• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 973-4792-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

ترکی:
پیوستن به "FATF" خود تحریمی است

نماینده مردم چادگان و فریدن در مجلس شورای اسلامی گفت: بر طبق کنوانسیون "FATF" در بحث تروریسم ما نمی‌توانیم آن را تعریف کنیم و کشورهای دیگر هستند که تروریسم را تعریف خواهند کرد.

اکبر ترکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان در خصوص کنوانسیون FATF، اظهار کرد: کنوانسیون اصلی FATF” " 42 بند دارد که هنوز در مجلس مطرح نشده است. بند نهم این کنوانسیون در خصوص مقابله با تأمین مالی تروریسم است که از نظر مجلس اشکال دارد. در قانون معاهدات کشوری سال 1962 کسی می‌تواند وارد یک معاهده کشوری شود و قانونی را امضا کند که از دو شرط پیروی کند.

وی افزود: یکی از شروط این است که یک کشور می‌تواند شرط بگذارد، اما آن شرط نباید روح و اهداف آن کنوانسیون را زیر سؤال ببرد و اگر کشوری شرطی گذاشت و کشور دیگری آن شرط را قبول نداشت شرط آن کشور عملی نمی‌شود.  برای مثال ایران اسلامی شرط می‌گذارد که سپاه قدس یا گروه‌های مقاومت را تروریسم نمی‌داند، اما ممکن است کشوری بگوید این شرط ایران را قبول نداریم. در این صورت هیچ کاری از دستمان بر نمی‌آید.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، گفت: بر طبق این کنوانسیون در بحث تروریسم ما نمی‌توانیم آن را تعریف کنیم و کشورهای دیگر هستند که تروریسم را تعریف خواهند کرد. اما ایران شرط گذاشته است که شورای عالی امنیت ملی باید تروریسم را تعریف کند.

ترکی تصریح کرد: اگر این کنوانسیون را امضا کردیم، براساس تعریف آنان، سپاه قدس و مقاومت در زمره گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرند و اگر یک ریال به آنان کمک کردیم کمک به تروریسم تعریف می‌شود. بنابراین با امضای FATF دچار خود تحریمی می‌شویم.

 نماینده مردم چادگان و فریدن در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: برخی بدشان می‌آید که بگوییم این کنوانسیون‌ها استعماری است. حرف اصلی این است که به تروریسم کمک مالی نشود و ما این قانون داخلی را داریم و باید آن را بیشتر تقویت کنیم. ایران اسلامی قربانی تروریسم بوده و همیشه با آن مبارزه کرده است.

وی ادامه داد: هدف آنان این است که ایران این کنوانسیون را امضا کند و بعد براساس معیارهای خودشان به کشور فشار بیاورند. بنابراین نه تنها با FATF مخالفیم بلکه با قانون مبارزه با پولشویی و مقابله با تأمین مالی تروریسم که در این کنوانسیون آمده است نیز مخالفیم چرا که اعتقاد داریم تمام این کارها بازی است.

کد خبرنگار: 13040


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: