• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-1793-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/پایان نامه/

کلان شهر اصفهان در حال از دست دادن کاربری های سبز است

نتایج یک تحقیق نشان می دهد که با توجه به سرانه های جهانی و سازمان ها و ارگان های ذیربط، شهر اصفهان و به ویژه منطقه 14 آن دچار کمبود شدید از لحاظ سرانه فضای سبز شهری است.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، البرز محمدی دانشجو کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی شهری به بررسی "تحلیلی بر کاربری اراضی منطقه 14 اصفهان با تاکید بر کاربری فضای سبز" پرداخت.

مطابق این پژوهش چگونگی تخصیص کاربری اراضی به عنوان قلب فرآيند برنامه ريزی شهری نقش اساسی دارد، به شکلی که امروزه برنامه ريزی کاربری اراضی از محورهای اساسی شهر به شمار می رود. 

این تحقیق نشان می دهد کاربری فضای سبز یکی از کاربری های مهم خدماتی برای شهرهای امروزی محسوب می شود و یکی از مؤلفه های نیل به توسعه پایدار شهری است که به لحاظ اهمیت مسأله مورد توجه برنامه ریزان شهری است. 

هدف این پژوهش رونمایی از وضعیت فعلی کاربری اراضی در منطقه 14 شهر اصفهان است. در این راستا به مطابقت سرانه کاربری فضای سبز با استانداردهای شهرسازی و نیز چگونگی توزیع و تناسب پارک های شهری محدوده مورد مطالعه مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

هم چنین اين تحقیق با نگرش توصيفي ـ تحليلي به تحلیل کاربری اراضی اين منطقه شهری و تاثيرات آن بر کاربری فضای سبز پرداخته است. داده هاي پژوهش با استفاده از مطالعه كتابخانه اي ـ اسنادي و نیز با استفاده از داده هاي دوركاوي و تصاوير ماهواره اي و برداشت میدانی خود محقق استخراج شده است .

مقايسه تصاوير هوایی و هم چنين اطلاعات برگرفته از مركز آمار ايران و شهرداری اصفهان نشان مي دهد كه کلان شهر اصفهان در حال از دست دادن کاربری های سبز خود به نفع کاربری های مسکونی و تجاری است که این پدیده موجب تسلط شبکه های شهری بر شبکه های اکولوژیک شده است.

 نتایج این پژوهش نشان داد با توجه به سرانه های جهانی و سازمان ها و ارگان های ذیربط، شهر اصفهان و به ویژه منطقه 14 آن دچار کمبود شدید از لحاظ سرانه فضای سبز شهری است.

به گزارش ایسنا؛ این پایان نامه با راهنمایی مهدی مومنی در دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد دفاع شد .

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: