• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-3192-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

کشف "مولکول طبیعی" برای جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیک

محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی با الهام از مولکول‌های طبیعی تولید شده توسط میکرو ارگانیسم‌های دریایی، ترکیب جدیدی تولید کرده‌اند که خواص ضد میکروبی امیدوار کننده‌ای در برابر مقاومت آنتی‌بیوتیک نشان می‌دهد.

به گزارش ايسنا- منطقه اصفهان و به نقل از "نیواطلس" مقاومت به آنتی بیوتیک‌ها یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که سلامت انسان عصر مدرن را تهدید می‌کند. مقاومت به آنتی بیوتیک یعنی میکروب‌های بیماری‌زا که برای مبارزه با آنان آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود، با جهش ژنی (موتاسیون) نسبت به این داروها مقاومت پیدا کنند و نسل‌های جدیدی به وجود می‌آورد که نمی‌توان با آن‌ها مبارزه کرد. از مهم‌ترین عوامل این نوع مقاومت دارویی، مصرف خودسرانه یا بیش از حد آنتی بیوتیک‌ها است.

الکساندر فلمینگ، پنی سیلین را در سال ۱۹۲۸ به صورت اتفاقی کشف کرد، اما این دارو تا سال‌های دهه ۱۹۵۰ مورد استفاده همگانی قرار نگرفت. ده‌ها سال از تجویز آنتی بیوتیک‌ها می‌گذرد و امروزه تجویز بیش از حد این داروها سبب شده که باکتری‌های بیشتری در برابر آن‌ها مقاوم شوند. وضعیت بسیار دشوار است به گونه‌ای که سازمان جهانی بهداشت در گزارش اخیر خود هشدار می‌دهد که تا سال 2050 حدود  10 میلیون نفر به دلیل مقاومت آنتی بیوتیک ها جان خود را از دست می‌دهند.

مطالعه جدید متمرکز بر" lipoxazolidinone A"، یک مولکول طبیعی است که از برخی باکتری‌های ساحلی دریایی تولید می‌شود. دانشمندان قبلاً متوجه اثربخشی آن در برابر برخی از باکتری‌ها، مانند باکتری بیماری  مِرسا شده‌اند. تیم ایالت NC موفق به تولید یک نسخه مصنوعی از این مولکول شدند.

محققان سپس ترکیب جدید خود را در آزمایشگاه آزمایش کردند. مولوکل به دست آمده "JJM-35 " نه تنها در برابر مقاومت باکتريایی داروها مؤثر بود، بلکه در کشتن آن‌ها نیز بهتر عمل کرد. در این آزمایش در برخی موارد، نسخه مصنوعی تا 50 برابر مؤثرتر از لیپوپازازیدیدین A طبیعی بود.

"جاشوا پیرس"، پژوهشگر ارشد این تحقیق می‌گوید: "یکی دیگر از جنبه‌های هیجان انگیز این کار این است که مشخص شد این مولکول با مهار مسیرهای بیوسنتز چندگانه به طور مستقیم یا غیر مستقیم عمل کند. این به آن معنی است که باکتری‌ها ممکن است دچار مقاومت در برابر داروهای بالقوه توسعه یافته این مولکول‌ها شوند و در نتیجه راه مهار این داروها میسر می‌شود. محققان امیدوارند با کمک این  مولکول در ساخت این داروها بتوانند با مقاومت باکتری‌ها در برابر آنتی بیوتیک ها مبارزه کنند.

نتایح این تحقیق در مجله " Angewandte Chemie " منتشر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: