• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-6494-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

مدیر انتشارات سپاهان:

وضعیت نشر نامناسب است

مدیر انتشارات سپاهان گفت: حوزه نشر اولویت آخر سبد هر خانواری است به همين دلیل با بحران های اقتصادی دچار چالش های اساسی می شود.

محمد حقوقی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، در خصوص وضعیت حوزه نشر، اظهار کرد: کاغذ، نقدینگی خرید کتاب، وضعیت سرانه مطالعه، کتاب الکترونیک و وضعیت اقتصادی کشور نشان می دهد که وضعیت حوزه نشر چگونه است.

وی با بیان اینکه وضعیت نشر نامناسب است، افزود: امروز به دلیل تغييرات قيمت دلار، قیمت فیلم و زینک کتاب افزایش پیدا کرده است، در کنار آن قطعات چاپخانه‌ نیز با افزایش قیمت روبرو بوده و تورم فشار دیگری بر ناشران وارد کرده است. 

گردش مالی در حوزه چاپ رخ نمی‌دهد

مدیر انتشارات سپاهان ادامه داد: در حال حاضر نقدینگی و گردش مالی در حوزه چاپ رخ نمی‌دهد و ناشر از پخش کتاب، صحافی از ناشر، کارگر از کارفرمای موسسات نشر طلبکار هستند.

وابستگی فعالیت انتشاراتی‌ها به انبار کتاب‌هایشان

حقوقی تصریح کرد: در حال حاضر فعالیت انتشارات‌ به انبارهای کتابی که از گذشته باقی مانده وابسته است و کتاب‌هایی که زیر چاپ می روند تیراژی محدود دارند، برای مثال کتاب های دانشگاهی که در سال های قبل تا 15 هزار تیراژ داشتند امروز به هزار تیراژ هم نمی رسند.

وی با بيان اینکه خوراک، مسکن، پوشاک و مایحتاج اساسی همیشه در اولویت مردم قرار دارد و فرهنگ و هنر در اولویت پایانی سبد هر خانواری است، گفت: در موضوع امور فرهنگی نیز اولویت مردم با امور تفریحی است و کمتر می شود که به سوی کتاب حرکت کنند.

مدیر انتشارات سپاهان ادامه داد: وقتی مردم از نظر اقتصادی مایحتاج خود را نمی توانند تهیه کنند چگونه امور فرهنگی را در اولویت قرار بدهند و چه انتظاری داشته باشیم که حوزه کتاب را در اولویت قرار دهند. 

نمایشگاه کتاب استانی نفس تازه ای برای حوزه نشر است

حقوقی با بيان اینکه متاسفانه در سال گذشته نیز نمایشگاه کتاب استانی در اصفهان برگزار نشد، تاکید کرد: این نماشگاه که می توانست نفس تازه ای به انتشاراتي ها بدهد برگزار نشد و آن موج کتاب خوانی کوتاه نیز از اصفهان دریغ شد.کد خبرنگار:13023 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: