• دوشنبه ۲۱ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-4791-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

امینی اعلام کرد:

حفر 70حلقه چاه جدید برای جبران کمبود آب شرب اصفهان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با اشاره به حفر و تجهیز 70 حلقه چاه‌ جدید برای تامین مناسب‌ آب اصفهان، گفت: در حال حاضر حدود 200 لیتر در ثانیه آب چاه‌های کشاورزی و اجاره‌ای نیز به بخش شرب اختصاص پیدا کرده و این روند همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان و به نقل از شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، هاشم امینی با بیان اینکه حوضه آبریز زاینده‌رود امسال متاثر از کاهش بارش‌ها و خشکسالی در فلات مرکزی با افت محسوس منابع آبی مواجه شده است، اظهار کرد: در حال حاضر حجم ذخیره مخزن سد زاینده رود نسبت به مدت مشابه سال گذشته و بلندمدت کاهش بسیار چشمگیری داشته و میزان آورد رودخانه نیز حدود 30 درصد سال گذشته است.

وی افزود: این روند باعث شده تا شرایط توزیع آب در حوضه زاینده رود در بخش شرب، کشاورزی و صنعت بر اساس مصوبات شورای حوضه زاینده‌رود و کارگروه سازگاری با کم‌آبی تغییراتی داشته باشد، به طوری که محدودیت‌های بخش کشاورزی باعث شده تا امسال کشت محصول در شرق اصفهان نداشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان ادامه داد: در بخش صنعت نیز مقرر شده تا صنایع استان کاهش 40 درصدی مصرف آب داشته باشند و در بخش شرب نیز براساس مصوبات کارگروه سازگاری با کم‌آبی مقرر شد تا کاهش 20 درصدی در این بخش اعمال شود.

وی خاطرنشان کرد: کاهش 20 درصدی تحویل آب شرب شرایط بسیار سختی را برای سامانه 56 شهر و 300 روستایی که حدود چهار میلیون جمعیت را تحت پوشش قرار داده است ایجاد کرده و باعث شده تا سناریوهای جدیدی را برای بخش شرب استان داشته باشیم.

حفاری 20 چاه تا نیمه خرداد ماه

امینی تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم تابستان و بخشی از فصل پاییز را به شکل مناسبی طی کنیم باید اقدامات مثمرثمری را در حوزه 56 شهر و 300 روستای متاثر از کاهش منابع آبی رودخانه زاینده رود انجام بدهیم.

امینی افزود: در گام نخست اجرای حفر و تجهیز 70 حلقه چاه در دستور کار فعالیت‌های مجموعه قرار گرفته است که از اردیبهشت‌ماه با وجودی که هیچ گونه اعتباری به شرکت تخصیص نیافته بود، اما قرارداد تمام 70 حلقه چاه منعقد و جانمایی آن‌ها نیز انجام شد که نیمه نخست خرداد ماه حفاری بیش از 20 حلقه چاه نیز آغاز شده است.

وی استفاده از ظرفیت چاه‌های شهرداری را یکی دیگر از برنامه‌های این مجموعه دانست و اظهار کرد: پایشی از تمام چاه‌های شهرداری انجام شده و اتصالات مربوط به 47 چاه که کیفی بود و امکان فنی لازم را داشته‌اند انجام شده و از طرفی مقرر شده است تا از ظرفیت چاه‌های کشاورزی و اجاره‌ای نیز استفاده کنیم.

اختصاص آب چاه‌های کشاورزی و اجاره‌ای به بخش شرب

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان میزان استفاده از چاه‌های کشاورزی و اجاره‌ای را بیش از 200 لیتر در ثانیه اعلام کرد و گفت: یکی دیگر از تمهیدات آبفای اصفهان تهیه و توزیع شیرآلات کاهنده مصرف بود که می‌تواند تا 30 درصد در کاهش مصرف آب اثرگذار باشد.

وی تاکید کرد: مشترکانی که تمایل داشته باشند و براساس قانون متقاضی دریافت تجهیزات کاهنده مصرف باشند می‌توانند با سامانه 1522 آبفا تماس گرفته تا اکیپ‌های مربوطه لوازم را در اختیار آنها قرار داده و شرکت آبفا به صورت اقساط هزینه‌های تجهیزات را از روی قبوض آنها کسر می کند.

امینی با تاکید بر اینکه در حوزه‌های فرهنگی تهمیدات مناسبی در سطح استان اصفهان انجام شده است، اظهار کرد: در خصوص مشترکان پرمصرف نیز قبوض متفاوتی ارائه می‌شود و به آنها تذکر می دهیم که مصارف ماه‌های پیش از آنها خارج عرف بوده و باید نسبت به اصلاح آن اقدام کنند.

راه‌اندازی سامانه تله‌متری شبکه توزیع شهر اصفهان

وی با اشاره به اینکه برای مدیریت مصرف آب برای تعدیل فشار شبکه در تلاش هستیم، اضافه کرد: چندی پیش سامانه تله متری شبکه توزیع شهر اصفهان افتتاح شده که یکی از اتفاقات خوب به خصوص در سامانه اصفهان بزرگ وجود سامانه تله متری و مدیریت فشار بوده است.

امینی یادآور شد: در برخی از روزها و ساعات شبانه روز چند هفته اخیر ما حدود 40 درصد کاهش تحویل آب را داشته‌ایم، اما توانسته‌ایم بدون اینکه تنش اجتماعی به وجود بیاید شبکه را اداره کنیم و بتوانیم با وارد کردن منابع جدید، مدیریت فشار و توزیع آب و همچنین با همکاری مشترکان و مردم شرایط فعلی را به شکل مناسب تری سپری کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر این شرایط ادامه دار باشد قدری وضعیت ما دشوار خواهد شد، با این وجود بنای ما بر این است که به سمت نوبت بندی و جیره بندی آب نرویم و از طریق کمک مردم و مشترکان، توزیع بهینه آب، تعدیل فشار و نصب شیرآلات کاهنده مصرف بتوانیم تابستان را با شرایط مناسب‌تری سپری کنیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: