• پنجشنبه ۱۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-2592-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

عابدی:

ساماندهی زاینده رود در اولویت است/ بیکاری، ابر چالش است

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ طرحی نباید مانع طرح دیگری شود، اولویت سامان دادن رودخانه زاینده رود است به این صورت که رودخانه مثل یک لوله آب که وزارت نیرو از آن حراست می کند، حفاظت شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا منطقه اصفهان، حیدر علی عابدی امروز (پنجشنبه) در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: باید از تنگناهایی که پس از خروج آمریکا از برجام برایمان ایجاد می شود به خوبی عبور کنیم تا الگوی استقامت برای آیندگان باشیم. ممکن است گروه های مختلف سیاسی نگاه های متفاوتی نسبت به مسائل داشته باشند، اما با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری می توان با وحدت کلی مسائل کشور را حل کرد.

وی افزود: در رابطه با بودجه استانی مشکل عمده ای در بودجه 97 نداشته ایم و متناسب با بضاعت کلی کشور این بودجه تعیین شد. علی رغم وجود سه گرایش سیاسی در بین نمایندگان ما برای آب، توسعه و مسائل مهم استان هیچ اختلاف نظری نداریم و با هم متحد هستیم.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح منع به کارگیری افراد بازنشسته، ادامه داد: به غیر از سه دسته از افراد بازنشسته همچون نمایندگان مجلس، روسای سه قوه و وزرا و همچنین ایثارگران که می توانند بعد از بازنشستگی باز هم کار کنند در بقیه موارد این گونه نیست. اگر این طرح تصویب شود 60 روز وقت خواهد بود تا افراد بازنشسته خداحافظی کنند. بسیاری از افراد در اسفندماه 96 بازنشسته شدند و دوباره از تبصره های قانون بازنشستگی استفاده کردند و برگشتند، اما اگر تصویب شود دیگر باید به خانه های خود برگردند.

عابدی در خصوص خسارت نکشت کشاورزان گفت: بخشی از حق این کشاورزان پرداخت شده است و قرار بود وزیر نیرو تا آخر اردیبهشت ماه جدول زمانبندی اجرای مصوبات شورای عالی آب را به ما بدهد. یکی از خواسته های ما این است که لوله هایی که از زاینده رود آب بر می دارند کنتور بگذارند که خارج از سهمیه آبی برداشته نشود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص رسیدگی به اموال نامشروع مسئولان گفت: البته اسم این طرح جالب نیست، اما در قانون آمده که مسئولان باید اموال خود را به اطلاع دادستانی برسانند به هرحال این طرح در حال پیگیری است.

عابدی در پاسخ به سوال دیگری در مورد ریاست آموزش و پرورش استان، گفت: وظیفه نمایندگان مجلس مشخص است. برخی نمایندگان به طور سنتی عادت کرده اند که مسئولان را تغییر دهند که این دخالت محسوب می شود. هر گاه نمایندگان وارد عزل و نصب شوند آنگاه بحث سیاسی شدن پیش می آید خوشبختانه شهر اصفهان این انتظارات را از ما ندارند، اما بقیه شهرستان ها معمولا انتظار دارند که نیاز است یک مقدار سطح انتظارات مردم متناسب با حوزه مسئولیت باشد.

وی افزود: البته اگر کاستی هایی دیدیم حتما به وزیر خواهیم گفت. بنده برداشتن مدیرکل قبلی آموزش و پرورش را نیز سیاسی می بینم.

عابدی در خصوص انتقال آب از خلیج فارس به اصفهان، گفت: هیچ طرحی نباید مانع طرح دیگری شود اولویت سامان دادن رودخانه زاینده رود است به این صورت که رودخانه مثل یک لوله آب که وزارت نیرو از آن حراست می کند، حفاظت شود. متاسفانه هر کسی توانسته انشعاب گرفته، اما باید به گونه ای باشد که هر لوله ای که آب از زاینده رود برداشت می کند کنترل شود و شماره مجوز داشته باشد و سوییچ آن به دست وزارت نیرو باشد.

وی با بیان اینکه اگر روزی یک میلیون متر مکعب آب در زاینده رود بدهیم این رودخانه جاری خواهد شد، گفت: متاسفانه  365 میلیون مترمکعب آب قبل از ورود به اصفهان هدر می رود. از تونل اول تا سد برداشت های متعددی می شود که محاسبه نشده و از سد تا روستای باباشیخ علی نزدیک به 10 متر مکعب در ثانیه آب گم می شود که اگر این ساماندهی صورت گیرد دیگر آبی گم نمی شود.

عابدی با بیان اینکه اولویت دوم ما مباحث باران زایی است، افزود: هرکسی که گفته باران تولید می کند از او حمایت کردیم حتی بحث انتقال آب از خلیج فارس را نیز مطرح کردند که ما هم موافق بودیم و اولویت بعدی مان مطالعه منابع جدید است. همچنین باید برنامه های عقب افتاده نیز پیگیری شود.

وی ادامه داد: با پیگیری های استاندار در سال 97 در شرق اصفهان استفاده از پساب تصفیه شده و کشت گلخانه ای کاهش خواهد یافت و برای فضای سبز از درختانی استفاده کنیم که نیاز به آب کمی را دارند.

عابدی در خصوص گردشگری نیز گفت: گردشگری می تواند اقتصاد را رونق دهد. ما میراث خور گذشتگان هستیم و باید توانایی بهره برداری از آن را داشته باشیم. مناطق زیبای زیادی داریم و کافی است تا زیر ساخت ها فراهم شود چرا که به شدت به دنبال توسعه زیر ساخت ها هستیم.

وی در خصوص طرح جامع سلامت افزود: مجلس برای تمام سازمان ها و وزارت خانه های کشور برنامه تصویب کرده است چند تکلیف در برنامه پنجم و ششم به وزارت بهداشت داده شده که عمل نکرده اند اولین آن ایجاد پرونده الکترونیکی بود و دومین آن باید سیستم ارجاع درست می شد.

عابدی ادامه داد: بحث دیگری که وجود داشت مربوط به بیمه سلامت بود. سازمان سلامت باید آزمون وسیع انجام می داد، اما همه بیمه شدند و مزایای خوبی هم وجود داشت و باعث شد بقیه نیز به این سمت بیایند که سبب ایجاد بد سلیقگی هایی شد.

وی در خصوص نوسانات قیمت ارز نیز گفت: ثابت نگه داشتن قیمت ها غلط است. نباید بگوییم قیمت ها زیاد نشود بلکه باید بگوییم چرا قیمت ها خارج از ضابطه و مازاد بر سرعت تورم زیاد شد. سه سال است مانع افزایش قیمت نان می شوند که ممکن است مشکلات دیگری را به همراه بیاورد. باید مردم بگذارند همه چیز معقولانه رشد کند.

عابدی افزود: باید نرخ دارو در سال 97 نسبت به 96 تغییر داشته باشد، اگر دارو گران شد دولت نیز باید تدبیری بیاندیشد تا فشاری به بیماران نیاید.

وی با اشاره به مصوبات کارگروه ملی سازگاری با کم آبی، ادامه داد: قرار است از صنعت نرخ تمام شده آب را بگیرند که در ادامه می توان در بخش تصفیه آب از آن استفاده کرد. تصفیه خانه خوبی هم خریداری می شود تا آب را برای کشاورزان تصفیه کند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه بروکراسی اداری یک واقعیت است، افزود: نامه ای به رییس سازمان برنامه و بودجه داده ام تا کارگروهی آموزشی برای مدیران برگزار شود تا مدیران نیز فرآیندهای مراجعان تا رسیدن به خدمت مورد نظر را بررسی کنند.

عابدی در خصوص مشکلاتی که در صنعت وجود دارد ادامه داد: در منطقه ای زندگی می کنیم که  با تحریم های پی در پی، ارتباطات بین المللی در صنایع، عرضه و صادرات کالا تحت تاثیر قرار گرفته است. ما یک سری قوانینی وضع می کنیم که به صنایع ضربه می زند. می گوییم اقتصاد بدون نفت یعنی متکی بر مالیات است که باید اصلاح شود و به سمت شرکت های درآمدزا حرکت کنیم.

وی با اشاره به ارزش افزوده و فشاری که به کارخانه ها می آید، گفت: اگر به جای دادن  بیمه بیکاری به کارگران پلی اکریل، این پول به این مجموعه از قبل تزریق می شد مشکلات بعدی ایجاد نمی شد.

عابدی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اعتصاب کامیون داران و افزایش برخی قیمت ها، افزود: تمام اصناف باید متناسب با فشارهای اقتصادی مورد حمایت قرار بگیرند. دولت اگر می بیند که افزایش کرایه می تواند تاثیر منفی در اقتصاد کشور بگذارد باید خودش راهکاری بیاندیشد. خواسته های کامیون داران حق بیمه، متعادل سازی کرایه و حق کمیسیون بود که به این خواسته ها رسیدگی شد و ای کاش قبل از اینکه بحرانی ایجاد شود به فکر حل مشکلات باشیم.

وی در خصوص اشتغال گفت: رفع بیکاری و ایجاد اشتغال ابرچالش است و امیدوارم دانشگاه های ما به سمت کارآفرینی بروند.

عابدی در خصوص مشکلات قشر پرستاری افزود: پیشنهادی دادم که تصویب شد و آن گسترش خدمات پرستاری در سطح جامعه و منزل است. در این طرح حتی پرستاران بازنشسته می توانند به چرخه کار برگردند. مشکلاتی در خصوص شیفت ها نیز وجود دارد، اما تامین 100 هزار پرستار امکان پذیر نیست البته دو راه وجود دارد یکی ایجاد دانشکده های جدید و واگذاری به بخش خصوصی و اینکه به ازای هر سه پرستار یک کمک پرستار استخدام کنند.

وی در خصوص FATF  نیز گفت: در خصوص این طرح دو دیدگاه در مجلس وجود دارد عده ای می گویند باید نظام بانکی به شکلی باشد که با پولشویی مبارزه شود و عده ای دیگر اعتقاد دارند در صورت اجرای این طرح کشورهای خارجی به اطلاعات ما دسترسی پیدا می کنند. باید مناظره ای برگزار شود تا بتوان به یک جمع بندی در این خصوص رسید.

عابدی در خصوص نقض برجام افزود: هم مجلس و هم دولت در تمام ابعاد مطیع دستورات رهبری هستند و مقام معظم رهبری نیز بارها تیم مذاکره کننده را تایید کرده اند. باید حرکتمان مبتنی بر واقعیت های کشورمان باشد و به یکدیگر نیز سوء ظن نداشته باشیم. در بحث توان نظامی مان شوخی نداریم و سرنوشت صدام و لیبی که در خصوص توان نظامی شان با آمریکا مذاکره کرده اند را دیده ایم بنابراین پای دفاع از امنیت کشور ایستاده ایم.

کد خبرنگار:13041


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: