهد و در اصل سود سوبسید، نصیب دلالان و قاچاقچیان آرد می شود. بنابراین با حذف سوبسید، قیمت نان واقعی و کیفیت آن بهتر می شود. 

خواجه با بیان اینکه با توجه به تورم قیمت نان باید در مدت ۶ سال، ۵۰ درصد افزایش یابد، اظهار کرد: در این شرایط نانوایان دولتی به مرز ورشکستگی می رسند به سمت آرد سفید و بی کیفیت و هم چنین کم فروشی و کاهش تخمیر نان می روند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: