• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۴
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 973-5795-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

سرپرست فرمانداری گلپایگان:

حق آبه شهرستان هنوز قطعی نشده است

سرپرست فرمانداری شهرستان گلپایگان گفت: حق آبه کشاورزان گلپایگان باید دقیقا دیده و مطالعه شود به گونه ای که حقی از کشاورزان تضییع نشود.

به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در گلپایگان، محمدرضا توسلی در جلسه مشترک شورای اداری شهرستان های گلپایگان و خوانسار که با حضور معاون پارلمانی رئیس جمهور در هتل زاگرس خوانسار برگزار شد، اظهار کرد: مشکل اساسی که اکنون وجود دارد حق آبه شهرستان است، حق آبه ای که تقریبا اعلام شده، هنوز قطعی نشده است. 

وی ادامه داد: حق آبه کشاورزان گلپایگان باید دقیقا دیده و مطالعه شود به گونه ای که حقی از کشاورزان تضییع نشود. اراضی کشاورزی گلپایگان حدود 30 هزار هکتار است، اما از این میزان به دلیل نبود وجود آب تنها حدود 18 هزار هکتار  زیر کشت است.

سرپرست فرمانداری شهرستان گلپایگان تصريح كرد: نیاز است که شبکه های آبرسانی سنتی به مدرن تبدیل شود تا بتوانیم از آب موجود به نحو احسن استفاده و در مصرف آب صرفه جویی کنیم.

توسلي در خصوص راه های ارتباطی گفت: تکمیل عملیات دو بانده شدن محورهای گلپایگان-خوانسار و گلپایگان - خمین نیاز به تسریع دارد، هرچند این پروژه در حال اجرا است، اما ممکن است به دلیل اعتبارات موجود، این دو پروژه امسال تکمیل نشود و نیازمند تخصیص اعتبار است.

وي در رابطه با سهمیه آب شرب شهرستان  اضافه کرد: شهرستان گلپایگان دارای سه شهر و 52 روستا و آبادی است که تنها دارای 330 لیتر آب در ثانیه است که جوابگوی آب شرب و صنعت شهرستان نیست.

سرپرست فرمانداری شهرستان گلپایگان در رابطه با تامین اعتبار اصلاح شبکه های آب شرب روستاها خاطر نشان کرد: حدود 20 الی 25 درصد آب شربی که تهیه می شود و قسمت زیادی از آن هم به شبکه آب شرب تصفیه خانه متصل است، هدر می رود بنابراين نیاز به اصلاح شبکه است. حدود 14 میلیارد تومان برای اصلاح این شبکه ها برآورد هزینه شده که اگر این اتفاق رخ دهد می توان به صرفه جویی در آب نیز کمک کرد.

توسلي درخصوص احداث شهرک گردشگری در حاشیه سد گلپایگان تصریح کرد: با احداث سد کوچری بهترین منطقه گردشگری گلپایگان از بین رفته، بنابراين لازم است موافقت وزارت نیرو اخذ شود تا بتوانیم شهرک گردشگری در شهرستان  احداث کنیم، همچنین در این راستا نیز شرکتی با دو هزار و 800 نفر عضو تشکیل شده که برای احداث شهرک گردشگری اعلام آمادگی کرده است.

وي افزود: برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در فاز توسعه شهرک صنعتی هماهنگی با شرکت شهرک های صنعتی انجام و هفته گذشته از محل بازدید شد، اما اکنون نیاز است که از استانداری این موضوع پیگیری شود تا بتوانیم سریعتر این پروژه را به اجرا در بیاوریم.

وی ادامه داد: در مبادی ورودی شهرستان مخصوصا در محورهای اصلی، به دلیل حفظ و کمک به امنیت نیاز به پایش تصویری است. گلپایگان دارای چهار محور اصلی به شهرستان های همجوار است که نیاز به پیگیری و تامین اعتبار است تا بتوانیم امنیت شهرستان را مطلوب تر تامین کنیم.

عضو شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان گلپایگان نیز در این نشست، اظهار کرد: بعد از گذشت چندین سال، در جلسه گذشته این شورا تصمیم گرفته شد بیشتر موضوعاتی که در جلسه مطرح می شود به اطلاع اصحاب رسانه رسانده شود چرا که برخی اوقات موضوعاتی در جلسه مطرح می شود که پیگیری آن کار ما نیست، اما یک تیتر در رسانه می تواند مسئولان را به حرکت و جنبش وا دارد.

حمیدرضا جمشیدی افزود: مشکلات روستاها بسیار زیاد است و توانایی اعضای شورا مگر چقدر است، بنابراین اصحاب رسانه می توانند کمک کننده باشند.

وی با بیان اینکه در رباطات آب خوبی وجود دارد ولی از منطقه رباط سرخ به بعد تمام زمین ها خشک و لم یزرع است که مشکل، توزیع عادلانه آب است، گفت: بنابراین نیاز است مسئولان فکری به حال توزیع عادلانه آب داشته باشند و شرایط به گونه ای نباشد که در مناطقی آب بسیار زیاد و ئمناطق دیگر از خشکسالی رنج ببرند.

عضو شورای اسلامی بخش مرکزی شهرستان گلپایگان با تاکید بر اینکه باید باب درآمد دیگری در گلپایگان باز شود، تصریح کرد: در گلپایگان مناطقی وجود دارد که از آن بی خبر هستیم، وقتی بحث گردشگری مطرح می شود هر کدام از روستاها را نگاه می کنیم شاهد ظرفیت های بسیار زیادی در زمینه گردشگری هستیم.

وی افزود: لازم است در کنار کشاورزی و دامداری گلپایگان راه درآمدی از طریق گردشگری باز شود، چرا که مکان های تاریخی زیادی در این شهرستان وجود دارد.


کدخبرنگار:13083انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: