• جمعه ۱۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 973-4195-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

عضو شورای اسلامی بخش مرکزی گلپایگان:

منافع رسمی گلپایگان از حق آبه به دست نیامده است

عضو شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان گلپایگان گفت: داستان مثنوی هفتاد من کاغذ حق آبه شهرستان واقعا به منصه ظهور برسد نه اینکه در هرجلسه ای با مسئولی نشست و کنفرانس داشته باشیم و مشکل حق آبه حل نشده باشد. 

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در گلپایگان ،علی اکبر زندی (پنجشنبه) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با اشاره به مشکلات حق آبه شهرستان، اظهار کرد: از زمانی که بحث ایجاد سد جدید گلپایگان بیان شد بحث حق آبه شهرستان به خصوص حق آبه روستاها مطرح بود، اما متاسفانه شاهد هستیم علی رغم راه اندازی و ایجاد سد جدید، مشکل حق آبه گلپایگان در حد یک موضوع در کنفرانس ها و جلسات متعدد شهرستان قرار گرفته، ولی در عمل اتفاقی نیفتاده است.

وی ادامه داد: اکنون برخی از روستاهای کنار رودخانه با مشکل کمبود آب مواجه هستند و خشکسالی در آنها بیداد می کند در حالی که این حق آبه شهرستان باید برنامه ریزی می شد و برای روستاهای شهرستان حداقل درصدی آب را هم اضافه تر ایجاد می کردند که کشت و زرع و کشاورزی آنها توسعه یابد.

عضو شورای بخش مرکزی شهرستان گلپایگان گفت: عملا منافع رسمی ما از  حق آبه شهرستان نه تنها به دست نیامده بلکه متاسفانه امکان استفاده از حق آبه آبرفت های شهرستان را هم نداریم. خواهش ما این است که قبل از اینکه روستاهای شهرستان بیشتر از این به خشکسالی نزدیک شوند و مشکلات موجود سبب خروج و مهاجرت روستاییان شود، زودتر چاره ای اندیشی شود.

زندی افزود: داستان مثنوی هفتاد من کاغذ حق آبه شهرستان واقعا به منصه ظهور برسد نه اینکه در هرجلسه ای با مسئولی نشست و کنفرانس داشته باشیم و در آخر هم در عمل کشاورز و روستایی ما ناراضی باشد و مشکل حق آبه حل نشده باشد.

وی بابیان اینکه متاسفانه در بسیاری از مناطق گلپایگان مجوز معدن صادر شده است، خاطرنشان کرد: برای صدور برخی از این مجوزها متاسفانه از استان و بدون در نظر گرفتن منافع مردم تصمیم گیری می شود و چرخه محیط زیست، آب و هوا و جمعیتی که در آن مناطق ساکن هستند فدای منافع یک فرد می شود. در روستای وانشان با قدمتی چند هزار ساله مجوز معدن داده شده است که هر چند وقت یکبار بر اثر آتش بار و انفجاری که انجام می دهند صدمات غیر مستقیمی به خانه ها، درختان و باغات روستا که کهن سال هم هستند وارد می شود. متاسفانه اعتراضات، شکایات و طومارهایی هم به مسئولان شهرستان ارائه اما هیچ گونه عکس العملی داده نشده است.

عضو شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان گلپایگان اضافه کرد: پتروشیمی و کارخانه سود و اسید شهرستان نیز در منطقه سعیدآباد اثرات منفی را ایجاد کره و مردم نسبت به این صنایع آلاینده اعتراضاتی را دارند. شورا ها از هرگونه ایجاد تنش جلوگیری می کنند اما متاسفانه ادارات توجه جدی نسبت به مشکلاتی که مطرح می شود ندارند.

علی اکبر زندی در رابطه با راه های روستایی گفت:هر چند وقت یکبار در نقاط حادثه خیز شاهد تصادفات فوتی و یا جرحی هستیم که علی رغم درخواست های متعدد در جلسات شهرستان در این راستا همچنان اقدام خاصی انجام نشده است.حداقل دو الی سه سال از آسفالت حدود یک کیلومتر از جاده سعیدآباد گذشته اما هنوز راه اندازی نشده است، باید برای جان ومال روستایی ها ارزش قائل شویم و واقعا جای تاسف دارد که ادارات مربوطه حاضر نیستند این موضوع را حل کنند.

وی در رابطه با مرزهای سیاسی شهرستان اظهار کرد: تغییر نقاط مرزی شهرستان را به صورت جدی از طریق شورای اسلامی بخش مرکزی متذکر شده ایم. از سمت خمین، مرزهای سیاسی جابه جا شده، به گونه ای که اکنون سنگ نگاره ها در حریم شهرستان خمین قرار گرفته است همچنین این جابه جایی مرزها از سمت شهرستان خوانسار هم رخ داده است به گونه ای که اگر حادثه ای قبل از پیچ روستای وانشان که متعلق به گلپایگان است رخ دهد باید با گلپایگان تماس گرفته شود و اگر بعد از پیچ حادثه ای پیش آید باید با خوانسار تماس بگیرند!

زندی بابیان اینکه، می گویند جابه جایی مرزها مربوط به دهه هفتاد است، افزود: اگر واقعا مشکل این تغییر مرز سیاسی حل نشود شاید روستای وانشان متقاضی شود به حوزه شهرستان خوانسار متصل شود لذا قبل از اینکه این موضوع به یک تنش اجتماعی تبدیل شود مسئولین زودتر چاره اندیشی کنند.

عضو شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان گلپایگان تصریح کرد: اکنون روستاهای ما دستخوش خیلی از مشکلاتی هستند که نشات گرفته از صنعتی شدن و یا بی توجهی ها است.حدود 17 هزار نفر روستایی در گلپایگان است که نسبت به آمار گذشته بسیار ناچیز است و این خود زنگ هشداری برای شهرستان است. در گذشته وقتی به روستاها می رفتیم با جمعیت زیادی که به کار تولید و کشاورزی مشغول بودند مواجه می شدیم اما اکنون می بینیم که اکثر خانه ها به تدریج در حال تخریب شدن است و بسیاری از زمین های خوب کشاورزی آهسته آهسته در حال تبدیل شدن به بیابان است، حال شاید برخی توجه نکنند ولی به تدریج هکتارها زمین در شهرستان از زیر کشت خارج می شود.

شهر رها شده است 

وی در رابطه با آب شرب روستاها افزود: در بسیاری از روستاها شبکه آبرسانی شرب روستایی عمری بیش از 30 سال را دارد و تقریبا فرسوده هستند. از مسئولین مربوطه خواسته ایم که شبکه های فرسوده آبرسانی روستایی تعویض شود، اما توجهی نشد و هنوز هم بسیاری از روستاها درگیر این معضل هستند.

 زندی در خصوص اسناد خانه های روستایی گفت: بسیاری از خانه های روستایی  فاقد سند رسمی هستند،  پیگیری های مختلفی را انجام دادند اما متاسفانه تاکنون نتیجه ای نگرفته اند. اکنون افراد روستایی هستند که با گذشت 40 سال از انقلاب اسلامی اما هنوز متقاضی دریافت سند هستند لذا از مسئولان مربوطه خواهش می کنیم که بحث صدور اسناد خانه های مسکونی در روستاها را زودتر حل و یک چرخه کوتاه تری برای آن ایجاد کنند تاحداقل دامدار و روستایی  در زمان حیات خود ببیند که سند مالکیتی به نام خودش هم صادر شده است. 

عضو شورای اسلامی بخش مرکزی گلپایگان مشکل منابع طبیعی را مشکل کل روستاهای شهرستان دانست و یادآورشد: اکنون روستاییانی هستند که اسناد مالکیتی از زمین های خود دارند که متعلق به قبل از انقلاب و توسط ثبت اسناد کشور صادر شده است، اما منابع طبیعی آنها را به نام اراضی ملی ثبت کرده و به مالکان می گوید بروید ثابت کنید که مالک هستید. این موضوع تبدیل به معضلی در شهرستان شده و بخشی از زمین های کشاورزی زیر کشت را تحت فشار و تهدید قرار داه است. علی رغم اینکه این موضوع را به نماینده شهرستان  و اداره منابع طبیعی منعکس کردیم اما در حد کلی پاسخگو هستند، ولی عملا اتفاقی نیفتاده است.

وی ادامه داد: از دی ماه سال گذشته شهرستان گلپایگان فاقد بخشدار، فرماندار و معاونت فرمانداری است. سرپرست فعلی فرمانداری اکنون وظایف این سه پست مربوطه را در حال پیگیری است که می توان گفت این موضوع  اجحافی در حق روستاهای شهرستان گلپایگان است. درست است که سرپرست فرمانداری بیش از ظرفیت و حد خود برای امور وقت می گذارد ولی به دلیل مشغله بالا پاسخگوی بسیاری از مسائل نیست.

زندی بابیان اینکه شهر رها شده است، خاطر نشان کرد: فرمانداری نامه ای را ضمیمه نامه شورای بخش مرکزی شهرستان کرده و  به اداره ای ارسال کرده است، اما هیچ جوابی به فرمانداری نداده اند، حال وقتی به فرمانداری که مرکزیت را دارد جوابی نمی دهند انتظار دارید به من و یا شورا جواب بدهند؟

کد خبرنگار:13083


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: