• یکشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-2493-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

/پایان‌نامه/

"مناسبات فرهنگی" راهی برای گسترش روابط ایران و ترکمنستان

یافته‌های یک تحقیق نشان می‌دهد سابقه تاریخی ایران و ترکمنستان، توجه به مشاهير و مفاخر فرهنگي و معنوي مشترك و همچنین توجه به همبستگی ها، اشتراکات و نمادهای فرهنگی موجود، قادر است در ابعاد مختلف به خصوص در بعد فرهنگی و سیاسی روابط دو كشور دوست و همسايه را توسعه  دهد و ملت و دولت این دو منطقه را به یکدیگر بیش از پیش نزدیک  کند.

به گزارش ایسنا- منطقه اصفهان، سعید قربانی- دانشجو کارشناسی ارشد رشته روابط بین‌الملل به بررسی و تحلیل اشتراکات و نمادهای فرهنگی میان ایران و ترکمنستان پرداخت. مطابق این تحقیق عناصر هویتی و فرهنگی در جهان معاصر از مؤلفه‌های اصلی شکل دهنده به مناسبات کنشگران سیاست بین‌الملل است. نقش این عوامل در مواردي حتی عوامل مادي و منفعت نگر را در روابط بین الملل تحت تأثیر خود قرار داده و آن‌ها را کمرنگ می کند. 

هم چنین در این مقطع زماني، بسترها و ظرفیت‌های رشد و ارتقاء سطح روابط تهران و عشق‌آباد بيش از گذشته در تمام زمینه‌ها و عرصه‌های همكاري فراهم شده است و اقتضا دارد حجم همكاري¬هاي بين دو کشور با برنامه‌ریزی درازمدت و زمان‌بندی اجرايي دقيق، شاهد جهش و شكوفايي باشد. 

این پژوهش نشان می‌دهد در اين ميان، روابط و مناسبات فرهنگي تهران – عشق‌آباد با توجه به گستردگي اشتراكات اين عرصه، پايه و اساس توسعه روابط دو كشور در ساير عرصه ها هم محسوب می‌شود و ضروري است نگاه ویژه‌ای به اين بخش از همکاری‌ها صورت گيرد تا سطح کنونی روابط و مناسبات فرهنگي كه متناسب با عمق پيوندها و اشتراكات موجود نيست به جايگاه واقعي و مطلوب خويش ارتقا يابد. 

روش این پژوهش، روش توصیفی تحلیلی است و یافته‌های آن با استفاده از مقالات، کتاب‌ها، سایت‌های اینترنتی و هم چنین تحقیقات میدانی در ترکمنستان جمع آوری شده است.

 یافته‌های این مطالعه نشان داد سابقه تاریخی دو کشور، توجه به مشاهير و مفاخر فرهنگي و معنوي مشترک و هم چنین توجه به همبستگی ها، اشتراکات و نمادهای فرهنگی موجود، قادر است در ابعاد مختلف به خصوص در بعد فرهنگی و سیاسی روابط دو كشور دوست و همسايه را توسعه دهد و ملت و دولت این دو منطقه را به یکدیگر بیش از پیش نزدیک کند.

به گزارش ایسنا؛ این پایان‌نامه با راهنمایی حسین احمدی در دانشگاه آزاد اسلامی شهرضا دفاع شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: